[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

افزایش طلاق و ازدواج ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس گفت: نرخ ازدواج و طلاق در استان فارس شیب صعودی را نشان می‌دهد.
مهدی هاشمی صبح دیروز سه‌ شنبه اول تیرماه در جمع خبرنگاران با قدردانی از مشارکت ستودنی مردم در انتخابات 28 خردادماه، اظهار داشت: در پانزده ماه اخیر شاهد 39019 ازدواج و 12463 فقره طلاق در استان فارس بودیم که این آمار به ترتیب نرخ رشد 4 و 2 درصدی را نسبت به سال 98 نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه استان فارس در زمینه صدور اسناد تک برگ در زمره پیشتازان کشوری قرار می‌گیرد اظهار داشت: در پانزده ماه سال 98-99 بیش از 25هزار سند تک برگ صادر شد و این در حالی است که در مدت مشابه در سال جاری بیش از 28هزار فقره سند تک برگ صادر گردیده که این امر دربردارنده رشد 12 درصدی است. این مقام مسئول در ادامه افزود: در بازرسی از دفاتر ازدواج و طلاق و واحدهای ثبتی شاهد رشد 8 تا 547 درصدی بوده ایم که این امر رشد بی سابقه ای را در حوزه نظارت و بازرسی نشان می‌دهد. همچنین در حوزه صدور استعلام نیز در پانزده ماه اخیر بیش از 201هزار مورد به درخواست دستگاه‌های مختلف انجام شده است.مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت حقوق ثبتی برای حفظ و پاسداری از محیط زیست مرغوب فارس، بیان داشت: هیچ یک از تالاب‌ها و دریاچه‌‌های فارس هنوز سند مالکیت نداشته و بدون تثبیت مالکیت نمی‌‌توان برای آنها اسنادی صادر کرد.
هاشمی خواستار همکاری وزارت نیرو، محیط زیست، سازمان آب منطقه ‌ای و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مسئول برای حفظ و ارتقای ظرفیت‌های طبیعی فارس شد و اظهار داشت: صدور اسناد مالکیت برای تالاب و دریاچه‌ها راهکاری مؤثر برای حفاظت از این منابع مهم و ارزشمند تلقی می‌شود و زمینه را برای حفاظت قانونی از حریم آنها تسهیل می‌کند. وی با بیان اینکه اگر دریاچه‌‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌ها سند مالکیت داشته باشند، شاهد کاهش اختلاف، تعرض و کاهش دعاوی خواهیم بود، اظهار داشت: جانمایی بسیاری از این اراضی ملی انجام شده و برای انجام فرایندهای تثبیت سند سازمان آب منطقه ‌ای و وزارت نیرو باید تقاضای صدور اسناد مالکیت کنند که تاکنون تقاضایی در این زمینه ارائه نشده است. وی خواستار همکاری بیشتر دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط در این زمینه شد و اظهار داشت: دستگاه‌‌های اجرایی اطلاعات مالکیتی اراضی تحت تولیت پایدار خود را در اختیار ثبت اسناد و املاک بگذارند و تقاضای جانمایی و تثبیت مالکیت و صدور سند را ارائه کنند تا ما با ابزار قانونی بتوانیم برای این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ارزنده فارس سند رسمی صادر کنیم. این مقام مسئول در ادامه به پیشرفت‌هایی که در این حوزه انجام شده هم اشاراتی داشت و اظهار کرد: صدور اسناد مالکیت برای اسناد ملی و تثبیت مالکیت آنها، از کارکردهای اصلی ثبت است و در این زمینه بیش از ۶۳ درصد از اراضی ملی فارس که رقمی حدود ۱۰میلیون هکتار را شامل می‌شود، تثبیت مالکیت شده و قسمت عمده ای نیز مراحل پایانی انجام کار را می‌پیماید. مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس با هشدار مبنی بر اینکه همه تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌‌ها بدون جانمایی و صدور سند در معرض تعرض و دست اندازی سودجویان قرار می‌گیرند، اظهار داشت: اهمیت صدور اسناد قانونی برای ظرفیت‌های فیزیکی فارس فقط منحصر به منابع طبیعی نمی‌شود؛ بلکه با صدور سند برای میراث‌های فرهنگی نظیر تخت جمشید و آرامگاه‌های شاعران گرانمایه و همه داشته‌های گران‌بهای فارس می‌توان در حفظ و نگهداری آنها با ابزار قانونی همت گماشت.
هاشمی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: قبل از سال ۹۸ عملکرد سند حدنگار در استان فارس در حدود ۲میلیون هکتار بود و این در حالی است که این آمار در سال گذشته به 4میلیون و 400هزار هکتار رسیده است. تثبیت مالکیت و صدور اسناد حدنگار برای اراضی ملی فارس در سال‌های اخیر بی سابقه ارزیابی می‌شود و معادل عملکرد ما در ۴۰ سال گذشته بوده است. این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه همه اسناد دفترچه ‌ای باید به سند تک برگ تبدیل شوند، اظهار داشت: بسیاری از ادارات من جمله ادارات ثبت، برای مالکانی که هنوز سند دفترچه ‌ای در اختیار دارند، ارائه خدمات را متوقف کرده اند و از مردم تقاضا داریم برای گرفتن سند تک برگ در اسرع وقت اقدام نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی