[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

دولت حامی دامداران بوده است ، روزنامه شیراز نوین

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: یکی از اهداف دولت، خریداری دام‌های مازاد عشایر استان اعم از سبک و سنگین با هدف کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان است.
احمد طمراسی دیروز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی اجرای این طرح را به گونه ای پیش بینی و اجرایی کرده که دامدار و فرد عشایری در فروش دام زنده خود ضرر نبیند و میانگین خرید هر کیلویی دام زنده حدود ۴۵۰هزار ریال تعیین شده است.
وی بیان کرد: ‌در کل کشور رقمی افزون بر یک‌میلیون رأس دام باید خرید تضمینی شود که در استان فارس بر اساس برآورد انجام شده، بیش از ۱۰۰هزار رأس دام از جامعه عشایری خریداری خواهد شد.
طمراسی گفت:‌ خرید تضمینی دام‌های عشایر در شرایط سخت خشک‌سالی برای کمک به دامداران و واحدهای دامی به دلیل کاهش ذخیره گیاهی و علوفه ای در سطح مراتع بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین گفت:‌ افزون بر ۲۹۰هزار تن انواع خوراک و نهاده‌های دامی از اوایل سال جاری تاکنون بین واحدهای دامی این استان توزیع شده است.
طمراسی ادامه داد:‌ همچنین طی این مدت رقمی افزون بر ۲۵هزار تن خوراک دام از طریق کارخانه‌های صنعتی در سطح استان خریداری و بین واحدهای دامی استان توزیع شده است.
این مسئول گفت: همچنین به ازای هر کیلو، سه کیلو جو در اختیار هر دامدار و فرد عشایری قرار می‌گیرد تا بتواند بخشی از مشکلات و تنگناهای موجود ناشی از کمبود نهاده‌های دامی و خطرات ناشی از خشک‌سالی را جبران کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس بیان کرد: استان فارس مقام چهارم تولید شیر، مقام اول تولید گوشت قرمز و همچنین از نظر تعداد دام‌های سبک نیز رتبه نخست کشور را دارد.
جامعه عشایری استان فارس با تولید سالانه افزون بر ۲۰هزار تن گوشت قرمز نقش تعیین کننده‌ای در کمک به اقتصاد و رونق تولید در این استان دارد.
بر اساس آخرین سرشماری، جمعیت استان فارس، چهارمیلیون و ۹۴۹هزار و ۳۳۵ نفر است که از این آمار، ۳۰هزار خانوار با ۱۵۰هزار نفر جمعیت را جامعه عشایری تشکیل‌ می‌دهند. عشایر فارس متشکل از سه ایل بزرگ قشقایی، خمسه و لر و هشت طایفه مستقل است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی