[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

برای افغانستان ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

سیاست تولید فقر در افغانستان عمده‌ترین سیاست با توان خارجی در سالیان گذشته بوده است. جنگ در افغانستان تمامی ندارد و فزونی مهاجران از این کشور به سایر کشورهای جهان بی‌ثباتی در آن را هشدار می‌دهد. کشورهای همسایه چون ایران و پاکستان و سایر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا مقصد‌های مهاجرت افغان‌ها بوده است. 
سیاست تولید فقر در افغانستان به تولید سرباز نیز منجر شده است. از صف فقر به‌آسانی و ارزانی می‌توان سربازگیری نمود. حال این سربازگیری در صف نیروهای دولتی باشد یا گروه‌های شبه‌نظامی که با توان خارجی اقدام به زورآزمایی در ایالت‌های این کشور می‌کنند...

سربازگیری خاص شبه نظامیان داخلی در افغانستان نیست و ملت این کشور در سایر کشورهای جنگ زده نیز مشارکت نظامی دارند. افغان‌های جنگ زده در سالیان گذشته هرچند در پروژه‌های عمرانی دیگر کشورها به عنوان کارگر ساده استخدام شدند، اما به عنوان اعضای فعال گروه‌های شبه نظامی تأثیرات بسزایی داشته اند و شاید سرنوشت بسیاری درگیری‌های نظامی را 
تعیین می‌کردند. 
افغانستان یک کشور بزرگ، صاحب تمدن و البته صاحب معادن و ذخایر بسیاری است. نبود دولت یکپارچه و موردقبول طوایف بزرگ‌ترین ضربه را به افغان‌ها وارد نموده است. پس از هجوم نظامی اتحاد جماهیر شوری در سال 1358به افغانستان، دولت مرکزی این کشور بر اثر کودتا ساقط شد. این اشغال تا سال 1367 ادامه داشت. دخالت نظامی شوروی سابق در افغانستان در پی حمایت از دولت کمونیست جمهوری دمکراتیک افغانستان و علیه نیروهای مجاهد افغان صورت گرفت. شوروی با درگیری 9ساله در این کشور، خود را در یک شبه ویتنام به دام انداخت و بالاخره ناچار به ترک این کشور شد. 
پس از روس‌ها آمریکا و سایر کشورهای هم پیمان وارد این کشور شدند تا تحت پوشش ایجاد ثبات و امنیت به مداخلات خود در این کشور ادامه دهند. کشوری بزرگ و صاحب سرمایه و ذخایر غنی همچنان درگیر جنگ‌های داخلی است. اراضی این کشور تحت کشت انواع مواد مخدر است و به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان مواد مخدر از شرق به تمامی جهان شهرت دارد. تحت این شرایط و با محاسبه سود فروش مواد مخدر، باید این کشور هم اکنون صاحب بیشترین درآمد‌های ارزی باشد که البته و به طور رسمی در هیچ نشریه ای منتشر نشده است. غیر از مواد مخدر می‌توان به تجارت سلاح در این کشور اشاره نمود که البته مرزهای کشور‌های همسایه را تا عمق بی نهایت آلوده نموده است. 
اما افغانستان کشوری صاحب سرمایه و ذخایر غنی است که به معادن آن می‌توان اشاره نمود و باید دید در تمامی این سال‌ها و درگیری‌های نظامی بر سر معادن و منابع ملی این کشور چه آمده است. تغییر در سیاست‌های جهانی باعث خروج آمریکا به لحاظ فیزیکی از این کشور شده است. نیروهای آمریکایی قرار است از افغانستان عقب نشینی کنند. غیر از تأمین امنیت فرودگاه و سفارتخانه‌های موجود، نیروهای آمریکایی از تمامی بخش‌ها عقب نشینی خواهند کرد. دستور عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا پیرو نشست دوحه پایتخت قطر با طالبان در حال انجام است. دولت آمریکا در مذاکره با طالبان در فوریه گذشته بر آن شده است تا خاک افغانستان را تخلیه کند. 
طالبان یکی از پرسربازترین نیروهای شبه نظامی در این کشور است. حالا این نیروهای شبه نظامی برای کسب قدرت به شدت در حال پیشروی در مناطق مختلف افغانستان هستند. رئیس جمهور این کشور در آمریکا با مقامات سیاسی دیدار کرده و خواستار پایبندی طالبان به آتش بس شده است. غیر از اشرف غنی، عبدالله عبدالله رئیس شورای آشتی ملی افغانستان که در خارج از کشور به سر می‌برد، خواستار آتش بس شده است. 
ویرانه‌های جنگ برای مردم افغانستان چندان خوشایند نیست. روند مهاجرت‌ها ادامه دار است. اقتصاد در این کشور پا نمی‌گیرد، مگر با ایجاد امنیت؛ امنیتی که حالا حالا‌ها دور از انتظار است. باید این پرسش را مطرح نمود که نخبگان افغان اینک در کدامین نقطه جهان گرد هم آمده اند و از کدامین سیاست‌های روز جهان پیروی می‌کنند. درواقع این مهاجران نقشی در شکوفایی اقتصاد و ایجاد امنیت داخلی کشور خود داشته و دارند؟ 
افغانستان کشوری ثروتمند ودارای ذخایرغنی اعجاب آوری است که برای مردم خودش معجزه ای نکرده است.جهان سوم جایی است که اگر بخواهی کشورت را آباد کنی، خانه ات را ویران می‌کنند و اگر بخواهی خانه ات را آباد کنی کشورت را ویران می‌کنند. اینجا جهان سوم است که از گفتنش در رنج هستیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی