[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

تسهیل پرداخت بدهی‌های عراق با لغو تحریم واکسن کرونا، روزنامه شیراز نوین

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: لغو تحریم‌های آمریکا مربوط به واکسن کرونا، مسیر پرداخت بدهی‌های عراق به کشور را تسهیل کرد.
«سید حمید حسینی» در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به پرداخت ۱۲۵میلیون دلار برای واردات ۱۶میلیون دوز واکسن کوواکس، تصریح کرد: این مبلغ از سهم بدهی‌های عراق به بانکی در سوئیس پرداخت شده است و به زودی به کشور وارد خواهد شد.
وی با بیان اینکه عراق در هفته‌های گذشته قول پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا را به ایران داده بود، خاطرنشان کرد: با لغو تحریم آمریکا علیه کشور در زمینه واکسن کووید ۱۹، عراق نیز بهانه ای برای به تأخیر انداختن در پرداخت بخشی از بدهی 
خود نداشت.
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار داشت: لغو تحریم‌های آمریکا راه را برای دریافت بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در عراق باز کرده است تا این کشور بدون درگیری با مشکلات تحریم بدهی خود را بابت خرید برق و گاز پرداخت کند.
به گفته حسینی، پول‌های بلوکه شده ایران در بانک تجارت عراق برای دستیابی به اقلام دارویی بسیار کارساز است.
وی تأکید کرد: با ورود این واکسن‌ها نگرانی کسانی که در انتظار دریافت دوز دوم هستند، رفع خواهد شد و روند واکسینه کردن افراد بالای ۵۰ سال نیز تسریع می‌شود.
به گزارش ایرنا، صبح دیروز رضا اردکانیان وزیر نیرو اعلام کرد که با پیگیری‌های به عمل آمده، از منابع ارزی موجود در بانک تجارت عراق، مبلغ ۱۱۵میلیون فرانک سوئیس به حساب بانکی در این کشور برای دریافت ۱۶میلیون دوز واکسن کوواکس واریز شد.
وی همچنین پیش تر اعلام کرده بود: ارز موردنیاز خرید واکسن کرونا از روسیه از محل مطالبات‌ ایران از عراق تأمین و به زودی نخستین پرداخت انجام می‌شود.
«عبدالناصر همتی» رئیس کل سابق بانک مرکزی، حجم منابع ارزی ایران در عراق را حدود پنج‌میلیارد دلار اعلام کرده بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی