[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

گام بلند شورای پنجم برای فسادزدایی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در شورای پنجم مصوبات مهمی نظیر سامانه شفافیت، مدیریت اطلاعات پروژه، تعارض منافع، سند راهبردی ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد به تصویب رسیده است. سید عبدالرزاق موسوی بعداز ظهر دیروز یکشنبه 6 تیرماه در نطق پیش از دستور خود در صدوهشتادوهشتمین جلسه علنی شورا با اشاره به سهم مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ افزود: لازم است دست اندرکاران و مسئولان علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات را در مقایسه با انتخابات قبل بررسی کنند و برای آن چاره ای بیندیشند.
موسوی در تشریح روند فعالیت‌های شورای پنجم در بررسی مصوبات و نظارت بر اجرای آنها از آغاز تاکنون، خاطرنشان کرد: ما ۱۳ نفر عضو شورای پنجم با تجربه، دانش و اطلاعات متفاوت و مختلف و عدم سابقه همکاری با هم در قالب یک لیست در انتخابات شرکت کردیم و مردم شریف شیراز نیز با بالاترین رأی در تاریخ انتخابات شوراها در این شهر ما را انتخاب کردند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ابراز داست: چهارچوب فعالیت ما قانون شوراها و به صورت خاص ماده ۸۰ آن و قانون شهرداری‌ها و به صورت مشخص ماده ۵۵ آن بود. در بند ۱۴ ماده ۸۰ قانون شوراها موظف شدیم معاملات شهرداری، که به نام شهر و شهرداری صورت می‌گیرد، با در نظر گرفتن صرفه و صلاح شهر و شهرداری و رعایت مقررات آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری را مصوب و بر اجرای آنها نظارت کنیم. در بند ۱۲ همین ماده قانونی مکلف شدیم بودجه شهرداری را مصوب و بر اجرای آن نظارت کنیم. این دو وظیفه مهم از وظایف ۳۴گانه مندرج در ماده ۸۰ قانون بود. موسوی تصریح کرد: ما باید چهار ملاک یا ضابطه و قانون شوراها و به صورت خاص ماده ۸۰ آن، قانون شهرداری‌ها و مشخصاً ماده ۵۵ آن، آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری، صرفه و صلاح شهر و شهرداری و رعایت انصاف و عدالت و پرهیز از تبعیض را رعایت می‌کردیم. برای اینکه قانون را رعایت کنیم و از تبعیض پرهیز و جلوگیری کنیم، سیاست‌ها و رویکردهای شورای پنجم را مبتنی بر دو رویکرد محوریت انسان در محتوا و حکمرانی خوب در روش تصویب کردیم.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: برنامه پنج ساله را بر اساس این رویکردها و اهداف کمی و قابل اندازه گیری تصویب کردیم. لوایح بودجه و سایر مصوبات را بر اساس برنامه پنج ساله مصوب کردیم و موفق شدیم، مصوباتی همچون شفافیت، مدیریت اطلاعات پروژه،تعارض منافع، سند راهبردی ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد و مصوبات مهم دیگری را به تصویب برسانیم و در جهت اصلاح ساختار شهرداری و شورا اقدامات خوبی همچون طرح جامع نیروی انسانی، اصلاح ساختار بودجه نویسی، نحوه محاسبه عوارض و... داشتیم. موسوی با بیان اینکه یکی از چالش‌های جدی ما که مشکل تمامی شوراها در سرتاسر کشور است، تشخیص صرفه و صلاح شهر و شهرداری و در مواردی تطبیق طرح‌ها و لوایح با قانون بود، عنوان کرد: در تطبیق طرح‌ها و لوایح با قانون ما دچار اختلاف نظر و برداشت بوده و هستیم. برای اینکه مشکل مطابقت طرح‌ها و لوایح با قانون را برطرف کنیم، کمیته حقوقی و کمیته انطباق طرح‌ها و لوایح با قوانین را در شورا، ایجاد و از وجود کارشناسان حقوقی خبره و توانمند استفاده کردیم. رئیس شورای شهر با تأکید بر این مطلب که به هر صورت رأی اکثریت شورا در صحن مناط اعتبار است و این می‌توانست با آنچه در کمیته اظهار نظر شده بود، مخالف باشد، افزود: بنابراین در موضوع تطبیق مصوبات با قانون علی‌رغم تلاش‌هایی که صورت گرفت و مکانیزم‌های موجود، مشکلاتی همچنان وجود دارد. موسوی اظهار داشت: در موضوع تشخیص مصادیق صرفه و صلاح باید این‌ها موردتوجه قرار گیرد. «طرح و لایحه برای مردم ایجاد محدودیت نکند، موجب تبعیض نشود، صرفه و صلاح شهر و شهرداری را باید با هم در نظر بگیریم. مثلاً فروش تراکم به درآمد شهرداری کمک می‌کند، ولی الزاماً صرفه و صلاح مردم را تأمین نمی‌کند. تعیین اولویت‌ها، کاری که ما در آغاز فعالیت شورا انجام دادیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی