[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

۷ کاری که نمی‌دانستید مغز را تغییر می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

تا به حال شده آرزو کرده باشید که خیلی سالم‌تر، مثبت‌اندیش‌تر و باهوش‌تر شوید؟ خبرهای خوبی برایتان داریم.به گزارش روزیاتو، با چند کار ساده می‌توانید مغزتان را به مرحله جدیدی برسانید.
1- دست از نق زدن بردارید
نق زدن عادت‌تان که شود، مغزتان دستخوش تغییرات متعددی می‌شود، تغییراتی که سوگیری منفی در شما ایجاد می‌کنند و حتی ممکن است در نهایت به افسردگی بیانجامند. به جای شکایت از سختی‌های زندگی، بهتر است زیر نور آفتاب بروید، قدم بزنید و مدیتیشن کنید. روانشناسان دانشگاه کارولینای شمالی دست به آزمایشی زدند و متوجه شدند کسانی که هر روز 20 دقیقه به چیزهای مثبت فکر می‌کنند، هم ذهن آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند هم علائم بیماری در آن‌ها کمتر می‌شود.
2- قدر داشته‌هایتان را بدانید
در پایان هر روز دست کم سه چیز پیدا کنید که شاکرشان هستید. به گفته روانشناسان این تمرین سطح سروتونین را در مغز بالا می‌برد. سروتونین برای عملکرد مناسب قشر پیش پیشانی ضروری است، بخشی از مغز که کار درون نگری و حفظ تعادل عاطفی را بر عهده دارد و بنابراین سروتونین به آن کمک می‌کند تا بر الگوهای هراس پیشین خود مسلط شوید. به کارهای مثبتی که در طول روز انجام داده‌اید با جزئیات فکر کنید. می‌توانید حتی آن‌ها را بنویسید.
3- افکار منفی را بیان کنید
احساسات منفی‌تان را روی کاغذ آورید. خجالت نکشید. دست به کار شوید و آن‌ها را بنویسید. دانشمندان می‌گویند پردازش زبانی احساسات فعالیت بخش آمیگدال، مرکز‌ترس در مغز را کاهش می‌دهد و بنابراین اضطراب را کم می‌کند. هر چه بخش آمیگدال مغز آرام‌تر باشد، شما هم فرد شادتری خواهید بود.
4- با دیگران معاشرت داشته باشید
تحقیقی در سال 2010 در دانشگاه میشیگان نشان داد وقت گذرانی با دوستان یا صرفاً حضور در یک فضای فیزیکی یکسان با دیگران، فواید زیادی برای مغز دارد. معاشرت گسترده با افراد باهوش و دارای ثبات عاطفی می‌تواند مغز را دستخوش تغییرات مثبتی کند. شما می‌توانید به احساسات و نگرش‌های رفتاری دیگران «دچار» شوید. به این پدیده سرایت اجتماعی یا عاطفی هم گفته می‌شود.
5- یک نفر را بغل کنید
بغل کردن معجزه می‌کند. یک آغوش گرم باعث‌ ترشح دوپامین در مغز می‌شود که به هورمون لذت مشهور است. دقیقاً به همین خاطر است که فوراً احساس امنیت و آرامش می‌کنید. دانشمندان می‌گویند بغل کردن فشار خون و اضطراب را کاهش می‌دهد و روحیه را تقویت می‌کند.
6- همزمان چند کار را با هم انجام ندهید
به جای انجام همزمان چند کار، در آن واحد فقط یک کار را انجام دهید. وقتی با تلفن صحبت می‌کنید و همزمان چرخی هم در اینترنت می‌زنید و یک پیام هم می‌دهید، شاید فکر کنید که در حال انجام همزمان چند کار هستید، اما تحقیقات نشان می‌دهد تلاش برای تمرکز بر روی بیش از یک چیز به طور همزمان، بازدهی را تا حدود 30 درصد کاهش می‌دهد. بنابراین آن چیزهایی که باعث پرت شدن حواس‌تان می‌شود را حذف کنید و تمرکزتان را بر انجام یک کار واحد ظرف مدت زمانی محدود بگذارید. کارتان را که تمام کردید، یک استراحت کوتاه به خودتان جایزه دهید، مثلاً کمی ‌ورزش کنید، یک فنجان چای بنوشید یا تماس کوتاهی بگیرید.
7- موسیقی مناسب گوش کنید
خوشبختانه خبرهای خوبی برایتان داریم. برای آن‌که در کارتان بازدهی داشته باشید لازم نیست موسیقی را قطع کنید. در حقیقت گوش دادن به موسیقی مناسب باعث تولید امواج آلفا در مغز می‌شود، امری که به شما احساس آرامش می‌بخشد.
البته این‌ها تنها کارهایی نیستند که می‌توانید برای بهبود عملکرد مغزتان انجام دهید. خنده، چرت زدن، نوازش حیوان خانگی‌تان، تنفس هوای تازه، قرار دادن خود در معرض نور بیشتر و هر کار سالم دیگری که روحیه‌تان را بهتر کند هم برای مغزتان مفید است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی