[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

پاک‌سازی هوای خانه با مواد غیر شیمیایی و کاملاً طبیعی، روزنامه شیراز نوین

در برخی از مواقع ممکن است هوای داخل خانه آلوده باشد که این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، تکنیک‌های ساده اما کاربردی برای بهبود کیفیت هوای داخل منزل وجود دارد.
به گزارش نمناک،کیفیت هوای تنفسی در هر مکانی چه فضای باز و چه در منزل تأثیر زیادی بر سلامتی دارد. کیفیت پایین هوا با سرطان ریه، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی ارتباط زیادی دارد. گاهی اوقات هوای داخل خانه به طور معمول از هوای بیرون آلوده‌تر است. 
برخی منابع مانند مصالح ساختمانی، اثاثیه و لوازم الکترونیکی می‌توانند آلاینده‌ها را کم و بیش به طور مداوم تولید کنند. منابع دیگر مانند دود سیگار و مواد پاک کننده نیز آلودگی زیادی دارند. به همین دلیل در این بخش از نمناک به ارائه راهکارهایی به منظور بهبود کیفیت هوای خانه می‌پردازیم.
نکاتی پیرامون بهبود کیفیت هوای داخل منزل
کاشت گیاهان آپارتمانی:
گیاهان آپارتمانی به رفع استرس و ایجاد هوای پاک کمک می‌کنند اما مهمترین توانایی آن‌ها فیلتر کردن طبیعی هوا است. گیاهان آپارتمانی را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید تا از توانایی تصفیه هوا توسط آن‌ها بیشترین استفاده را کنید. برخی از گیاهان خانگی محبوب که هوا را تصفیه می‌کنند شامل گیاه بنجامین ابلق و زبان مادر شوهر است.
موم شمع:
برای آن دسته افرادی که از صرف شام با نور شمع لذت می‌برند، استفاده از شمع موم به جای شمع پارافین را توصیه می‌کنیم زیرا موم یک ترکیب طبیعی است که بر خلاف شمع‌های پارافینی که می‌توانند هنگام سوختن آلاینده تولید کنند، تولید آلودگی نمی‌کند.
روغن‌های گیاهی:
سوزاندن روغن‌های گیاهی یک روش عالی برای تصفیه هوا است و برای بسیاری از افراد داخل خانه مزایای زیادی دارد. از روغن‌های گیاهی خالص و با کیفیت بالا استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را در اطراف خانه قرار دهید تا بیشترین استفاده را ببرید.
ذغال فعال:
کربن فعال، راهی عالی برای فیلتر کردن و تصفیه طبیعی هوای داخل منزل است. فیلترهای کربن فعال را می‌توان به راحتی در فروشگاه‌ها یا از طریق اینترنت خریداری کرد. کربن فعال بدون اینکه بویی از خود تولید کند سموم موجود در هوا را جذب می‌کند.
پاک‌سازی فیلترهای هوا:
یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تصفیه هوای منزل، تعویض مرتب فیلتر هوا در سیستم گرمایشی و سرمایشی است. فیلترهای هوا باید به طور منظم و برای حداکثر فایده تعویض شوند.
پنکه‌های سقفی:
در فصول بهار و تابستان، از پنکه سقفی استفاده کنید تا هوا را در خانه به گردش در آورید. پنکه سقفی یک روش عالی برای خنک کردن خانه است و می‌تواند از طریق تهویه، هوای داخل منزل را پاک‌سازی کند.
باز کردن پنجره‌ها:
این روش ساده‌ترین و ارزان‌ترین کاری است که می‌توانید برای بهبود کیفیت هوای داخلی انجام دهید. پنجره‌ها را فقط پنج دقیقه در روز باز کنید تا از تجمع آلاینده‌های مضر هوا در داخل منزل جلوگیری کنید.
لامپ‌های نمکی:
لامپ نمک صورتی هیمالیا در سم زدایی از هوا کاربرد دارد. این تصفیه کننده طبیعی هوا تقریباً مانند یک چراغ شب عمل می‌کند و می‌تواند در هر مکانی از خانه قرار گیرد تا از حداکثر مزایای فیلتر هوا برخوردار شود.
از بین بردن منبع بو:
از محصولاتی که مواد آلی فرار کمی ‌دارند در خانه استفاده کنید، به این معنی که هنگام رنگ آمیزی یا لکه گیری بخش‌هایی از خانه مقدار کمتری مواد شیمیایی سمی ‌تولید کنند. از پارچه‌هایی در خانه استفاده کنید که دارای برچسب عاری از مواد آلی هستند تا مقدار محصولاتی که مواد شیمیایی سمی‌ منتشر می‌کنند، کاهش یابد.
استفاده از پاک کننده‌های طبیعی:
استفاده هفتگی از محصولات تمیز کننده، مواد شیمیایی زیادی را وارد خانه می‌کند. بنابراین محصولات تمیز کننده طبیعی مانند سرکه سفید یا جوش شیرین را برای مقابله با آلودگی جایگزین مواد شیمیایی کنید. سایر گزینه‌ها از جمله پراکسید هیدروژن و نوشابه بدون برجای گذاشتن اثرات مواد شیمیایی، سطوح را پاک می‌کنند.
قرار دادن کفش‌ها بیرون از اتاق:
کفش‌ها می‌توانند آلودگی‌های زیاد مثل آفت‌کش‌ها، گرده‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها یا مدفوع حیوانات را از بیرون وارد منزل کنند، بنابراین کفش‌ها را بیرون از اتاق قرار دهید.
استفاده از روغن‌هایی با نقطه حرارت بالاتر:
برای جلوگیری از روغن سوختگی و پر از دود شدن آشپزخانه از روغنی استفاده کنید که تحمل حرارت بالا را داشته باشد. روغن زیتون طبیعی در مقایسه با روغن آووکادو، بادام زمینی، کلزا، ذرت و آفتاب‌گردان دود کمتری دارد.
اگر طعم روغن زیتون را دوست دارید ، می‌توانید از روغن زیتون سبک استفاده کنید که تصفیه شده است و می‌تواند حرارت را تا دمای 486 درجه فارنهایت در مقایسه با روغن زیتون فوق بکر(روغن زیتون طبیعی با کیفیت اما تصفیه نشده) که نقطه حرارت آن 410 درجه است را تحمل کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی