[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

١٢ ایستگاه شتاب‌نگار در منطقه جنوب فارس نصب و راه‌اندازی خواهد شد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومى اداره کل راه و شهرسازى لارستان، مهندس شبانى مدیرکل راه و شهرسازی لارستان از نصب و راه اندازی ١٢ایستگاه شتاب‌نگار آنلاین در شهرهای مهم حوزه لارستان خبر داد.
شبانى با تأکید بر اهمیت توجه به ایمنی در ساخت و سازها، اظهار کرد: با وجود گسل‌ها و زلزله خیز بودن شهرهاى جنوبى، این اداره کل در ایجاد ایستگاه‌های شتاب نگار ورود پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه ایجاد و نصب دستگاه‌های شتاب نگار تأثیر زیادی در ایجاد سیستم هشدار زلزله و همچنین برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب در هنگام وقوع زلزله دارد، افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان متولی شبکه شتاب نگاری زلزله کشور است و داده‌های دستگاه شتاب نگار اهمیت بسیار زیادی در طراحی سازه‌های مقاوم، مدیریت بحران و زلزله کشور دارد.
وی افزود: ١٢ دستگاه شتاب نگار جدید برای توسعه شبکه شتاب نگاری در حوزه استحفاظى اداره کل راه و شهرسازى لارستان دریافت و در شهر‌های مختلف به زودی نصب و راه اندازی خواهد شد. 
شبانى تصریح کرد: نکته مثبت دستگاه شتاب نگار در مقایسه با لرزه نگار‌، این است که می‌تواند میزان خسارت را برآورد کند؛ از این رو در نقطه‌ای که پراکندگی جمعیت وجود دارد، باید این دستگاه‌ها نصب شوند تا بتوان خسارت منطقه زلزله را برآورد نمایند. لذا این دستگاه‌ها در نزدیکی کانون زمین‌لرزه از مقاومت بالایی برخوردار هستند و از کار نمی‌افتند و با نصب آن سطح لرزه خیزی وسیع‌تری را کنترل خواهیم نمود. مدیرکل راه و شهرسازى لارستان با بیان اینکه هزار و سیصد و چهل ایستگاه شتاب نگار در سطح کشور فعال است، افزود: فراهم‌کردن شهر ایمن‌تر و زندگی بهتر برای شهروندان از وظایف ماست و امیدواریم اطلاعاتی که به‌واسطه نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های شتاب‌نگار به‌دست می‌آید، بتواند مورداستفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه این منطقه با استقرار در پهنه زاگرس از پتانسیل لرزه خیزی بالایی برخوردار است، گفت: هیچ سازه مهم و استراتژیکی بدون در نظر گرفتن پارامترهای زلزله نمی‌تواند ساخته شود و مهم‌ترین پارامترها در طراحی مقاومت سازه در برابر زلزله باید استفاده گردد که این اطلاعات بایستى از دستگاه‌های شتاب نگار استخراج شود.
شبانی تأکید کرد: از مجموعه‌ای از دستگاه‌های شتاب‌نگاری در یک شهر یا در یک ناحیه همزمان با رویداد زمین‌لرزه بزرگ على رغم اینکه داده‌ها به مرکز مدیریت بحران منتقل خواهد شد، قادر هستیم بفهمیم که کدام بخش از ناحیه یا شهر بر اثر این زلزله بیشترین شتاب را تحمل کرده و احتمالاً بیشترین خسارت به آن وارد شده است. بر اساس این اطلاعات نیروهای امدادی به مناطقی اعزام خواهند شد که بیشترین میزان خسارت به آن وارد شده است.
مهندس شبانی یادآور شد: شبکه شتاب نگاری لارستان دارای ١٧ ایستگاه شتاب نگار است که با نصب تعداد ١٢ عدد شتاب نگار برخط در حوزه لارستان تعداد ایستگاه‌های شتاب‌نگار استان در صورت آماده شدن زیرساخت به ٢٩ ایستگاه ارتقا خواهد یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی