[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

تولید برق پول می‌خواست ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان انرژی اتمی مسائل مالی را عمده ترین دلیل عدم دستیابی به اهداف تولید ۲۰هزار و ۸هزار مگاوات برق هسته ای در کشور دانست.
به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در نشستی که بعدازظهر دیروز (شنبه) از سوی نیکزاد نایب رئیس مجلس و در هیئت رئیسه مجلس برای بررسی موضوع تولید برق هسته‌ای برگزار شد، گفت: در ارتباط با تولید برق از توان هسته ای این موضوع به رژیم گذشته برمی‌گردد. در سال ۵۳ سازمان برنامه و بودجه رژیم گذشته پروژه ای را به شرکت SRI در آمریکا می‌دهد که چشم انداز ۲۰ساله کشور را تدوین کند. در این چشم انداز ۲۰ جلدی که به پیشنهاد SRI تهیه شده بود، در سبد انرژی ایران ۲۰هزار مگاوات برق هسته ای طی ۲۰ سال یعنی تا سال ۷۴ پیش بینی شده بود.
وی افزود: در حال حاضر بوشهر ۱۰۰۰ مگاوات برق هسته ای تولید می‌کند و پیشنهادی که در سال ۵۴ داده شده بود به این معنا بود که تا سال ۷۴ باید معادل ۲۰ نیروگاه بوشهر برق هسته ای تولید می‌شد اما اکنون ما در سال ۱۴۰۰ هستیم و ۱۰۰۰ مگاوات برق هسته ای داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: دو دلیل عمده SRI برای پیش بینی این میزان تولید برق هسته ای هم این بود که هر ۱۰۰۰ مگاوات رآکتور هسته ای معادل ۱۱ تا ۱۲میلیون بشکه نفت صرفه جویی دارد و هرکدام از نیروگاه‌ها مانع انتشار گاز آلاینده معادل هفت‌میلیون تن می‌شوند. در واقع گفتند در ۲۰ سال ۲۰هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشید، ۱۴۰میلیون تن گاز آلاینده به هوا نمی‌رود و معادل ۷۰۰، ۸۰۰ بشکه در روز هم 
صرفه جویی می‌شود.
صالحی یادآور شد: بعد از انقلاب این پروژه به دلیل انقلاب و جنگ متوقف شد. آلمان‌ها در سال ۵۴ یا ۵۵ دو نیروگاه بوشهر را آغاز کرده بودند و فرانسوی‌ها هم قرار بود در خوزستان دو نیروگاه راه اندازی کنند. در آستانه انقلاب نیروگاه‌های بوشهر مجموعاً ۶۵ درصد جلو رفته بود که این مصادف با انقلاب شد و ما به آنها گفتیم از ایران بروند. بعد از جنگ تحمیلی در زمان آقای هاشمی وضع شوروی به هم ریخته بود و هیچ کشور غربی هم آمادگی خود را برای ادامه نیروگاه بوشهر اعلام نکرده بود. لذا فرصت خوبی برای ادامه و تکمیل نیروگاه بوشهر با روس‌ها پیش آمد؛ چراکه صنعت هسته ای آنها هم داشت ورشکست می‌شد و در نتیجه ما الان نیروگاه بوشهر را داریم. البته از زمان قرارداد با روس‌ها تا تکمیل کار، بیست و چند سال به طول انجامید؛ چراکه باید سیستم غربی با سیستم شرقی پیوند داده می‌شد و این کار مشکلی بود.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود یادآور شد: در حال حاضر نیروگاه بوشهر سر پاست و از سال ۹۲ که فعالیتش را شروع کرده، ۱۰۰۰ مگاوات در سال برق تولید می‌کند. البته بعد از انقلاب که نیروگاه بوشهر ۱ در حال ساخت بود، این موضوع بحث شده بود که ما چقدر باید برق هسته ای داشته باشیم. وزارت نیرو، دانشگاه شریف و چند مرجع علمی بررسی‌هایی داشتند و نهایتاً شورای عالی انرژی تشکیل شد و تولید هفت تا ۱۰هزار مگاوات برق هسته ای مورد بحث قرار گرفت، ولی دیگر هیچ کدام موضوع تولید ۲۰هزار مگاوات برق هسته ای را مطرح نکردند. طبق همین مطالعات ما باید هفت تا هشت‌هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشیم.
صالحی با بیان اینکه ایجاد نیروگاه هسته ای گران ولی ادامه کار آن ارزان است، گفت: طول عمر مفید نیروگاه هسته ای ۶۰ تا ۷۰ سال است. همچنین ۳۰ تا ۴۰میلیون دلار متوسط سوخت نیروگاه هسته ای برای ۱۰۰۰ مگاوات است؛ در حالی که یک نیروگاه فسیلی ۱۰۰۰ مگاواتی ۱۱ تا ۱۲میلیون بشکه نیاز دارد که حدود ۷۷۰میلیون دلار در سال می‌شود. لذا وجود نیروگاه هسته ای و تولید برق هسته ای به معنی صرفه جویی است و نیروگاه هسته ای بازگشت سرمایه اش به سرعت اتفاق می‌افتد اما ادامه فعالیت نیروگاه هسته ای و فسیلی چندان غیر از سوختش تفاوتی با هم ندارند. در مقابل سرمایه گذاری اولیه نیروگاه فسیلی خیلی کم است ولی هزینه سالانه اش زیاد است.
وی ادامه داد: علت اینکه ما نتوانستیم تا امروز به ۲۰هزار مگاوات و حتی ۸هزار مگاوات برق هسته ای برسیم، بخش عمده مربوط به مسائل مالی است. همچنین از سویی این موضوع همواره مورد تأکید رهبری قرار داشته و ایشان صنعت هسته ای را تضمین کننده برق مطمئن نسل‌های آینده و مایه اقتدار جمهوری اسلامی عنوان کردند و بارها تأکید داشتند که ۲۰ و حتی ۳۰هزار مگاوات برق هسته ای را دنبال کنید. مجلس هم توصیه دارد که سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم را برای چرخه سوخت ۲۰هزار مگاوات 
فراهم کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما قرار شد دو نیروگاه دیگر با روس‌ها داشته باشیم که چهار سال است عملیاتش شروع شده است. در حال حاضر ۵۰۰میلیون یورو به روس‌ها بدهکاریم و برای همین نیروگاه بوشهر ۱ که در حال تولید برق است، هنوز پول سوخت را به روس‌ها نداده ایم. شرایط مالی کشور شرایط خاصی است اما با همه این اوصاف من می‌گویم راهکارهایی وجود دارد که سازمان انرژی اتمی بتواند ۸هزار مگاوات برق هسته ای را محقق کند. به گزارش ایسنا، پیش از اظهارات علی اکبر صالحی، بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس هدف از برگزاری این جلسه را هم اندیشی برای کمک به افزایش تولید برق هسته ای کشور عنوان و خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق هسته ای داریم که فاز ۲ و ۳ آن هم در حال احداث است اما می‌خواهیم در این جلسه راهکاری برای افزایش میزان تولید برق 
هسته ای بیندیشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی