[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

پنجره‌های امید، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

شیراز می‌تواند یک آرمان‌شهر ایدئال باشد. یکی از راهکارهایی که با توسل به آن می‌توان شهرراز را به جایگاهی که درخور نام آن است رهنمون ساخت، به تقویت پتانسیل‌ها و توانمندی‌های نهفته‌ای بازمی‌گردد که در بستر شهر خودنمایی می‌کنند. از یاد نبریم که شهر هفت‌هزارساله سرشار از پتانسیل‌هایی است که در صورت پرداختن به آنها، چهره و هویت این خطه غنی‌تر از گذشته خواهد شد و دیگر میراث گذشتگان به‌عنوان تنها مجرای فرهنگی و اقتصادی شهر به حساب نمی‌آید...

شاید شهر ما یگانه خطه ای از ایران بزرگ باشد که گنبد ملکوتی حضرت شاهچراغ(ع)، فرهنگوران اساطیری، آب و هوای پاک، میراث هزاران ساله و بسیاری دیگر از ظرفیت‌های بی بدیل را به صورت یکجا گرد هم آورده و هنوز نتوانسته است به جایگاهی که درخور آن است نیم نگاهی هم داشته باشد.
یکی از این توانمندی‌های نوظهور شهر، به حضور پزشکان حاذق و مجربی بازمی‌گردد که شهر راز را به پایتخت پزشکی ایران و حتی خاورمیانه تبدیل ساخته اند. اگرچه بخش دولتی بنا بر مشکلات زیرساختی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کند توانایی پذیرایی از خیل عظیم بیماران را ندارد، اما حمایت نسبی از سرمایه گذاران بخش خصوصی سبب شده است تا آنها با قدرت وارد ماجرا شده و مراکز پزشکی بخش خصوصی به یاری توسعه صنعت توریسم درمانی بیایند. با وجود این هنوز خلأ‌های زیادی در مباحث سرمایه گذاری دیده می‌شود و در صورت همکاری همه جانبه دستگاه‌ها، می‌توان از آن به شیوه بهینه تری 
بهره برداری کرد.
یکی دیگر از توانمندی‌های نوظهور شیراز ریشه در دهه هفتاد و دوران سازندگی دارد. در آن دوران مهندسان و تولیدکنندگان ایرانی توانسته بودند محصولات خود را با توجیه اقتصادی و کیفیت مطلوب به تولید انبوه رسانده و لقب پایتختی الکترونیک ایران را برای شیراز به ارمغان بیاورند. متأسفانه در روزگار حاضر نشان چندانی از رونق گذشته در این زمینه وجود ندارد و بازار‌های ایران از محصولاتی که در قطب الکترونیک ایران به تولید انبوه می‌رسیدند، محروم شده و اجناس بی کیفیت چشم بادامی‌ها در آن یکه تازی می‌کنند.
برای احیای ظرفیت‌های شیراز نباید همه توپ‌ها را به زمین دولت مردان و اهالی قدرت پرتاب کرد. تحریم‌های ناجوانمردانه ای که علیه ملت مظلوم ایران تحمیل گردیده، سبب شده است تا پنجره‌های مشترکی میان دستگاه‌های مختلف برای مانع زدایی و تسریع صدور مجوزها باز شود و این به معنای از میان رفتن قسمتی از بوروکراسی‌های بی شماری است که فعالان بخش خصوصی با آن روبه‌رو بوده اند. اگرچه در آغاز این مسیر سنگلاخ هستیم و هفت خوانی پرفراز و نشیب بر سر راه سرمایه گذاران هنوز وجود دارد؛ اما باید به همین روزنه‌های کوچک هم امیدوار بود و برای احیای ظرفیت‌های نوظهور شیراز پیش قدم شد. چراکه در شرایط کنونی نیازمند بهره برداری از همه ظرفیت‌های شهر هستیم.
 در کنار حرم ملکوتی حضرت شاهچراغ(ع)، تربت پاک سعدی و حافظ، عظمت تخت جمشید و میراث گران بهای زندیه و مواردی از این دست، باید از پتانسیل‌های ارزنده ای نظیر قطب الکترونیک ایران و پایتختی پزشکی خاورمیانه نیز به نحو شایسته ای بهره برداری کرد و از ماحصل آن برای تعالی شهر و شهروندانش بهره برداری کرد. استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها سبب رونق اقتصادی شگفت انگیزی در بستر کلان شهر خواهد شد و در برهه‌های کوتاه مدت شاهد نتایج مثبت آن در عرصه‌های مختلف خواهیم بود. شهر ما، شیراز می‌تواند به شایستگی یک آرمان شهر ایدئال باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی