[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

هدف دانشگاه حل مشکلات جامعه است، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر
آزمایشگاه علوم ‌شناختی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز در سالروز میلاد حضرت ثامن الحجج علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) به بهره‌برداری رسید.
این آزمایشگاه که با اعتباری بالغ‌ بر یک‌میلیارد و سیصدمیلیون تومان به‌بهره‌برداری رسیده، با مشارکت مجمع خیران نخبه‌پرور فارس و شرکت رامک تجهیز شده است. دکتر فضیلت‌پور، مسئول آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه شیراز، در حاشیه این مراسم توضیح داد: این آزمایشگاه دارای تجهیزاتی چون دستگاه‌های ردیاب حرکات چشم، دستگاه‌های ثبت امواج مغزی (EEG) 32 و 64 کاناله و سیستم‌های تشخیصی و توان‌بخشی عصب‌شناختی مانند نوروفیدبک- بیوفیدبک و tDCS و سایر ابزارهای تشخیصی و توان بخشی شناختی مانند IVA و Captains Log است. 
در آیین گشایش آزمایشگاه علوم شناختی، دکتر نورالله محمدی، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز، ضمن سپاسگزاری از معاونت پژوهشی دانشگاه، بنیاد ملی نخبگان و مجمع خیران نخبه‌پرور فارس و همین‌طور هیئت‌مدیره شرکت رامک که در تأسیس این آزمایشگاه نقش داشته‌اند، به معرفی و بیان اهمیت حوزه علوم شناختی پرداخت و گفت: شناخت به‌عنوان محوری‌ترین موضوع در حوزه علوم انسانی است؛ بی‌تردید از آنجا که حیات انسان و جامعه وابسته به کارکردهای مغزی اوست، شناخت ما از مغز و ذهن می‌تواند تأثیر بسزایی بر همه ابعاد حیات انسان داشته باشد. علوم شناختی، مجموعه‌ای از رشته‌های میان‌رشته‌ای است که به مطالعه و بررسی هوش، ذهن و کارکردهای مغزی می‌پردازد. ذهن انسان است که می‌تواند شتاب تکنولوژی و فرهنگ و برنامه‌ریزی تعیین کند. رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی با بیان اینکه افتتاح آزمایشگاه علوم شناختی، آغاز یک پروژه بزرگ است، اظهار داشت: ما نیاز داریم که یک مرکز یا مؤسسه علوم شناختی داشته باشیم که در آن سایر رشته‌ها را به وجود بیاوریم و با جذب دانشجویان ارشد و دکتری، گفتمان شناختی ترتیب دهیم. وی در پایان ضمن قدردانی از هیئت‌رئیسه دانشگاه که نگاه ویژه‌ای به علوم انسانی دارند، از مسئولان دانشگاه خواست تا برای تأسیس مرکز علوم شناختی نیز حمایت‌های لازم را داشته باشند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان فارس نیز در این مراسم با بیان این مقدمه که پیشنهاد و درخواست تأسیس این آزمایشگاه مدت‌ها پیش ارائه شده، از دکتر حسین چاری و دکتر شمشیری رؤسای سابق دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی تشکر کرد و توضیح داد: بخشی از هزینه‌های این آزمایشگاه با کمک شرکت رامک و بنیاد نخبه‌پرور استان فارس تهیه شده است.
دکتر حبیب شریف گفت: مجمع خیران نخبه‌پرور فارس که با هدف پشتیبانی از کشف، شناسایی و پرورش استعدادهای برتر و سرآمد در راستای رشد و بالندگی سرمایه‌‌های خدادادی و ملی فعالیت می‌کند، به‌عنوان یک مرکز مردم‌نهاد بستر مناسبی برای پذیرش دانشجویان نخبه و استعداد درخشان است و دستاوردها و نتایج خوبی برای خدمت به دانشگاه و جامعه داشته و خواهد داشت. محمدکاظم نصیری رئیس هیئت‌مدیره شرکت رامک نیزدر این مراسم ضمن ابراز خرسندی از تأسیس آزمایشگاه علوم شناختی گفت: شرکت رامک بنا بر مسئولیت اجتماعی که در جامعه برای خود قائل است،‌ از طریق آشنایی با مجمع خیران نخبه‌پرور در انجام این پروژه مهم مشارکت پیدا کرده است و این موضوع را برای خود توفیق بزرگی می‌داند. در پایان این مراسم، رئیس دانشگاه شیراز نیز با بیان این مقدمه که از زمان تصمیم‌گیری تا بهره‌برداری آزمایشگاه‌ها در هر رد‌ه‌‌ای، زمان زیادی طول می‌کشد و البته این موضوع طبیعت کار علمی است؛ اظهار داشت: بنابراین سرمایه‌های علمی و معنوی دانشگاه، که یکی از آن جمله اعضای هیئت‌علمی دانشگاه است، به‌راحتی و باسرعت به دست نیامده است و امروز که برای افتتاح آزمایشگاه علوم شناختی در اینجا جمع شده‌ایم، می‌دانیم که یک کار بزرگ ارزشی انجام شده است. دکتر نادگران افزود: خرسندی دیگر من از این باب است که در کشور ما به‌تدریج عموماً و در دانشگاه‌های تراز اول کشور، از جمله دانشگاه شیراز خصوصاً موضوع درهم‌تنیدگی دانشگاه و جامعه در حال شکل‌گیری است و نمونه آن امروز همکاری شرکت خصوصی رامک و مجمع خیران نخبه‌پرور فارس بنا بر مسئولیت اجتماعی خود با دانشگاه شیراز است که حاصل آن تأسیس آزمایشگاه علوم شناختی است. وی در پایان با اشاره به هدف کنونی دانشگاه شیراز برای رسیدن به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم یعنی دانشگاه‌های کارآفرین و جامعه‌محور که برای حل مشکلات جامعه به‌عنوان وظیفه اجتماعی خود برنامه‌ریزی دارند، از همگان خواست تا به این مسئله توجه ویژه داشته باشند تا شاهد گفت‌وگوی بیش‌از پیش بخش‌های خصوصی و دانشگاه‌ها برای حل مشکلات یکدیگر و رفع موانع موجود باشیم. حسن ختام این برنامه تقدیر از برادران نصیری از سوی دانشگاه شیراز و بنیاد ملی نخبگان فارس و افتتاح آزمایشگاه علوم شناختی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه توسط آنها بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی