[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

فارس ۷ شورای خاطی دارد ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه، نشست خبری ریاست دادگستری استان فارس به همراه رونمایی از کتاب‌های «اندیشه‌های قضایی» و «آرای دادگستری استان فارس در بوته نقد و تحلیل» برگزار شد. این مراسم صبح دیروز دوشنبه ۳۱ خردادماه با حضور جمعی از اعضای شورای قضایی استان در سالن کنفرانس مجموعه فرهنگی رفاهی شهید قدوسی و با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد. رئیس کل دادگستری فارس در این نشست گفت: اکثر اعضای شورای شهر صدرا بازداشت هستند و تلاش برای دستگیری و بازگرداندن شهردار خاطی صدرا که احتمالاً در یکی از شهرهای ترکیه به سر می‌برد، از طریق پلیس اینترپل در حال انجام است.
حجت ‌الاسلام سید کاظم موسوی با بیان اینکه دستگاه قضا در راستای مبارزه با مفسدان هیچ گونه گذشت و اغماضی نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: قوه قضائیه هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد برای خود قائل نیست و در ارتباط با شورای شهرستان‌‌های فارس و سازمان همیاری شهرداری‌‌ها در شیراز ۴ نفر، جهرم ۱۸ نفر، مرودشت ۳۳ نفر، صدرا ۲۶ نفر، لارستان یک نفر، زرقان سه نفر و آباده ۱۰ نفر در بازداشت به سر می‌برند تا تکلیف پرونده آنها در مراجع ذی صلاح موردبررسی قرار گیرد. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا پیامدهای منفی و چالش‌های زیادی را در جامعه به دنبال داشت، اظهار داشت: قوه قضائیه تلاش کرد تهدید بیماری کووید 19 را به فرصتی در زمینه قضایی تبدیل کند و در این راستا در دوران شیوع بیماری و با توجه به محدودیت‌های بهداشتی، موضوع دادرسی الکترونیک در دستور کار قرار گرفت و توفیقات قابل توجهی حاصل شد. اکنون بخشی عمده ای از پرونده‌ها با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های سایبری به شکل الکترونیک و در فضای مجازی تحت رسیدگی قرار گرفته و جلسات دادگاه به شکل الکترونیکی برگزار می‌شود. عالی ترین مقام استان در حوزه قضایی با بیان اینکه استان فارس در ابلاغ الکترونیکی نیز با آمار ۹۸ درصدی در کشور پیشتاز است، افزود: ٢٣ مورد دادگاه مفاسد اقتصادی در استان برگزار شده که احکام قطعی آنها صادر شده است. همچنین یک پرونده مربوط به خروج ارز از کشور و دیگری احتکار گندم نیز وجود دارد که منتظر صدور رأی قطعی آن هستیم. موسوی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌‌های دادگستری فارس ریشه کنی اطاله دادرسی است، خاطرنشان کرد: در بحث کنترل اطاله دادرسی به موفقیت‌های زیادی دست یافتیم. اینک عمده پرونده‌‌ها در کمتر از سه ماه رسیدگی و مختومه می‌شود. از طرفی تعداد پرونده‌‌ها در شعب مختلف به زیر ۲۰۰ فقره کاهش داشته است و در حال حاضر ٢٣هزار پرونده داریم و موجودی دادگاه‌های تجدید نظر نیز ٧٠٠ فقره پرونده است.
رئیس کل دادگستری فارس همچنین با بیان اینکه ورودی پرونده‌ها در این استان به کمترین میزان ممکن رسیده است، افزود: کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با استفاده از روش‌‌های قانونی در دستور کار است و در سال گذشته ٢٠٠ زندانی واجد شرایط با پابند الکترونیکی آزاد شدند و در سال جاری نیز تلاش خواهیم کرد که این تعداد را به ۲ برابر افزایش دهیم. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات شکوهمند 28 خردادماه گفت: انتخابات در امنیت کامل برگزار شد و برگزاری حدود ٥٠٠ جلسه پیشگیری از جرائم انتخاباتی که از بهمن ماه ٩٩ در دستور کار قرار گرفت، از دلایل حکم‌فرمایی آرامش در روز انتخابات بود.
موسوی در ادامه با بیان اینکه برای هفت سال متوالی استان فارس در زمینه بخشش پرونده قتل عمد، رتبه اول را به خود اختصاص داده، اظهار داشت: در سال 99 بیش از 60 فقره و در سال جاری 26 فقره پرونده منجر به رهایی قاتل از چوبه دار شده است. به طور کلی از از هر ١٠٠ فقره پرونده در فارس ٤٠ فقره منجر به صلح و سازش می‌‌شود که در این زمینه به فرهنگ سازی‌های بیشتری نیاز داریم. رئیس کل دادگستری فارس همچنین خبر از تشکیل ٢٠ پرونده تخلفات تبلیغات انتخاباتی در استان فارس خبر داد و تصریح کرد: در این رابطه به بیش از 100 نفر تذکر داده شد و امیدواریم این پرونده‌ها منجر به صدور کیفرخواست نشود.
او در پاسخ به سؤالی درمورد تعداد پرونده‌‌های قضایی مرتبط با فعالیت رسانه‌های فارس و شیراز خاطرنشان کرد: برای هیچ یک از خبرنگاران و عکاسان خبری در فارس طی دو سال اخیر پرونده ‌ای در دادگاه تشکیل نشده است. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخورد قاطعانه دستاه قضا با افرادی که به منابع طبیعی دست اندازی می‌کنند، اظهار داشت: متأسفانه شاهد افزایش طمع ورزی‌ها به اراضی مرغوب استان فارس هستیم و در این زمینه موفق به آزادسازی ٢١٠٠ هکتار از اراضی ملی در سال 99 شدیم. برای تداوم این روند، به همکاری و هم افزایی دستگاه‌های مختلف نیاز داریم. موسوی با اشاره به توضیحاتی درباره بیماری کرونا گفت: با مراقبت‌های انجام شده، هیچ زندانی با مشکل کرونا روبه‌رو نشده و بیش از ۲۲هزار نفر از زندانیان زندانی در طی این مدت به مرخصی رفتند. همجنین به همت دادگستری استان فارس در ابتدای شیوع بیماری کووید 19 با احیای کارخانه‌‌ها مشکلات تولید ماسک و الکل برطرف شد که نقش مهمی در زمینه پیشگیری بیماری ایفا کرد. شایان ذکر است در پایان این مراسم کتاب‌های «اندیشه‌های قضایی» و «آرای دادگستری استان فارس در بوته نقد و تحلیل» رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی