[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

رونمایی از ۶۰ دستگاه خانه بهداشت سیار عشایری ، روزنامه شیراز نوین

آیین رونمایی از ۶۰ دستگاه خانه بهداشت سیار عشایری ساخته شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأمین اعتبار مالی وزارت بهداشت و برای ارسال به دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، با حضور رئیس دانشگاه، معاونان دانشگاه و مدیرکل امور عشایری استان فارس 
برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، رئیس دانشگاه در این آیین خدمت رسانی به عشایر را بسیار لذت بخش خواند و گفت: عشایر انسان‌های پاک و بی آلایش هستند و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی افتخار دارد تا هرگونه خدمت در حوزه سلامت را با نهایت استانداردهای موجود در کلان شهرها، به عشایر نیز ارائه دهد.
دکتر «مهرزاد لطفی» رمز موفقیت کشور در حوزه بهداشت و درمان را وجود شبکه‌های بهداشت و درمان و خدمت رسانی آنان به مردم دانست و افزود: مهم ترین اولویت حوزه بهداشت در مجموعه وزارت بهداشت، توسعه خدمات در دورترین نقاط کشور با بالاترین سطح ممکن است و در این راستا تلاش شده تا خدمات سلامتی که به عنوان نمونه به مادران باردار و نوزادان در تهران ارائه می‌شود، به مادران باردار و نوزادان دورترین نقاط کشور نیز ارائه شود.
او با اعلام اینکه افتخار می‌کنم عضوی از سربازان حوزه سلامت در این مجموعه هستم، گفت: فارس از جمله استان‌های دارای جمعیت بالای عشایری بوده و بخش مهم دامداری و کشاورزی کشور مربوط به فارس است. نقش عشایر در تولید، ایجاد اشتغال و تهیه مواد غذایی بسیار مهم و تأثیرگذار است و این رویکرد وظیفه مجموعه سلامت را بسیار سنگین تر می‌کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ادامه داد: هر اقدامی برای عشایر در این راستا انجام شود، بسیار اندک است، اما با همت و همکاری معاونت بهداشت و توسعه مدیریت و منابع دانشگاه و مدیریت فنی دانشگاه توانستیم بخشی از این خدمت رسانی را نه تنها در سطح استان، بلکه در سطح کشور بر عهده بگیریم.
دکتر لطفی با بیان اینکه این ابتکار در خدمت رسانی سلامت از شیراز آغاز شد، اضافه کرد: این نشان دهنده توانمندی شیراز در سطح ملی است و مسئولان کشوری پیگیر این مهم هستند.
او ابراز امیدواری کرد تا با پایان بحران کرونا، مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بتواند گام‌های بلندتری در مسیر ارائه خدمات ارزنده و استاندارد در حوزه سلامت به مناطق محروم و عشایر استان بردارد.
معاون بهداشت دانشگاه نیز در این مراسم از رئیس دانشگاه برای توجه ویژه به امر بهداشت و تأمین سلامت در مناطق محروم استان قدردانی کرد و گفت: فارس نخستین استان کشور در عملیاتی کردن پروژه راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری است.
دکتر «عبدالرسول همتی» با اشاره به تاریخچه خدمت به عشایر و قشر محروم جامعه که سال‌هاست به شیوه‌های مختلف تجربه شده است، افزود: پیش از این به کمک رابطان و مراقبان سلامت، طراحی چادر سیار و خدمت رسانی به عشایران انجام شده است، اما راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس و خدمت رسانی بهورزان دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی شیراز به همراه کوچ عشایر، گام اساسی و تأثیرگذاری است که به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پایه گذاری شد.
او با این توضیح که در ابتدا ۵۴ خانه بهداشت سیار عشایری برای حوزه دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی شد، ادامه داد: از مجموع این تعداد، ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری در نخستین سفر دکتر «سعید نمکی» وزیر بهداشت به استان فارس، رونمایی و 
راه اندازی شد.
معاون بهداشت دانشگاه ادامه این پروژه را مربوط به سفر دکتر «علیرضا رئیسی» معاون بهداشت وزارت بهداشت به منطقه پاسارگاد و بهره برداری از تعدادی دیگر از این خانه‌های بهداشت عنوان کرد و گفت: از مجموع ۵۴ خانه بهداشت سیار عشایری تصویب شده تاکنون، ۳۰ خانه بهداشت سیار راه اندازی کرده ایم که بهورزان آن جذب، آموزش دیده و فارغ التحصیل شده اند و به خدمت رسانی مشغول اند. دکتر همتی در ادامه با اعلام ساخت ۶۰ دستگاه خانه بهداشت سیار عشایری برای دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به همت مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز که با اعتبار مالی وزارت بهداشت در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: از این تعداد، ۲۴ دستگاه مربوط به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که دیگر مراکز عشایری تحت پوشش دانشگاه نیز مجهز به خانه بهداشت سیار می‌شوند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ارسال ۳۶ خانه بهداشت سیار به دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از دیروز، ابراز امیدواری کرد تا با استقرار این خانه‌های بهداشت سیار و حضور بهورزان، شاهد ارتقای امر سلامت در جامعه عشایری و توسعه خدمت رسانی به آنان در سطح کشور باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی