[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

توسعه فضای سبز با تأمین منابع آبی پایدار، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه در حال حاضر آب موردنیاز فضای سبز سطح شهر و باغات در اختیار سازمان از طریق 104 حلقه چاه عمیق فعال تأمین می‌گردد، گفت: با توجه به کاهش آب دهی چاه‌ها در اثر خشک‌سالی‌های اخیر و قدمت چاه‌ها، تعدادی از آنها نیاز به جابه‌جایی یا کف شکنی دارند که هرساله با تخصیص اعتبار لازم، بر اساس اولویت نسبت به جابه‌جایی یا کف شکنی اقدام می‌شود.
مهندس محمدرضا زندیه افزود: در سال جاری کف شکنی چاه میدان شهید مطهری و تجهیز و بهره‌برداری از چاه‌های حفاری شده در بولوار فرهنگ شهر، عادل آباد، دروازه کازرون و شهرک زیباشهر انجام گردید و کف شکنی چاه میدان اطلسی و حفاری چاه‌های بولوار رحمت و شهرک دست خضر انجام خواهد شد. علاوه بر این تعمیر، نگهداری و بهسازی مستمر چاه‌ها از عمده فعالیت‌های سازمان در راستای حفظ شرایط موجود و تأمین آب فضای سبز می‌باشد. وی در ادامه افزود: حدود 15 رشته قنات فعال در سطح شهر شیراز وجود دارد که جهت آبیاری باغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و در راستای افزایش دبی، لای‌روبی سالانه و بهسازی قنوات در برنامه سازمان لحاظ می‌گردد؛ همچنین در سال گذشته تعدادی از قنوات از جمله قنات‌های سیدی، خیرات، حسن آباد، رضا آباد، کشتکاران و عادل آباد توسط شهرداری لای‌روبی و بهسازی شد و در سال جاری نیز بهسازی قنوات از اولویت‌های شهرداری می‌باشد. وی گفت: بدون شک در کنار توسعه فضای سبز، تأمین زیرساخت‌های آب‌رسانی و آبیاری ضرورت دارد؛ لذا با توجه به توسعه شهری و ایجاد معابر و ساخت و سازهای انجام شده، اجرای خطوط انتقال و آب‌رسانی با مشکلات زیادی مواجه است که شهرداری با تلاش بی وقفه و صرف هزینه‌های زیاد اقدام به اجرای شبکه‌های آب‌رسانی می‌نماید. 
در همین راستا خط انتقال آب از چاه کمربندی عادل آباد تا تقاطع غیر همسطح شهیدان یغمور به طول 4 کیلومتر و تکمیل شبکه‌های آب‌رسانی در ارتفاعات در حال انجام است. مهندس زندیه همچنین بر افزایش راندمان و عملکرد بهینه با استفاده از توسعه شبکه‌ها و سیستم‌های آبیاری و نظارت هوشمند تأکید نمود و افزود: با انجام این پروژه تلفات مربوط به انتقال آب کاهش می‌یابد و تانکرهای آب‌رسانی به تدریج حذف می‌شود. 
رئیس سازمان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اشاره کرد: در حال حاضر بیش از 70 درصد از درختکاری‌های انجام شده در ارتفاعات پیرامون شهر تحت پوشش آبیاری قطره ای می‌باشد و تلاش خواهیم کرد تا به زودی تمامی درختان کاشته شده در ارتفاعات تحت پوشش قرار گیرد. زندیه در پایان به باغداران توصیه کرد تا جهت صرفه جویی در مصرف آب، نسبت به تسطیح و بهسازی مسیر‌های انتقال آب، خشکه بری، حذف علف‌های هرز و پاجوش درختان اقدام نمایند. وی همچنین از سایر شهروندان خواست با توجه به مشکلات و هزینه‌های بالای آب‌رسانی با تانکر، با استفاده از پساب‌های مصارف خانگی، این سازمان را در آبیاری درختان معابر یاری نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی