[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

زندان، کارگاه شد ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، همزمان با ششمین روز از هفته قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری فارس با حضور اعضای شورای قضایی استان از زندان‌های شیراز بازدید کرد و سالن ملاقات خانواده‌های زندانیان و کارگاه اشتغال زندانیان نسوان زندان مرکزی شیراز مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.
رئیس کل دادگستری فارس هدف از بازدید دیروز قضات و مسئولان قضایی استان فارس را مرتفع کردن مشکلات قضایی و حل مشکلات مددجویان کانون اصلاح و تربیت دانست.
حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی افزود: در این بازدیدها که همزمان در سراسر استان هم انجام شده است، به افراد واجد شرایط مرخصی اعطا می‌گردد و پرونده متقاضیان آزادی مشروط در اولویت قرار می‌گیرد.
وی اظهار داشت: در بازدید قضات از کانون اصلاح و تربیت، تا جایی که امکان قانونی وجود دارد، مقدمات آزادی مددجویان فراهم خواهد شد.
رئیس کل دادگستری فارس گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 29 فقره قتل عمد به سازش منتهی شده که عمده آن متعلق به شعبه حل اختلاف ویژه زندان است و دیروز در این بازدید نیز با حضور خانواده‌های محترم اولیای دم، 3 پرونده قتل به مصالحه ختم گردید که جا دارد از اقدام کریمانه و انسان دوستانه این عزیزان قدردانی شود و امیدواریم آمار صلح و سازش روزانه افزایش یابد و دعاوی به صلح و سازش ختم شود.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی با اشاره به جایگاه ویژه استان فارس در بحث مصالحه و گذشت پرونده‌های قتل گفت: استان فارس در زمینه مصالحه، در سطح کشور رتبه پنجم و در زمینه گذشت پرونده‌های قتل، طی 7 سال متوالی رتبه برتر کشور را دارد که سهم عمده آن در رضایت پرونده‌های قتل، مربوط به شورای حل اختلاف شعبه زندان است. وی یادآور شد: سال گذشته 23هزار مورد مرخصی به زندانیان اعطا شد و در سال جاری نیز برنامه مجموعه قضایی استان، اشتغال 80 درصدی زندانیان واجد شرایط است که در این بازدیدها افراد واجد شرایط شناسایی می‌شوند. رئیس کل دادگستری فارس همچنین به راه اندازی سالن ملاقات خانواده زندانیان و کارگاه اشتغال زندانیان نسوان هم اشاره کرد و گفت: سالن ملاقات خانواده‌ها در راستای تکریم ارباب رجوع و رعایت حقوق شهروندی آنان با امکانات مناسب راه اندازی شده است تا خانواده‌ها به راحتی بتوانند با زندانیان ملاقات داشته باشند. حجت الاسلام و المسلمین موسوی گفت: کارگاه اشتغال راه اندازی شده، یک کارگاه بسیار مجهز است که 80 نفر از زندانیان زن در آن مشغول به کار هستند و ظرفیت برای اشتغال 150 نفر را دارد که در این زمینه مجموعه قضایی همکاری می‌نماید. وی تأکید کرد: خیران نیک اندیش استان و شیراز ضمن بازدید از کارگاه اشتغال زندانیان می‌توانند برای اشتغال این افراد تجهیزات لازم همچون چرخ خیاطی و سایر ابزار کار را تأمین نمایند تا علاوه بر اینکه بتوانیم افراد بیشتری را مشغول به کار کنیم، از جرائم احتمالی بعدی که ممکن است گریبان گیر این افراد شود نیز جلوگیری شود.
مدیرکل زندان‌های فارس نیز ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: در راستای اشتغال و توانمندسازی زندانیان با حضور رئیس کل دادگستری استان، اعضای شورای قضایی و قضات شریف دادگستری، سالن اشتغال زندانیان نسوان مورد بهره برداری قرار گرفت که این سالن کارگاهی با اعتباری بالغ بر یک‌میلیارد تومان با کمک خیران ساخته شده است.
اسحاق ابراهیمی افزود: حدود 80 نفر از زندانیان زن مشغول به کار، در این کارگاه در حرفه‌های مختلف مشغول شده اند و امیدواریم با راه اندازی این کارگاه‌ها، در کاهش آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی زندانیان تأثیرگذار باشیم.
وی ادامه داد: در این کارگاه، حرفه‌های خیاطی، قالی بافی، قطعات خودرو و... توسط مربیان اداره کل فنی و حرفه ای آموزش داده می‌شود و زندانیان کارت مهارت دریافت می‌کنند و تمامی کارهای تولیدی آنان نیز توسط بخش خصوصی در بازار کار به فروش می‌رسد.
مدیرکل زندان‌های فارس گفت: بخشی از آموزش نیز علاوه بر آموزش فنی و حرفه ای توسط بخش خصوصی که با بنیاد تعاون زندانیان قرارداد منعقد کرده، به صورت حرفه ای و عملی آموزش داده می‌شود.
ابراهیمی یادآور شد: بیش از 55 درصد محکومان زندان‌های استان در مشاغل کارگاهی داخل زندان، خوداشتغالی در بخش‌های صنایع دستی و هنری و اشتغال اعزام به کار زندانیان رأی باز در قالب عقد قرارداد تأمین نیرو به مؤسسات و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار هستند و بر اساس اولویت‌های سازمانی در سال جاری این رقم به 80 درصد می‌رسد.
شایان ذکر است در این بازدید از 12 نفر از قضات دادگستری استان که در زمینه کاهش جمعیت کیفری تعامل مطلوبی با مجموعه زندان‌های استان داشته اند، قدردانی گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی