[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

انسان‌ها را با کار تکریم کنیم، نه یارانه ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گفت: نظام قوه اجرایی و مقننه کشور جواب گوی بخش اقتصاد نیست و می‌بایست مستقل از قوای سه گانه در کشور برای اقتصاد و صنعت تصمیم گیری شود.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، چهل و ششمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با سه دستور جلسه اصلاح اساسنامه شرکت‌های خدمات (قانون نحوه واگذاری و اداره امور شهرک‌های صنعتی)، بررسی موضوع دریافت حق النظاره از چاه‌های شهرک‌های صنعتی بند الف مواد 33 و 34 قانون توزیع عادلانه آب و بررسی موضوع اخذ خدمات مازاد از شرکت‌های خدماتی شهرک‌های صنعتی با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی استان برگزار شد.
مهندس جمال رازقی در نطق پیش از دستور این جلسه، بیان کرد: در این زمینه باید گروهی نخبه در تصمیم گیری‌های اقتصادی کشور نقش داشته باشند و مستقل برای اقتصاد و صنعت تصمیم گیری کنند.
وی افزود: در دهه‌های متوالی شاهد عدم برنامه مدون و منسجم در حوزه اقتصاد کشور بودیم و دولت‌های مختلف هر کدام با روزمرگی و بدون برنامه در این بخش کار کردند که شاهد این موضوع برنامه ایران 1404 و برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور است که علی رغم تأیید همه ارکان نظام کشور، هیچ کدام از دولت‌ها نتوانستند کشور را به سمت تحقق این برنامه‌ها سوق دهند.
رازقی اظهار داشت: مهم ترین دلیل ناکارآمدی اقتصادی کشور در سال‌های مختلف، نتیجه عدم اهلیت حرفه ای بسیاری از تصمیم گیران اقتصادی کشور در دهه‌های متوالی بوده است که آنچه واقعیت‌های اقتصادی کشور و ناکارآمد‌ها را بیشتر مشهود می‌کند، تحریم‌ها، عدم تصویب لوایح FATF و به ویژه بیماری کروناست. وی اضافه کرد: تحریم عامل اصلی خرابی کشور نبوده و نیست و این در حالی است که تأثیر تحریم‌ها را انکار نمی‌کنم اما 65 درصد از منابع ارزی کشور حاصل از صادرات نفت و گاز و صادرات کالایی بوده و این در حالی است که کشور ما در 15 سال اخیر همواره تحریم را داشته است و چگونه کشوری مانند چین با یک سوم این منابع توانسته به چین کنونی تبدیل شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه بیشتر مشکلات بخش اقتصاد ما ملی است و ناشی از تصمیم گیری‌ها و سیاست گذاری‌ها در کشور است، ادامه داد: آنچه در سال‌های متفاوت و به ویژه در مناظرات انتخاباتی امسال شاهد بودیم، خرید محبوبیت و نه اصلاح بلندمدت و توسعه پایدار کشور بود.
رازقی عنوان داشت: عدم تمایل به رشد و جهش تولید در رویه‌های جاری کشور کاملاً مشهود است و در سال‌هایی که مقام معظم رهبری عناوین سال‌ها را اقتصادی و در حمایت از تولید نام گذاری کردند، اما آنچه مشاهده شد آن است که بسیاری از تصمیم گیران اقتصادی بر خلاف این رویه حرکت کرده و می‌کنند. وی تصریح کرد: به عنوان مثال در ماده 8 قانون هدفمندی یارانه‌ها به صراحت ذکر شده که 30 درصد از منابع کشور باید به تولید اختصاص یابد؛ ولی نه تنها این میزان محقق نشد، بلکه منابع در اختیار تولید نیز کاهش یافت که این را در مناظرات انتخاباتی نیز از تمام کاندید‌ها شنیدیم.
رازقی افزود: واقعیت این است که تولید دستاویز ژست‌های توسعه خواهی تصمیم سازان شده است و خرید محبوبیت به جای مانع زدایی‌ها جای گرفته است و به نظر می‌رسد تنها راه حل ممکن در این شرایط روند کشورهایی مانند کره جنوبی، تایوان، سنگاپور و چین است. وی بیان کرد: دشمنان ما با اعمال تحریم‌ها ضربه به بخش تولید ما را هدف گرفته اند و و در این زمینه ما چاره ای به جز استفاده از علم و منطق عقلانی ناشی از تجربه نداریم و این درحالی است که اگر از علم اقتصاد فاصله بگیریم، تولید را سودآور نکنیم، به جای گداپروری به رفع مشکل اشتغال نپردازیم و انسان‌ها را با کار و نه یارانه دادن تکریم کنیم، مشکلات و وضعیت اقتصاد ما بهبود نخواهد یافت. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی