[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

ترمز ساختمان‌سازی را کشیدند، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به وضعیت ساخت و ساز در کشور گفت: در حال حاضر برای صنعت ساختمان در دنیا هفتمین مرحله رشد در نظر گرفته شده است که کشورهای پیشرفته دنیا در مرحله ششم و کشور ما در نسل سوم قرار دارد.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، احمد خرم دیروز چهارشنبه در جلسه دیدار فعالان اقتصادی فارس که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: نسل اول با بهره گیری از سنگ و گل، نسل دوم فلز و چوب و طراحی روی پوست، نسل سوم بهره گیری از طرح و محاسبه و مصالح پیش ساخته، نسل چهارم صنعتی سازی ساختمان‌ها، نسل پنجم ساختمان‌های هوشمند، نسل ششم ساختمان سبز با انرژی صفر و نسل هفتم استفاده ترکیبی از دانش و تکنولوژی‌های نوظهر است که پایلوت نسل هفتم در دنیا در حال اجراست. خرم اضافه کرد: کشور ما در نسل پیش از صنعتی سازی قرار دارد و در این زمینه هم اینک زیر 5 درصد ساختمان‌های کشور ما صنعتی ساز است؛ در حالی که میانگین این آمار در دنیا 40 درصد صنعتی سازی ساختمان است.
وی با پیش بینی آینده صنعت ساختمان عنوان داشت: در حوزه صنعت دنیا روند متفاوتی دارد اما ما در کشور همچنان در نسل سوم مانده ایم و متأسفانه هیچ اراده ای در کشور جهت ایجاد تحول در زمینه صنعت ساختمان وجود ندارد؛ اما باور داریم بخش خصوصی فعال در این زمینه در کشور باید یک قدم جلوتر از بهانه‌ها و موانع گام بردارند.
خرم افزود: یکی از بخش‌های موردتوجه ما آموزش مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاه‌هاست که در چند سال اخیر اقدام شایسته ای در این زمینه در کشور انجام نشده است و ما برای سال 1400 در حال برنامه ریزی برای برگزاری برنامه‌های آموزشی مهارتی با شش دستگاه مرتبط از جمله سازمان فنی و حرفه ای، دانشگاه علمی کاربردی، آزمایشگاه فنی مکانیک خاک، استاندارد، سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌ها و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هستیم تا مشکلات صنعت ساختمان کشور را به حداقل برسانیم.
وی بیان کرد: بر این اساس 500 کارگاه مجهز در کشور و 5هزار مربی در حوزه آموزش مهارتی صنعت ساختمان کشور فعال خواهند شد و این یک اتفاق خوب در این حوزه در کشور خواهد بود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: در حوزه ساختمان سازی کارفرما انتخاب کننده است و جای خالی بیمه تضمین کیفیت محسوس بود که برای حل مشکلات در این زمینه نیز در هفته آینده شرکت کارگزاری بیمه تضمین کیفیت را در این سازمان مستقر می‌کنیم و باور داریم راه اندازی این بیمه بسیاری از مشکلات صنعت ساختمان را رفع می‌کند. خرم با بیان اینکه راه اندازی توسعه کشور از مسیر توجه و فعالیت صنعت ساختمان می‌گذرد، بیان کرد: در چند سال اخیر ما سالانه 300هزار پروانه ساختمان صادر کرده ایم که این میزان نسبت به سال‌های قبل از آن کاهش داشته است؛ در حالی که توانایی و ظرفیت ساختمان سازی در کشور سالانه بیش از یک‌میلیون واحد نیز وجود دارد و این در حالی است که در سال‌های گذشته 180 رشته وابسته به ساختمان فعال بود و در حوزه اشتغال‌زایی و درآمدزایی نیز تأثیر بسزایی دارد.
مرتضی سیف زاده رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز در این جلسه گفت: این سازمان در استان فارس حدود 35هزار عضو دارد که خدمات سازمان نظام مهندسی در 26 دفتر نمایندگی در استان ارائه می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر این سازمان پروژه‌های خوبی را در کشور و استان در حال اجرا دارد.
در این جلسه سایر فعالان بخش خصوصی به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مشکلات و راهکارهای صنعت ساختمان در استان 
فارس پرداختند.

 

Komeil sarami
۱۴۰۰/۰۴/۱۰

بسیار خوب با تشکر

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی