[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

کشف جمجمه یک انسان اولیه در چین که متعلق به ۱۴۶,۰۰۰ سال پیش است، روزنامه شیراز نوین

یک جمجمه مرموز که در شمال شرق چین کشف شده، ممکن است به گونه‌هایی ابتدایی از انسان اولیه متعلق باشد که از ۱۴۶,۰۰۰ سال قبل بر جای مانده باشد. 
محققان توانسته‌اند تصویری کامل از صورت مربوط به مرد اژدهایی یا «هومو لونگی» (Homo longi) ترسیم کنند که احتمالاً تصویر واقعی این انسانه اولیه در دوران حیاتش روی کره زمین بوده است. جمجمه مرد اژدهایی، به باور محققان، جمجمه یک انسان اولیه است که در دهه ششم حیات خود بوده است. این مرد یک صورت «بسیار پهن»، کاسه چشم گود، دندان‌های بزرگ و مغزی مشابه انسان‌های امروزی داشته است.
خیانگ ژی، دیرین شناس دانشگاه GEO در هبی چین و تیمش بر این باورند که این جمجمه به گونه بشری دنیسووایی (Denisovan) متعلق باشد، گونه‌ای منقرض شده از نسل بشر که در آسیا زندگی می‌کرده است. 
این محققان قصد دارند پروتئین‌ها و دیگر بخش‌های دی ان ای این جمجمه را در صورت امکان استخراج کنند، جمجمه‌ای که دندان نیز دارد. آن‌ها همچنین برای بررسی دقیق‌تر قسمت‌های داخلی این جمجمه، از روش سی تی اسکن استفاده خواهند کرد که روی سینوس‌های بینی، گوش‌ها و شکل مغز تمرکز خواهد داشت. این جمجمه بسیار قدیمی ‌توسط مردی چینی پیدا شده که مجبور شده بود یک پل روی رودخانه سونگوآ در هاربین بسازد، در دورانی که سربازان ژاپنی حدود ۹۰ سال پیش مناطق شمالی چین را اشغال کرده بودند.
او این جمجمه را در مکان مناسبی پنهان کرده و هرگز برای برداشتن آن نرفت. سال‌ها بعد ماجرای این جمجمه توسط نوه آن سازنده پل بر سر زبان‌ها افتاد، کسی که بعد از صحبت‌های پدربزرگش قبل از مرگ، به سراغ جمجمه رفته و آن را علنی کرد. 
در ادامه این جمجمه به موزه علوم زمین شناسی دانشگاه GEO داده شد تا روی آن تحقیق صورت گیرد. 
محققان اسم این جمجمه را «هومو لونگی» گذاشته‌اند که از اسم هیلونگی جیانگ یا رودخانه اژدهای سیاه گرفته شده است، منطقه‌ای که این جمجمه در آن پیدا شده است.کریس استرینگر، محقق ارشد در زمینه منشأ انسان در موزه تاریخ طبیعی در لندن و نویسنده این تحقیقات، در این باره گفته است: «جمجمه‌ هاربین مهم‌ترین فسیلی است که در ۵۰ سال اخیر دیده‌ام. این جمجمه نشان می‌دهد که آسیای شرقی تا چه اندازه مهم بوده و چین در حال روایت داستان انسان است».

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی