[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

رئیس هیئت ژیمناستیک فارس به المپیک می رود؟ نتیجه کیخا، ارزشمندتر از حد تصور، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین 
درخشش رئیس هیئت ژیمناستیک استان فارس در مسابقات جهانی و کسب مدال طلا، یکی از مهمترین و بهترین خبرهای ورزشی یک هفته اخیر ایران بود.
سعیدرضا کیخا ملی‌پوش ارزشمند ژیمناستیک ایران توانست با اقتدار در فینال وسیله خرک حلقه جام جهانی قطر با نمره ۱۵.۲۰۰ قهرمان شود.
پس از کیخا ژیمناست قزاق با نمره ۱۵.۰۳۳ در جایگاه دوم قرار گرفت و ژیمناست ژاپنی که اصلی‌ترین حریف کیخا برای کسب سهمیه محسوب می‌شود با نمره ۱۴.۶۰۰ سوم شد.
با این نتیجه امتیازات کیخا و ژیمناست ژاپنی در رنکینگ کسب سهمیه برابر شد و تکلیف سهمیه به زودی مشخص خواهد شد.
او در صورتی که بتواند به این مسابقات راه یابد، چهارمین ورزشکار شیرازی حاضر در توکیو خواهد بود. استان فارس سه ورزشکار به نام محمدعلی گرایی، محمدرضا گرایی در کشتی فرنگی و محمد حسن زاده در بسکتبال در رقابت‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو دارد، باید منتظر ماند و دید آیا کیخا سهمیه فارس را به چهار نفر افزایش می‌دهد یا خیر.
همچنین ساره جوانمردی، در تیراندازی، علی اصغر جوانمردی و مهدی اولاد در پرتاب وزنه، ورزشکاران اعزامی از استان فارس به مسابقات پارالمپیک توکیو هستند.
نعیما خواجوی هم از شهرستان داراب به عنوان مربی تیم ملی کاراته ایران راهی المپیک توکیو خواهد شد.
سعیدرضا کیخا در انتخابی المپیک 2021 توکیو در خرک حلقه 15.200 امتیاز گرفت، امتیازی که در مسابقات جهانی 2018 می‌توانست او را به مدال طلای رشته خود برساند.
در حقیقت امتیاز کیخا در حد جهان مطرح است ولی متأسفانه در ایران به این رکورد جادویی اهمیتی داده نشده است.
برای این که بدانیم ارزش این امتیاز تا چه اندازه است باید گفت با این امتیاز در سال 2017 یک قهرمان خرک حلقه می‌توانست صاحب مدال نقره شود، در سال 2018 قهرمان ورزشی با این امتیاز طلا گرفته و در سال 2019 قهرمانان این رشته موفق به کسب رتبه چهارم می شدند.
به هر حال سعید رضا کیخا که حالا مدال طلای جام جهانی را برده در کورس کسب سهمیه و رقابت با ژیمناست ژاپنی قرار دارد که در این مسابقات در رده سوم قرار گرفته است، آیا در دورانی که شانس ایران در دریافت مدال در المپیک به دلایل مختلف اندک شده است، امکان کسب مدالی دور از انتظار در ژیمناستیک را داریم؟ آن هم در رشته‌ای که روزگاری باور نداشتیم بتوانیم تا این حد اعتبار پیدا کنیم که حتی برای المپیک سهمیه بگیریم چه برسد به این که رکوردی در حد سه نفر برتر دنیا پیدا کنیم.
کیخا پس از این قهرمانی در پیامی نوشت: خدا را بسیار شاکرم، بار دیگر این فرصت را به من داد که بتوانم پرچم ایران عزیزمان را به اهتزاز درآورم و برای لحظاتی، دل هم وطنانم، به‌ویژه خانواده ورزش و ژیمناستیک کشور را شاد کنم. در برابر همه کسانی که برایم زحمت کشیده‌اند، سرِ تعظیم فرود می‌آورم و دستشان را می‌بوسم و همچنین از تمام عزیزانی که برایم دعا کردند و به من انرژی دادند، نهایت تشکر و قدردانی را دارم.
او متولد سال ۱۳۶۷، اصالتاً شیرازی، کارشناس ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد شیراز، لیسانس مهندسی مکانیک دانشگاه امام حسین (ع) تهران، متأهل و دارای یک فرزند به نام محمدحسین است.
کیخا در خصوص چگونگی ورودش به عرصه ژیمناستیک می‌گوید: در سن ۵ سالگی پدر و مادرم من را به ژیمناستیک فرستادند. پدرم کشتی‌گیر بود و دوست داشت من هم کشتی‌گیر شوم، به همین خاطر من را به ژیمناستیک فرستاد تا بدنم آماده شود و بعد بروم کشتی، اما به خاطر اینکه در ژیمناستیک موفق بودم، در همین رشته ماندگار شدم و قید کشتی را زدم.
این نابغه ژیمناستیک تا کنون شش حرکت را به نام خود به ثبت رسانده و می‌گوید: در خرک حلقه، ۶ حرکت به ثبت رسانده‌ام که این حرکت‌ها به نام کیخا یک تا ۶ در کتاب داوری بین‌المللی ژیمناستیک شناخته می‌شود. این حرکت‌ها ارزش بالایی دارد و کمتر کسی می‌تواند این حرکات را انجام دهد، چون حرکت بسیار سختی است. این حرکت با بالاترین ارزش در کتاب داوری جهانی ثبت شده است و هر ژیمناستی که بخواهد از آن‌ها استفاده کند، امتیازش با نام من به او تعلق می‌گیرد.
کیخا همین چند روز پیش در مجمع انتخاباتی هیئت ژیمناستیک استان فارس بیشترین رأی را به خود اختصاص داد و برای چهارسال متولی این هیئت شد. او در این باره گفت: امیدوارم که با کمک، همدلی و همفکری یکایک دوستان بزرگوار، بتوانیم شاهد موفقیت‌های روز افزون خانواده ژیمناستیک استان فارس در آینده باشیم.
حالا ژیمناستیک یکی از معدود رشته هایی است که متولی هیئت آن در فارس، یکی از قهرمانان بزرگ همان رشته است. چنین اتفاقی جای خوشنودی دارد و امیدواریم در آینده سایر رشته‌های ورزشی نیز به دست قهرمانان همان رشته ورزشی سپرده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی