[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

ضیافت خوشنویس برای معنویت ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر 
به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، آیین پایانی و اعلام برگزیدگانِ جشنواره ملی خوشنویسی آیات برگزار شد. این مراسم شامگاه چهارشنبه نهم تیرماه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس، جمعی از داوران و مسئولان برگزاری جشنواره با حضور اصحاب رسانه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد. 
 استقبال پرشور اهالی فرهنگ و هنر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این مراسم جشنواره خوشنویسی را زیباترین، اصیل‌ترین، دقیق‌ترین، ظریف‌ترین و در عین حال پاک‌ترین هنر مقدس برشمرد و گفت: خوشنویسی ارتباط تنگاتنگی با معنویت دارد و آن هم تحریر کلام وحی است که بدون وضو امکان‌پذیر نیست. صابر سهرابی با بیان اینکه بالاخره بعد از کش و قوس‌های بسیار زیادی توانستیم با همت هنرمندان انجمن خوشنویسان فارس این جشنواره را به سرانجام برسانیم، از تمام علاقه‌مندان به هنر خوشنویسی که بارها تماس گرفته و پیگیر برگزاری این برنامه بودند، قدردانی به عمل آورد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس شیوه اجرای این جشنواره را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: هنرمندان ۱۷ استان کشورمان ۸۴ اثر را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند که از این تعداد ۴۱ اثر به مرحله نهایی داوری رسید و در نهایت ۱۳ نفر به عنوان نفرات برگزیده این جشنواره شناخته شدند که در این مراسم معرفی و تجلیل می‌شوند. وی در ادامه سخنان خود به جایگاه استان فارس و شیراز در عرصه هنر خوشنویسی اشاره کرد و گفت: این هنر در استان فارس و خصوصاً شیراز جایگاهی والا دارد که در هیچ استان دیگری این جایگاه وجود ندارد اما متأسفانه آن جایگاهی که برای خوشنویسی در شیراز و استان فارس درنظر گرفته شده هنوز در خور شأن آنان نیست لذا تلاش می‌کنیم تا این شأنیت و جایگاه را به شیراز و استان فارس بازگردانیم. متأسفانه به دلیل شرایط شیوع کرونا نتوانستیم این مراسم را با حضور هنرمندان سراسر کشور در شیراز برگزار کنیم. سهرابی با بیان اینکه شیراز امسال به عنوان شهر خلاق در حوزه هنرهای تجسمی شناخته شده است، گفت: یکی از شاخه‌های هنرهای تجسمی، خوشنویسی است و قطعاً نشست‌هایی را با حضور افرادی که در حوزه خوشنویسی کار کرده‌اند برگزار خواهیم کرد تا بتوانیم جایگاه شیراز و فارس را در عرصه این هنر احیا کنیم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تأکید کرد: به جرئت می‌توان گفت هنرمندانی که در فارس و شیراز بودند چه هنرمندان گذشته چه معاصر، در حد و تراز ملی و بین‌المللی هستند و آثار آن‌ها هیچ کم از آثار بزرگان هنرمندان خوشنویسی در سراسر کشور و دنیا ندارد. وی همچنین هدف برگزاری جشنواره خوشنویسی آیات را اشاعه فرهنگ ناب قرآنی با زبان هنر برشمرد و گفت: هنرهای مختلف اعم از خوشنویسی، نمایش، شعر، فیلم‌نامه و غیره هر کدام به نوعی می‌تواند بیانگر اهداف اصلی کلام وحی باشد. سهرابی، تأثیرگذارترین هنر را در این عرصه هنر خوشنویسی توصیف کرد که به وسیله آن قرآن را با خلوص نیت و پاکی دل کتابت می‌کنند و ادامه داد: در شیراز و استان فارس کاتبان زیادی قرآن‌هایی را تحریر کردند که در نوع خودش بی‌نظیر است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پایان سخنانش با تصریح اینکه در این جشنواره داوری آثار به عهده اساتیدی چون مجید چیزفهم، ناصر طاووسی و فرهاد نصیری شیرازی بوده است، از همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در برگزاری این جشنواره قدردانی و ابراز امیدواری کرد که بتوان در آینده جشنو‌اره‌ای بی‌نظیر با رشته‌های متفاوت خوشنویسی در شیراز برگزار کرد.
 تلفیق هنر با واژگان کتاب آسمانی
در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه وقتی نام هنر به میان می‌آید دل‌ها تلطیف می‌شود به‌خصوص هنری که با نام کتاب آسمانی ترکیب می‌شود، گفت: هنر خوشنویسی به دلیل اینکه با نام قرآن کریم ترکیب شده است، فوق‌العاده زیبا شده و زیباتر خود را نشان می‌دهد و آنگاه که نام هنر به میان می‌آید دل‌ها تلطیف می‌شود به‌خصوص هنری که با نام کتاب آسمانی ترکیب می‌شود.کیوان نیازی با بیان اینکه هنر خوشنویسی به دلیل اینکه با نام قرآن کریم ترکیب شده است، فوق‌العاده زیبا شده و زیباتر خود را نشان می‌دهد، افزود: جلوه‌های این هنر را همواره در طول تاریخ مشاهده کرده‌ایم و در طول تاریخ حداقل تاریخ اسلام تمامی هنرمندان این عرصه، قلم و خوشنویسی خود را با کتابت قرآن مزین و سعی کردند این هنر حتماً با کتابت قرآن مجید ترکیب شود که زیبایی خاصی به هنر زیبای خودشان افزوده‌اند.مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس با یادآوری جایگاه این استان در عرصه هنر خوشنویسی و کتابت قرآن گفت: در سومین حرم اهل بیت(ع) همواره هنرمندان بزرگی بوده‌اند که در عرصه کتابت قرآن تلاش کرده‌اند که از جمله آن می‌توان به میرزا احمد نی‌ریزی اشاره کرد که بیشتر از ۱۰۰ بار کتابت قرآن داشته است و این افتخاری برای استان فارس محسوب می‌شود. وی  با بیان اینکه هنر هر جا که باشد، شور و نشاط می‌آفریند و باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود، گفت: یکی از معضلات کشورمان وجود آسیب‌های اجتماعی است و طبق بررسی‌ها مشخص شده است که شور و نشاط می‌تواند آسیب‌‎های اجتماعی را کاهش داده و به حداقل برساند. نیازی بر ضرورت استفاده از ابزار هنر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تأکید و از هنرمندان درخواست کرد تا ورود جدی به این عرصه داشته باشند و تأکید کرد: یکی از مباحث اصلی که به ایجاد شور و نشاط در جامعه کمک می‌کند هنر است و هر هنری که توسط هنرمندان به منصه ظهور و بروز برسد، قطعاً اثرگذار خواهد بود.
 خوشنویسی، هنری به درازای تاریخ
دبیر اجرایی جشنواره ملی خوشنویسی آیات و عضو هیئت داوران این جشنواره نیز در این مراسم ضمن پاسداشت زحمات وزارت ارشاد به بیان نکاتی درباره سابقه فرهنگی و خوشنویسی فارس پرداخت و گفت: اکنون در تمام کشورهای اسلامی خطوطی که مشق می‌شود سابقه ایرانی و شیرازی دارد. فرهاد نصیری شیرازی بیان کرد: در قرن سوم ابن مقله فارسی بیضاوی در زمان خلفای عباسی دارای سمت صدارت اعظم بوده و قابلیتی عظیم در عرصه هنر خوشنویسی داشته است به طوری که ۶ خط خوشنویسی اختراع کرده است که اکثر آن‌ها در کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد و این افتخاری برای استان فارس است که سرمنشأ خطوط بوده است. نصیری شیرازی ادامه داد: ابن بواب یا همان علی‌بن هلال بغدادی این خطوط را بعد از ابن مقله تقلیدپذیر می‌کند و در دستگاه عباسی منتج به ظهور یاقوت معتصم عباسی می‌شود اما ریشه خط نسخ از ابن مقله بوده است و خط ثلث هم که به جای خودش انتشار یافته و تکمیل می‌شود.
 کاهش آسیب‌های اجتماعی با ابزار هنر
قائم مقام جشنواره و عضو هیئت داوران جشنواره نیز در این مراسم با بیان اینکه هنر ابزاری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است، گفت: سخنان و مسائل و برنامه‌های زیادی می‌تواند به این عرصه کمک کند و خوب است که ارشاد در این زمینه برنامه‌ای داشته باشد. مجید چیزفهم با بیان اینکه از دید هنر خوشنویسی می‌توانیم این مسئله را پیگیری کنیم که چگونه آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی کاهش یابد یا به طور کلی از بین ببرد، یاد اساتید هنر خوشنویسی به خصوص استاد دیرین، مؤسس انجمن خوشنویسان فارس را گرامی داشت. چیزفهم در ادامه با اشاره به شیوه داوری آثار در جشنواره تأکید کرد: داوری تمام آثار تنها بر اساس کد بوده است نه نام هنرمندان و تلاش شده است تا بتوانیم حق مطلب را در این زمینه ادا کنیم. وی در بخش پایانی سخنان خود به قرائت بیانیه هیئت داوران پرداخت که در آن آمده است: «جشنواره خوشنویسی آیات با محوریت کتابت قرآن از دو سوره مبارک انعام و ابراهیم و در دو رشته خوشنویسی ثلث و نسخ به صورت مجازی، نمای کاملی از یک جشنواره ملی تمام قرآنی برگزار گردید و به مصداق آیه شریفه «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ» صاحب قرآن این جشنواره را مورد کفایت و حمایت خود قرار داد.
 بزرگداشتی برای کاتب بزرگ قرآن 
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است این جشنواره در اسفندماه ۹۹ کلید خورد و در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ پس از طی مراحل اولیه جشنواره مزین به ۸۱ قطعه از آثار زیبای قرآنی هنرمندانی از سراسر کشور شد. داوری آثار جشنواره به عهده مجید چیزفهم، ناصر طاووسی و فرهاد نصیری شیرازی بود.این جشنواره در دو رشته ثلث و نسخ برگزار شد که هنرمندان ۱۷ استان کشورمان ۸۴ اثر را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند که از این تعداد ۴۱ اثر به مرحله نهایی داوری رسید و در نهایت ۱۳ نفر به عنوان نفرات برگزیده این جشنواره شناخته شدند که در این مراسم معرفی شدند. آیین پایانی جشنواره ملی خوشنویسی آیات، بزرگداشت کاتب بزرگ قرآن، میرزا احمد نی‌ریزی در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و همزمان بر بستر فضای مجازی برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی