[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

علیه اعتیاد با سلاح اندیشمندان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست تخصصی یاریگری زندگی، دیپلماسی مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد. این مراسم صبح دیروز سه شنبه 8 تیرماه با حضور استاندار فارس، فرماندار شیراز، فرمانده انتظامی استان، رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، مديرعامل جمعيت هلال احمر و جمعی دیگر مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در استانداری برپا شد.
 تبعیض به اعتیاد می‌انجامد
استاندار فارس در این مراسم گفت: راهکارهای علمی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی موردتوجه قرار گیرد. عنایت الله رحیمی با اشاره به اینکه شورای مبارزه با مواد مخدر استان با استفاده از طرح‌های اندیشمندان و کارشناسان و سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی، راهکارهای علمی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را در دستور کار قرار دهد، اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی در سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی ممکن است ایجاد شود. 
وی با اشاره به اینکه در سطح فردی یکی از علل گرایش به مواد مخدر، مشکلات روانی افراد است، ادامه داد: وجود ناهنجاری شخصیت، فرار از زندگی تکراری و ضعف اراده در سطح فردی از جمله عوامل بروز اعتیاد به شمار می‌رود. نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان اینکه در سطح خانوادگی که بنیان اجتماع محسوب می‌شود، برخی زمینه‌ها عامل گرایش به اعتیاد است، گفت: رفاه و فقر زیاد از جمله عواملی است که گرایش به مخدر را تسهیل می‌کند؛ همچنین کمبود محبت، ارتباطات و گفت و گو در خانواده و وجود تبعیض بین فرزندان از جمله دلایل گرایش به اعتیاد به شمار می‌رود.
استاندار فارس با اشاره به اینکه عوامل متعددی در سطح اجتماعی موجب بروز اعتیاد به مواد مخدر می‌شوند، افزود: بیکاری از جمله این عوامل است که موجب گرایش به اعتیاد می‌شود و تأکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اشتغال و رونق تولید در سطح اجتماعی در کاهش بلای خانمان سوز اعتیاد اثرگذار است. دکتر رحیمی با بیان اینکه نابرابری و فاصله طبقانی بسیار زیاد و در دسترس بودن مواد مخدر از دیگر عوامل بروز اعتیاد است، گفت: محل زیست مانند سکونت‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده نیز در گرایش به اعتیاد مؤثر است و مسائلی مانند ضعف قوانین و ضعف در اجرای قوانین در برخی موارد در بروز اعتیاد اثرگذار بوده است.
 اعتیاد، سرمنشأ آسیب‌های اجتماعی
در ادامه این مراسم فرمانده انتظامی استان گفت: مواد مخدر پایه و اساس بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه است و تک تک افراد در مبارزه با این پدیده شوم مسئولیت دارند. سردار رهام بخش حبیبی اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی در جامعه از جمله مواد مخدر می‌تواند فراگیر شود و همه ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.وی با بیان اینکه تک تک اعضای یک جامعه در راستای مبارزه با پدیده شوم مواد مخدر مسئولیت دارند، افزود: اگر همه مسئولیت خود را بشناسند و به آن عمل کنند، جامعه ای عاری از مواد مخدر خواهیم داشت. فرمانده انتظامی استان فارس تصریح کرد: در همسایگی ما کشوری وجود دارد که بالای 90 درصد مواد مخدر را تولید می‌کند و این در حالی است که هنوز نتوانسته ایم انسداد مرزها را به طور کامل انجام دهیم. سردار حبیبی با اشاره به اینکه آسیب‌های مواد مخدر به دلیل سودآور بودن آن فراگیر است، افزود: تقدیم بالای 3هزار و 800 شهید بعد از انقلاب اسلامی در سطح کشور و شهدای زیادی در استان فارس در حوزه مبارزه با مواد مخدر نشان دهنده عزم بالای نیروی انتظامی در راستای مقابله با این پدیده شوم است.وی گفت: در سال جاری تاکنون بالغ بر 16 تن انواع مواد مخدر در استان فارس کشف شده است و سرشاخه‌های اصلی باندهای توزیع مواد مخدر نیز به صورت ویژه شناسایی و دستگیر شده اند.
فرمانده انتظامی استان فارس افزود: سودجویان در فضای مجازی نیز اقدام به تبلیغ و آموزش مواد مخدر صنعتی می‌کنند که اثرات نامطلوبی در جامعه خواهد داشت که البته در این زمینه پلیس فتا اقدامات خوبی انجام داده است. سردار حبیبی در پایان تأکید کرد: نیروی انتظامی و دستگاه‌هایی که در این مسیر مبارزه می‌کنند، باید به بهترین تجهیزات روز مجهز باشند تا بتوانند به خوبی با این پدیده شوم و قاچاقچیان مواد مخدر 
برخورد کنند.
 آمار صعودی کشفیات مواد مخدر
در ادامه این مراسم رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس اظهار داشت: سال گذشته بالغ بر 50 تن و امسال نیز بیش از 16 تن انواع مواد مخدر در استان فارس کشف شده است. سلیمان کرمی با اشاره به 16 نقطه آلوده شهر شیراز و شناسایی این محلات گفت: از محلات 16گانه آسیب‌خیز شیراز بازدید شده و قرارگاه اجتماعی در سکونتگاه‌های غیررسمی با هدف ضربه زدن به مصرف، توزیع و تولید مواد مخدر تشکیل شده است که عمده اقدام آن جمع‌آوری و پلمب مراکز آلوده است. کرمی با بیان اینکه توانمندسازی و اشتغال در عدم بازگشت فرد به اعتیاد نقش مهمی دارد، افزود: در این راستا 210 معتاد متجاهر سال گذشته با همکاری دستگاه‌ها مشغول به کار شدند؛ همچنین 5 کارگاه آموزش شغلی در ماده 16 تشکیل شده که منجر به اشتغال 31 نفر از این افراد شده و امسال هم اشتغال معتادان بهبودیافته در دستور است. 
رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همچنین از اجرای طرح یاریگران زندگی با پوشش 45 درصدی مدارس و 350هزار دانش‌آموز خبر داد و آن را اتفاق مثبتی دانست که توسط آموزش و پرورش با استفاده از فضای مجازی نیز در حال انجام است.
وی ابراز امیدواری کرد که با هماهنگی و تلاش بیشتر، دوری از موازی‌کاری، برنامه محوری و همه بخش‌های فعال جامعه با اجتماعی شدن امر مبارزه با مواد مخدر شاهد رسیدن به نقطه مطلوب در استان فارس باشیم. شایان ذکر است در ادامه این مراسم دادستان شیراز، نماینده سمن‌های فعال و رئیس شورای دانش‌آموزی استان فارس به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه مبارزه هدفمند با این آسیب بزرگ اجتماعی پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی