[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

سالم‌ترین ظرف غذاخوری چه ظرفی است؟، روزنامه شیراز نوین

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی معاونت غذا و دارو خراسان شمالی گفت: ظروف چینی در مقایسه با ظروف بلوری مقاومت حرارتی بالاتری دارند، همچنین ظروف اوپال که در واقع ماده‌ای بین شیشه و چینی است در مقابل حرارت مقاوم هستند و می‌توان از آن‌ها در مایکروفر استفاده کرد.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر حسن براتی زاده با اشاره به این که استفاده از ظروف مناسب برای پخت و پز، نگهداری و سرو مواد غذایی، اهمیت ویژه‌ای به منظور حفظ سلامت و بهداشت در تغذیه دارد، گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) ظروف استیل از بهترین تجهیزات برای پخت و پز به شمار می‌آیند.
وی ادامه داد: اما توجه به این نکته ضروری است که غذاهای اسیدی و پرنمک را نباید برای مدت طولانی در این ظروف نگهداری کرد، همچنین برای شست‌وشو نیز بهتر است از مواد سفیدکننده و سیم ظرفشویی استفاده نشود.
دکتر براتی زاده بیان کرد: به دلیل نچسب نبودن ظروف استیل بهتر است برای طبخ غذاهای آبدار مانند انواع خورشت‌ها، سوپ و آش از آن‌ها استفاده کرد.
وی درخصوص ظروف آلومینیومی‌ یا رویی اظهار کرد: امروزه دیگر ظروف رویی در بازار وجود ندارد و آنچه که با نام ظروف رویی به فروش می‌رسد، همان ظروف آلومینیومی‌هستند که به دلیل آزاد کردن آلومینیوم در غذا و انتقال این یون به بدن انسان، استفاده از آن توصیه نمی‌شود.
دکتر براتی زاده گفت: متخصصان بر این باورند که استفاده از ظروف آلومینیومی ‌در درازمدت سبب بروز مشکلاتی مثل کم خونی و آسیب سیستم عصبی بدن و همچنین افزایش احتمال بیماری آلزایمر می‌شود، بنابراین بهتر است از ظروف آلومینیومی ‌برای پخت غذاهایی با زمان پخت کمتر و غذاهایی که اسیدی و یا قلیایی و پر نمک نیستند، استفاده شود.
وی با بیان این که ظروف بلوری مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند و به راحتی آلوده نمی‌شوند، گفت: تفاوت ظروف بلور با ظروف پیرکس که در برابر حرارت مقاوم هستند در افزودن ماده‌ای با نام بوراکس به مواد اولیه آن است که باعث کاهش ضریب انبساط و در نتیجه مقاومت زیاد در برابر حرارت در این ظروف می‌شود.
دکتر براتی زاده ادامه داد: این خاصیت باعث می‌شود که ظروف پیرکس علاوه بر سرو غذا، در پخت و پز نیز مورد استفاده قرار گیرند اما بهتر است در معرض شوک حرارتی قرار نگیرند، یعنی بلافاصله سرد و یا گرم نشوند.
وی ظروف چینی را از سالم‌ترین ظروف غذاخوری دانست و افزود: درصورت شست‌وشو و نگهداری مناسب، به‌طوری که جلای لعاب آن‌ها از بین نرود زمان طولانی قابل استفاده هستند.
دکتر براتی زاده عنوان کرد: ظروف چینی در مقایسه با ظروف بلوری مقاومت حرارتی بالاتری دارند، همچنین ظروف اوپال که در واقع ماده‌ای بین شیشه و چینی است در مقابل حرارت مقاوم هستند و می‌توان از آن‌ها در مایکروفر استفاده کرد.
وی سپس به ظروف ملامین اشاره و بیان کرد: ملامین تریمر (ملکول سه تایی) سیانامید است و در هنگام تهیه این ظروف امکان دارد مقداری از مواد اولیه که مونومرهای سمی ‌هستند، در آن‌ها باقی مانده و به مرور وارد غذا شوند که برای سلامتی مضر می‌باشد.
دکتر براتی زاده خاطرنشان کرد: استفاده از ملامین‌های رنگی به‌دلیل انتقال رنگ به غذا و همچنین ماده‌ای که به عنوان براق کننده به این ظروف اضافه می‌شود، در صورت ایجاد ترک و یا خط و خش در سطوح خارجی این ظروف با وارد شدن به مواد غذایی به سلامت آسیب می‌زند، بنابراین ترجیحاً از این ظروف تنها برای مصرف خوراکی‌های سرد و در پیک‌نیک‌ها و مسافرت‌ها استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی