[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

رئیس قوه قضائیه: تسهیل دسترسی مردم به عدالت، مهم‌ترین هدف تحول فناورانه است، روزنامه شیراز نوین

آیین بهره‌برداری از دستاوردهای جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی دستگاه قضایی با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد.
به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، رئیس دستگاه قضا مهم ترین اثر تحول فناورانه در قوه قضائیه را تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت دانست و گفت: در نتیجه افتتاح و عملیاتی شدن پروژه‌های فناورانه در دستگاه قضایی، به میزان ۴میلیون مراجعه به دادگستری‌ها کاسته شده است و این امر علاوه بر تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت، سبب حفظ کرامت آنها نیز می‌گردد و این امر از محوری ترین اهداف حرکت به سمت قوه قضائیه هوشمند است.
رئیسی با بیان اینکه افزایش سرعت، دقت و شفافیت از ویژگی‌های کار فناورانه است، گفت: ۷۰ درصد سند تحول در راستای گسترش فناوری است؛ در واقع سند تحول سندی فناورانه پایه است که به موجب آن دسترسی به عدالت برای همگان تسهیل می‌شود. رئیس دستگاه قضا افزایش تعامل الکترونیکی میان قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها به ویژه نیروی انتظامی را از نتایج و اهداف حرکت به سمت قوه قضائیه هوشمند دانست. رئیسی خاطرنشان کرد: این موضوع تعامل الکترونیک میان دستگاه قضا و سایر دستگاه‌ها حتماً در جهت اجرای سریع احکام می‌تواند کمک کند و می‌تواند دسترسی قضات را به وضعیت افراد تسهیل کند و این هم در جهت رضایت مردم است. پیشگیری از وقوع جرم که از اهداف مهم این دوره است و از مواردی است که در قانون اساسی نسبت به وظایف قوه قضائیه تأکید شده است، در پرتوی گسترش کار فناوری می‌تواند مؤثر باشد.
رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: استفاده از هوش قضایی برای دادرسی‌های سریع بسیار توانسته است مؤثر باشد. الان این دادگاه‌های برخط که در سراسر کشور فعال شده، آثار بسیار خوبی داشته است. مردم راحت شدند و دسترسی آنها راحت شده و این دادرسی‌های برخط و فعالی که در سراسر کشور و دادرسی‌های الکترونیک که صورت می‌گیرد، این هم در جهت تسهیل کار بسیار می‌تواند مؤثر باشد. 
رئیس دستگاه قضایی اذعان کرد: از طرف دیگر، این شفاف سازی‌ها حتماً می‌تواند از وقوع فساد و روابط ناسالم پیشگیری کند. ما فکر می‌کنیم شفافیت هرچقدر بیشتر شود، روابط ناسالم را کاهش می‌دهد و زمینه‌های بروز فساد را از بین می‌برد. این در قوه قضائیه بسیار توانسته است مؤثر باشد و ان شاء الله آثار و برکات آن در آتی هم برای قوه قضائیه و هم برای دولت باشد. رئیسی در ادامه با اشاره به حذف دومیلیون از مراجعات به دستگاه‌های مختلف برای گرفتن استعلامات عنوان کرد: این موضوع از برکات کاری است که انجام شده و جای تقدیر از همکاران عزیز دارد. لازم است که مردم نسبت به دستگاه‌ها نظر دهند و نسبت به رفتار قاضی و کارمند اظهار نظر کنند. رئیس قوه قضائیه گفت: سه‌میلیون از جامعه آماری که عزیزان اعلام کردند، نظر دادند و قریب به ۷۰ درصد اعلام رضایت کردند. این از کارهای بسیار ارزشمند است. اینکه ما بخواهیم نظر دهیم که چه کار کردیم، به نظر من اهمیت آن زیاد نیست و اهمیت آن است که خود مردم و کسانی که به دادگستری‌ها مراجعه می‌کنند، بگویند که قاضی، کارمند و نیرویی که با آنها ارتباط برقرار کرد، آیا واقعاً کار را درست انجام داد یا کار را با بوروکراسی اداری و پیچیدگی‌هایی که موجب نارضایتی‌هایی شد، دنبال کرد. رئیسی ادامه داد: نکته مهمی است که مردم اعلام کنند که ما راضی هستیم و رضایت مردم برای ما بسیار مهم است؛ چراکه سرمایه اجتماعی را خواهد افزود. ما دنبال کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی باشیم. این کار شفافیت و فناوری پایه حتماً می‌تواند این جهت را تضمین کند. 
رئیس قوه قضائیه اذعان کرد: اعلام به اینکه این ۴۳ سامانه‌ای که فعال شده و ان شاء الله تا آخر سال نیز سامانه‌های دیگری فعال می‌شود، مجموعه اینها بتواند به رضایتمندی مردم و ارتباطات صحیح واحدهای مختلف به هم کمک کند. رئیسی تصریح کرد: در کار ثبت اسناد و املاک نیز سرعتی که نسبت به کارها صورت گرفته و فعال شدن سامانه‌های مختلف قابل تقدیر است. هم دقت در ثبت اسناد، هم سرعت در کار و هم افزایش رضایتمندی مردم بسیار مؤثر است. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پابندهای الکترونیکی یک تأسیس قانونی است، گفت: قانون این تأسیس را داشته و به نظر من تاکنون به آن آنچنان که باید عنایت نشده است؛ از یک تأسیس قانونی چرا استفاده نکنیم؟ الحمدلله این کار دنبال شده و امروز آماری که دوستان دادند حاکی از آن است که این کار روز به روز افزایش پیدا می‌کند. این تأسیسی است که قانون گذار قبول کرده و وقتی که تأسیس قانونی است و تسهیل امر زندان است، در جهت بازاجتماعی کردن زندانیان مؤثر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی