[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

کشاورزی از چشمه عاشق سیراب می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور عمرانی استانداری فارس هدف از پیش بینی و اجرای سد مخزنی چشمه عاشق را ذخیره سازی جریان‌های فصلی و پایه رودخانه چشمه عاشق به منظور تأمین آب بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی اعلام کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، معاون هماهنگی امور عمرانی با اشاره به اینکه حجم مخزن چشمه عاشق بر اساس آخرین منحنی حجم ارتفاع، حدود 62میلیون مترمکعب تخمین زده شده است، عنوان کرد: تأسیسات آبگیری از سد به صورت یک برجک آبگیر روی سقف سازه ورودی سیستم انحراف تخلیه کننده تحتانی پیش بینی شده است. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در خصوص میزان حجم رهاسازی آب از سد چشمه عاشق گفت: در مجموع طی ۴ سال گذشته حجمی در حدود ۱۶میلیون مترمکعب آب برای امور کشاورزی از این سد رها شده است. 
رضایی توضیح داد: میزان حجم رهاسازی آب از سد چشمه عاشق در سال ۹۶ معادل ۳/۱۷ مترمکعب، در سال ۹۷ معادل ۴/۹، در سال ۹۸ معادل ۶۲ /۴ و در سال ۹۹ نیز ۳میلیون مترمکعب بوده است.
رضایی خاطرنشان کرد: در سال جاری عملیات رهاسازی آب از سد چشمه عاشق برای امور کشاورزی ادامه داشته و از دوم تیرماه جاری، رهاسازی حجمی معادل ۲/۵میلیون مترمکعب آب از سد چشمه عاشق آغاز شده است؛ در این فرایند در هر ثانیه حجمی معادل ۳۵۰ لیتر آب در هر ثانیه از سد مذکور رها می‌شود.
رضایی خاطرنشان کرد: مشخصات سیستم‌های انحراف تخلیه کننده و آبگیر و سیستم انحراف شامل تونل به همراه سازه ورودی و خروجی و فرازبند خاکی، به عنوان سیستم انحراف در نظر گرفته شده به صورت دومنظوره طراحی شده که در آینده از این سیستم هم به عنوان آبگیر کشاورزی و هم به عنوان سیستم تخلیه کننده تحتانی در سد استفاده خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی