[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: نباید هدف‌های اصلی را به‌خاطر انتخابات فدا کنیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهوری انقلابی بودن را از یاد نبردن اهداف مهم عنوان کرد و گفت: نباید هدف‌های اصلی انقلاب، نظام و ایران را به خاطر انتخابات فدا کنیم و اهداف بلند باید سر جای خودش باقی بماند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دیروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با تبریک میلاد مبارک امام رضا(ع) با اشاره به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: اصل انتخابات بسیار مهم و به یک مفهوم از ارکان نظام است. اگر گفتیم جمهوریت رکن بزرگ نظام است، جمهوریت بدون انتخابات حاصل نخواهد شد. امکان ندارد بگویید جمهوریت داریم ولی در آن انتخابات نیست. روحانی اضافه کرد: جمهوریت یک پایه بسیار مهم در کنار اسلامیت است و تمام توان ما باید این باشد که این پایه‌ها را حفظ کنیم. این پایه‌ها متزلزل شود کل نظام ما متزلزل می‌شود. انقلاب ما و همه تلاش‌ها که شده، همه خون‌ها، زندان‌ها و مجاهدت‌ها برای این بود که اسلامیت و جمهوریت در ایران عزیز محفوظ بماند. وی گفت: همه تلاش کنیم به اسلام لطمه نخورد، نمی‌خواهد به اسلام خیلی خدمت کنیم، به اسلام لطمه نزنیم هرچه بتوانیم خدمت کنیم چه بهتر. اسلام جایگاه بلند و عظیمی دارد؛ خیلی نیاز به ما ندارد ولی ما به اسلام لطمه نزنیم. اسلام دارای سیاست و اخلاق و احکام روشن و عدالت و احترام به همه قومیت‌ها و جنسیت‌هاست. در اسلام همه چیز سر جای خود است؛ ما بد عمل می‌کنیم بحث دیگری است. اگر اخلاق نباشد و دروغ گفتن آدم را منفور می‌کند. باید جامعه‌ای داشته باشیم که اگر کسی دروغ گفت هیچ کس به او اعتنا نکند بگویند او دروغگوست. روحانی تأکید کرد: اسلامیت به این نیست که شعار دهیم و حرف بزنیم، قرآن بخوانیم و بگوییم ما مسلمان هستیم. آنچه اسلامیت، اخلاق و رفتار اسلامی است، در اخلاق و رفتار اسلامی، راستگویی، صداقت، احترام به شخصیت مردم، حسن ظن به مردم داشتن، آبروی مردم را پایمال نکردن مهم و اساسی است. اگر اینها صدمه ببیند از اسلامیت چیزی باقی نمی‌ماند. اینکه شعار دهیم اسلامیت نمی‌شود. اسلامیت به معنی واقعیت کلمه در این کشور در همه بخش‌ها و ابعاد آن باید حاکم شود.  رئیس جمهوری تأکید کرد: اما مسئله جمهوریت کمی آسان تر از اسلامیت است. باید مردم را سهیم و شریک کرد. در جمهوریت اگر بتوانید ۵۰ درصد مردم را سهیم کنید، این کار حداقلی است. اگر بتوانید ۷۰ درصد مردم را سهیم کنید به نقطه قابل قبولی رسیدید اما اگر توانستید ۹۰ درصد مردم را سهیم کنید به نقطه اوج رسیده‌اید. 
همه باید به دولت منتخب کمک کنیم
رئیس جمهوری گفت: الحمدلله انتخابات به پایان رسید و وزارت کشور نظر رسمی خود و آمار و ارقام را اعلام کرد. برادر بسیار خوب ما حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به عنوان کسی که آرای لازم را کسب کردند، ۱۸میلیون رأی کسب کرد و رئیس جمهور منتخب مردم شد.
روحانی افزود: همه باید کمک کنیم و فرقی هم نمی‌کند این دولت، دولت دوازدهم است یا فردا سیزدهم و چهاردهم است. همه ما یک نظام و یک ملت هستیم و همه باید به هم کمک کنیم.
روحانی افزود: ما در شرایط بسیار سخت و مشکلی کشور را اداره کردیم و معتقد هستم دولت سیزدهم شرایطش آسان تر خواهد بود؛ نه اینکه دولت سیزدهم مشکل ندارد. می‌گویم که چرا کار دولت سیزدهم آسان تر خواهد بود.
اگر بخواهند همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم
رئیس جمهوری عنوان کرد: اگر بخواهند همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. همین امروز -دوم تیر- می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. برویم و همین الان اختیارات را به دکتر عراقچی بدهیم، او هم به وین برود در عرض چند روز توافق را نهایی کند، اعلام شود، تحریم هم برداشته شود.
روحانی بیان کرد: ما کارمان را انجام دادیم. یک سری پیچ و خم و گرفتاری‌های سیاسی دارد که نمی‌خواهم الان وارد آن شوم. این مردم الان روحیه‌ای دارند و نشاطی پیدا کرده‌اند و نمی‌خواهم نشاط مردم از آنها گرفته شود.
با دادگاه نمی‌شود جلوی فساد را گرفت
وی افزود: بیش از صدهزار میلیارد تومان پول پرقدرت را ضربدر ۷ کنید؛ ۷۰۰هزار میلیارد تومان برای اینکه بانک‌ها را درست کنیم صرف کردیم. چه کسی گفت دولت وسط این مشکلات، با عمل جراحی بزرگ، بانک‌ها را سامان داد و شفافیت را به وجود آورد. چه کسی گفت این دولت بود که جلوی فساد ایستاد. با دادگاه نمی‌شود جلوی فساد را گرفت. با شفافیت می‌توان جلوی فساد را گرفت. این ما بودیم که با فساد جنگیدیم و روبه‌روی آن ایستادیم. رئیس جمهوری ادامه داد: امروز سامانه تجارت نشان می‌دهد چه کسی از بانک مرکزی پول گرفته و از کدام کشور خرید کرده و کالای او کجاست. چه زمانی به بندر و گمرک، انبار و بازار شهر می‌رسد. این شفافیت را چه کسی درست کرد؟ این کار بزرگ و عظیمی که این دولت برای مبارزه با فساد انجام داد، کسی می‌تواند ادعا کند که می‌تواند؟ 
روحانی تأکید کرد: ملت بدانید هیچ راهی برای مبارزه با فساد جز شفافیت وجود ندارد. اطلاعات باید در اختیار مردم قرار بگیرد. آن دولتی که اطلاعات را در اختیار مردم گذاشت و قانون را اجرا کرد، این دولت بود. آن دولتی که پهنای باند را درست کرد که مردم به راحتی از اطلاعات استفاده کنند که چه خبر است، این دولت بود. 
رئیس جمهوری گفت: امروز باید با آرامش، امنیت و همدلی قدرت را به دولت سیزدهم منتقل کنیم. هر سؤال و اطلاعاتی داریم باید به آنها بدهیم. خوشحال شدم که رئیس جمهوری منتخب گفته است دنبال شایسته سالاری هستم و دنبال حزب و جناح نیستم. الحمدلله ان شاء الله در مرداد مردم خواهند دید زمانی که وزیران و معاونان رئیس‌جمهوری معرفی می‌شوند از یک جناح خاص نیستند. خیلی عالی است. ما کاملاً 
استقبال می‌کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی