[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

آشنایی با معروف‌ترین‌ و بزرگ‌ترین جنگلهای بارانی جهان بخش اول، روزنامه شیراز نوین

جنگلهای بارانی مهم‌ترین اکوسیستم‌ها و تنظیم کننده هوای جهان و دمای کلی محیط زیست می‌باشند. بزرگ‌ترین و معروف‌ترین جنگلهای بارانی دنیا را بشناسید.
به گزارش نمناک، جنگلهای بارانی مهم‌ترین اکوسیستم‌های جهان و محیط زیست محسوب می‌شوند. جنگلهای بارانی تقریباً 2 درصد کل سطح زمین را پوشش می‌دهند و 50 درصد گیاهان و حیوانات در آن قرار گرفته‌اند. جنگلهای بارانی تنظیم کننده هوای جهان و دمای کلی محیط زیست هستند. در این قسمت از گوناگون نمناک قصد داریم مهمترین جنگلهای بارانی دنیا را به شما معرفی کنیم.
جنگل بارانی آمازون
مساحت آن 5 میلیون و 500 کیلومتر مربع بوده و بیشتر آمریکای جنوبی را پوشش داده که به برزیل، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، اکوادور و کشورهای دیگر هم می‌رسد. رودخانه آمازون همچنین از این جنگل عبور می‌کند.
60 درصد این جنگل در برزیل قرار گرفته است. تقریباً داخل آن 390 میلیارد درخت وجود دارد که 16 هزار گونه متفاوت نیز در آن موجود است. حدود دو و نیم میلیون حشره و 2000 پستاندار و پرنده و ده‌ها هزار گیاه در این جنگل وجود دارد.
جنگل بارانی کنگو
این جنگل بارانی دومین جنگل بزرگ در جهان است و مساحت آن یک میلیون و 780 کیلومتر مربع است که در آفریقای مرکزی قرار گرفته و یکی از طبیعی‌ترین رودخانه‌ها در آن جریان دارد. این جنگل بخش بزرگی از کنگوی شمالی را پوشش می‌دهد.
رودخانه کنگو دومین رودخانه بزرگ در جهان است که تقریباً 9 کشور را پوشش می‌دهد. خود این جنگل حدوداً 6 کشور را پوشش داده که مهمترین آن جمهوری کنگو و جمهوری آفریقای مرکزی است.
جنگل بارانی والدیویان
این جنگل حدوداً 248 هزار کیلومتر مربع است که در سواحل غربی آمریکای جنوبی در شیلی و آرژانتین قرار گرفته است. انواع مختلفی از گونه‌های گیاهی و درختان در آن یافت می‌شود. دمای آن معمولاً شرجی است و باران‌های سنگین دارد. معمولاً مه غلیظ در این جنگل وجود دارد. درختان این جنگل قد بسیار بلندی دارند و گونه‌های کمیاب از حیوانات در آن یافت می‌شود.
جنگل بارانی دین تری
این جنگل در شمالی‌ترین ساحل استرالیا قرار گرفته که تقریباً دو هزار و 600 کیلومتر مربع است. پارک ملی دین تری داخل این جنگل قرار گرفته است. رودخانه اصلی دین تری هم داخل همین جنگل بارانی است. این جنگل محل اولین گونه‌های گیاهی روی کره زمین محسوب می‌شود و بیشترین تعداد حیوانات و گونه‌های گیاهان کمیاب در این جا یافت می‌شود.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی