[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

روحانی در جلسه هیئت‌دولت: اگر بایدن ذره‌ای در اجرای برجام تسامح کند، به رأی خود خیانت کرده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور گفت: درباره عمل به برجام اگر بایدن ذره ای تسامح کند، به رأی خود خیانت کرده است. مرتب هم تأکید کرده اند که برجام را قبول داریم و می‌خواهیم برگردیم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت با گرامیداشت یاد شهدای واقعه هفتم تیر و هفته قوه قضائیه اظهار کرد: می‌دانید کسی که با همه توان می‌خواست نگذارد برجام به وجود بیاید و بعد از ایجاد برجام نگذارد زنده بماند، در رأسش صهیونیست‌ها بودند. اسرائیل و صهیونیست‌ها می‌دانستند برجام چیست و معنی برجام را خوب می‌فهمیدند. ارتجاع هم در کنارشان بود و با تندروهای آمریکا که ترامپ هم جزئی از آنها بود، قاطی شدند و از برجام خارج شدند و این جنگ اقتصادی را علیه ما به راه انداختند.
وی اضافه کرد: مردم ما پیروزی بسیار بزرگی به دست آوردند؛ البته مردم در این مدت زجر و سختی زیادی را تحمل کردند. به هر حال جنگ بدون شهید، مجروح و ویرانی نیست، اما ملت تسلیم نشد و مقاومت کرد و امروز هم این مقاومت را ادامه می‌دهد. نتیجه این ایستادگی این شد که دولت جدید آمریکا که می‌خواست روی کار بیاید، در تبلیغات انتخاباتی خود گفت که این کار ترامپ غلط بوده و مردم آمریکا با این ایده به او رأی دادند.
رئیس جمهور همچنین عنوان کرد: امروز اگر بایدن ذره ای در اجرای برجام تسامح کند، به رأی ملت خودش خیانت کرده است. آنها مرتب هم تأکید کردند که برجام را قبول داریم و می‌خواهیم برگردیم. مردم ما هم متوقع هستند که این کار سریع تر اجرایی و عملیاتی شود؛ چه از آن طرف و چه از این طرف. دولت دوازدهم در این مسیر هیچ کوتاهی، تسامح و تساهلی نداشته و با قدرت و دقت از تمام فرصت‌ها و ثانیه‌ها استفاده کرده است. حالا یک سری مسائلی وجود دارد که امیدواریم از آن عبور کنیم و مردم به حق مسلمشان برسند.
رئیس دولت تدبیر و امید با تأکید بر اینکه ما هیچ گاه دنبال سلاح کشتار جمعی، میکروبی، شیمیایی و هسته ای نبوده ایم، نیستیم و نخواهیم بود، گفت: در این مدت مشخص شد که تهمت‌ها علیه ما بی دلیل بوده است. برجام سندی است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی به دنبال سلاح کشتار جمعی نیست و ما به دنبال مقاصد صلح آمیز هسته ای هستیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه مردم باید بدانند در این مدت منشأ فشاری که به آنها وارد شده و مشکلاتش چه بوده است، بیان کرد: دو عامل اصلی برای کشور ما در این چند سال بود که باعث شد مردم در رنج و مشقت قرار گیرند؛ اولی جنگ اقتصادی بود و دومی کرونا. یک تهدید اقتصادی جدید صورت گرفته که اگر در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی و کرونا نبود امروز شرایط اقتصادی ما چگونه بود و اگر این دو ویروس ترامپ و کرونا را کنار بزنیم وضعیت قیمت ارز، تورم و رشد اقتصادی ما چه می‌شد. اینها محاسبه شده و من خواهش می‌کنم منتشر شود و رسانه‌ها و صداوسیما درباره آن صحبت کنند تا همه بدانند در کشور چه اتفاقاتی افتاده است.
رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: این محاسبه به ما نشان می‌دهد که اگر جنگ اقتصادی و کرونا نبود، امروز رشد اقتصادی غیرنفتی ما ۴.۱، رشد اقتصادی ما با نفت ۳.۸ و تورم ما به طور متوسط در این سه و نیم سال ۱۱.۵ درصد می‌شد؛ در حالی که الان تورم ۳۲ درصد است. اگر این دو عامل نبود نرخ دلار زیر ۵۰۰۰ تومان بود، رشد سرمایه گذاری که منفی بوده مثبت ۴.۷ می‌شد و حجم تولید ناخالص کشور ما ۲۲ درصد بیشتر از آن چیزی می‌شد که امروز مشاهده می‌کنیم.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اعتصابات اخیر بخشی از کارگران اشاره کرد و گفت: امروز در گوشه و کنار کشور بحثی راجع به عده ای از کارکنان صنعت نفت مخصوصاً آنها که در مناطق سخت فعالیت می‌کنند، وجود دارد. دولت به این مسئله توجه دارد. یک مشکلی در قانون بودجه امسال به وجود آمده اما من به این کارکنان شرافتمند صنعت نفت قول می‌دهم که مشکلات آنها حل خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی