[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

دادستان عمومی و انقلاب شیراز: از ظرفیت و خلاقیت شاعران و ادیبان در مقوله عدالت‌محوری استفاده کنید، روزنامه شیراز نوین

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس در نخستین جشنواره عصر شعر عدالت که به همت معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان فارس و با حضور جمعی از شعرا و ادیبان برجسته استان فارس برگزار شد، با اشاره به اهمیت عدل و عدالت در کلام مولای متقیان حضرت علی(ع) که می‌فرمایند «العدل اقوی اساس» عدل سنگ زیرین بنیاد اسلام است، گفت: انبیاء و اولیای الهی مردم را به عدل و عدالت دعوت کردند و در واقع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر پایه عدل و داد بنا و پایه ریزی گردیده و عدل و عدالت، محوری است که افراد جامعه را به هم نزدیک می‌کند و در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. 
سید مصطفی بحرینی با بیان اینکه دستگاه قضایی می‌تواند از ظرفیت و خلاقیت شاعران و ادیبان در مقوله عدالت محوری بهره برداری و استفاده نماید، گفت: امروز شاهد مشکلات و مسائل عدیده ای در سطح جامعه هستیم و استعداد جوانان در مقوله‌های مختلف مادی و معنوی مغفول مانده است؛ بنابراین همه ما باید با اقدامات فرهنگی و معنوی مناسب در راستای رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی گام برداریم و همه ما در این راه مسئول می‌باشیم.
وی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره شعر عدالت دادگستری استان فارس افزود: در رفع مشکلات اجتماعی همه مردم سهیم هستند و همه باید خود را مکلف و متعهد به اصلاح امور جامعه بدانند.
وی به تأثیر شعر و نوشته‌های ادبی شعرا و نویسندگان اشاره کرد و گفت: تأثیر یک شعر و حتی یک مصرع و نوشته ادبی ممکن است از چندین حکم قاضی بیشتر باشد؛ بنابراین اندیشمندان، شعرا و نویسندگان با اقدامات فرهنگی خود در راستای اجرا و تحقق عدالت که وظیفه اصلی دادگستری و دستگاه قضایی است، همکاری و کمک نمایند. معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان فارس نیز با اشاره به اینکه حقوق و ادبیات ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، گفت: نقش دستور زبان، قواعد و نیز صنایع ادبی در نگارش قواعد حقوقی، وضع قانون و به ویژه اتقان آرای قضایی، امری مسلم و انکارناپذیر است و از دیگرسو، فهم قواعد خشک و کلیشه ای حقوق بدون توجه به این قواعد و صنایع ادبی، دشوار و پیچیده می‌باشد. 
دکتر ارسلان اشرافی تصریح کرد: معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری فارس از سال 1393 تاکنون در کنار برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات تخصصی حقوق و همایش‌ها و جشنواره‌های مربوط به علم حقوق و فن قضا، کارگاه‌های آموزشی ادبی، همایش‌ها، جشنواره‌ها و عصر شعر ادبی را در برنامه کاری خود قرار داده است.
وی به برخی از این همایش‌ها و جلسات ادبی از جمله جلسات بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی، حافظ شیرازی، عصر شعر انقلاب اسلامی با موضوع «طلوع خورشید»، عصر شعر عاشورایی با موضوع «مرثیه آفتاب»، عصر شعر انقلاب اسلامی با موضوع «ترنم سپیده» و... که با استقبال خوب و بی نظیر قضات و کارکنان دادگستری فارس، اساتید و دانشجویان و شعرا و فرهیختگان استان فارس برگزار شد، اشاره کرد. 
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان فارس در خصوص نخستین جشنواره شعر عدالت نیز بیان داشت: این جشنواره با حضور شاعران بلندپایه و با دبیری استاد کافی عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه شیراز برگزار گردید.
اشرافی در ادامه به «اهمیت عدالت در اشعار شاعران پارسی گو» اشاره کرد و گفت: یکی از قدیمی ترین مفاهیم حقوقی، اقتصادی، ادبی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، فلسفی و کلامی در جهان هستی، مفهوم «عدالت» است و واژه عدل و مشتقات آن، بیش از بیست بار در قرآن کریم آمده و عدل در لغت، به معنی داد و مساوات می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه عدالت به لحاظ اهمیت والایی که دارد، زیرشاخه‌های فراوانی پیدا کرده است، بیان داشت: عدالت سیاسی، عدالت فردی، عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی، عدالت قضایی و... و در تقسیمات ریزتر، مثلاً در حقوق کیفری، «جرائم علیه عدالت قضایی» همانند رشا و ارتشا و شهادت دروغ که در تاریخ حقوق پیشینه‌ای کهن دارد، برخی از این زیرشاخه‌ها می‌باشد.
وی در پایان سخنان خود در نخستین جشنواره شعر عدالت گفت: امیدواریم دستگاه قضایی با همت و تلاش همه قضات و کارکنان خود ضمن همکاری آحاد مختلف جامعه، در پیشبرد رسالت اصلی خویش که همان احقاق حق و اجرای عدالت است گام‌های مؤثرتری بردارد. 
گفتنی است در پایان این مراسم از 8 نفر از شاعران برگزیده که آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند، تجلیل گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی