[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

احیای گویش شیراز با نت‌های فاخر، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر 
به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» رونمایی شد. این مراسم شامگاه پنجشنبه 10 تیرماه با حضور رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، رئیس حوزه هنری فارس، جمعی از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر با حضور اصحاب رسانه در باغ جهان نمای شیراز برگزار شد.
 اهمیت احیای موسیقی محلی
معاون فرهنگی شهردار در این آیین گفت: تولید این آلبوم‌های موسیقی با هدف زنده نگاه داشتن موسیقی محلی و گویش مخصوص شیراز در تلفیق با یکدیگر بود. دکتر مرتضی جعفری افزود: به کارگیری هنر و تخصص هنرمندان پیشکسوت بومی و استفاده از اشعار گویش شیرازی از شاعرانی همچون بیژن سمندر مهم‌ترین ویژگی‌های این دو اثر تولیدی است. رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، موسیقی را یکی از ابزارهای مهم بازتولید و ارائه فرهنگ و جنبه‌های معنوی زندگی دانست و گفت: مفهوم ذاتی موسیقی چیزی جز نظم و هماهنگی نیست، از همین رو است که شنیدنش نظم جهان هستی را یادآوری می‌کند و این از دیگر کارکردهای موسیقی در کنار تداعی ویژگی‌های فرهنگی یک زیست بوم است.
 آوازه شیراز با فرهنگ جهانی می‌شود
عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین رونمایی از دو آلبوم موسیقی «پریوشون» و «شهر راز» گفت: وقتی بحث از توسعه یک سرزمین، معرفی آن به جهانیان و گسترش فرهنگ و هنر آن در جهان می‌کنیم یا باید از راه کشورگشایی وارد شویم یا باید فرهنگ، هنر و معماری منحصر به فرد داشته باشیم تا از طریق صدور آن به آوازه جهانی برسیم. سعید نظری افزود: در جهان معاصر که دیگر فضای کشورگشایی وجود ندارد، لاجرم باید با معماری و هنر به دیگر کشورها نفوذ کرد و شیراز بخشی از فرهنگ و هنر تمدن اسلامی و سرزمین ایران است که ظرفیت و شایستگی صادر شدن به عرصه‌های جهانی را دارد. وی با تأکید بر این موضوع که هنر باید با لایه‌های زندگی مردم پیوند بخورد، از موسیقی به ویژه موسیقی محلی و ترکیبش با اشعار بومی به عنوان یکی از راه‌های موفق ارتباط هنر با مردم یاد کرد و گفت: تنها نکته مهم برای رونق هنر مردمی توجه به اقتصاد هنر و اقتصاد هنرمندان است که ادامه این راه را میسر می‌کند.
 آلبومی در بر دارنده اشعار فاخر
حسن صفری پیشکسوت عرصه موسیقی نیز که خواننده آلبوم «شهر راز» نیز هست، در بخش دیگری از این آیین گفت: در تولید این آلبوم، اشعار شیرازی فاخر را انتخاب کردیم تا گویش شیرازی را با هنر موسیقی پیوند بزنیم و زنده نگاه داریم. وی با تأکید بر این مطلب که لهجه شیرازی، بخشی از فرهنگ زیست‌بوم ماست که باید تلاش کنیم برای آیندگان بماند گفت: این دو آلبوم می‌تواند به عنوان محل رجوع پژوهشگران در زمینه موسیقی محلی و گویش شیرازی باشد. براساس این گزارش، گفتنی است دو آلبوم «پریوشون» و «شهر راز» با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و حوزه هنری فارس تولید شده است که خواننده آلبوم «شهر راز» حسن صفری پیشکسوت عرصه موسیقی محلی شیراز و خواننده آلبوم «پریوشون» مهدیا علیزاده از هنرمندان جوان شیرازی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی