[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

افزایش کیفیت زندگی شهروندان رسالت و مأموریت اصلی شرکت عمران صدرا، روزنامه شیراز نوین

اشاره: کیفیت زندگی اهالی صدرا متحول خواهد شد. شهر جدید به واسطه چهار پروژه کلان ارتباطی از بن بست خارج شده و با استقرار بسیاری از نهادها و دستگاه‌هایی که نیازهای روزمره مردم با آن‌ها گره خورده، شاهد پیشگیری از سفرهای غیرضروری به کلان‌شهر شیراز هستیم. با گسترش سرانه فضای سبز و احداث فرهنگ‌سراها و سالن‌های آمفی تئاتر و سینما شهروندان شهر جدید از خدمات تفریحی برخوردار می‌شوند و بدین ترتیب آمار آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت. 
در کنار همه این خدماتی که در دستور کار شرکت عمران صدرا در سالیان اخیر قرار گرفته باید به نقش این مجموعه در بهبود وضعیت محیط زیستی و سرانه سلامت شهروندان هم اشاره کرد. تصفیه خانه شرق صدرا با همت و تلاش شرکت آبفای شیراز و همکاری شرکت عمران در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و اکنون آغاز عملیات احداث تصفیه خانه غربی شهر در دست برنامه‌ریزی است. احداث مصلای نماز جمعه، بهسازی و روکش آسفالت معابر اصلی و فرعی شهر جدید صدرا، افتتاح یک کتابخانه عمومی و شروع کتابخانه و مجموعه فرهنگی ملاصدرا و ساخت مجتمع ورزشی و استخرهای دوقلو از دیگر پروژه‌هایی است که در مسیر احداث و بهره‌برداری قرار دارند و با اجرایی شدن همه این طرح ها کیفیت زندگی شهروندان نجیب صدرا دچار تحولات بزرگی خواهد شد. 
به یاد داشته باشیم فسادهای متوالی که در شهرداری صدرا در گذشته روی داد سبب شده است تا مردم امیدواری و حس خوش‌بینی خود را از دست داده و با نگاهی تردیدآمیز به آینده بنگرند. شاید تنها راهی که برای بازگرداندن اعتماد و امید به صدرا وجود داشته باشد در خدمت‌رسانی مستمر و تلاش مضاعف و بدون حاشیه به مردم خلاصه شود. 
امروزه شرکت عمران صدرا با بهره‌برداری از طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها در مسیر ایجاد اعتماد و افزایش کیفیت زندگی شهروندان گام برداشته و اثرات مثبت این طرح‌های عمرانی در آینده نزدیک آشکار خواهد شد. جدا از پیامدهای مثبتی که هر یک از این پروژه‌های عمرانی در پی دارند، ایجاد زیرساخت‌های شهری با کیفیت، مسیر جذب سرمایه و دعوت از سرمایه‌گذار را هموار می‌کند و تمامی این‌ها به معنای افزایش کیفیت زیست شهروندان در تنها شهر جدید استان است. 
در ادامه گروه گزارش روزنامه شیرازنوین گفت‌وگویی با مدیرعامل شرکت عمران صدرا داشته است. دکتر خلیل حاجی پور خبر از سرمایه‌گذاری 750 میلیارد تومانی برای خروج صدرا از بن بست به واسطه پروژه‌های کلان ارتباطی در قالب احداث بزرگراه‌های درون شهری و برون شهری می‌دهد. محورهای ارتباطی که با انجام مهندسی ارزش در کوتاه‌ترین زمان به بهره‌برداری رسیده یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 آغاز عملیات برای خروج از بن بست
مدیرعامل شرکت عمران صدرا گفت: اصلی‌ترین نیاز شهرجدید صدرا احداث پروژه‌های ارتباطی بود و از روز اولی که در این شهرجدید مسئولیت گرفتیم با درک این واقعیت که مهمترین چالش و عقب ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌ها که موضوع تأمین دسترسی مطلوب و مناسب به کلان‌شهر شیراز بود، اقدام کردیم.
دکتر خلیل حاجی پور افزود: توسعه زیرساخت‌ها، یکی از الزامات مهم رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی به شمار می رود، لذا با اولویت قرار دادن زیرساخت‌های حمل و نقل، برنامه توسعه و ساخت محورهای ارتباطی در قالب ۵ پرو‌ژه اصلی در دستور کار قرار گرفت. وی با تشریح گوشه‌ای از خدمات انجام شده خاطر نشان کرد: پروژه اول شروع عملیات اجرایی بزرگراه شهید سلیمانی بود که در شهریور ۹۷ آغاز شد و در اسفند 99 به طور کامل به بهره‌برداری رسید. این پروژه به لحاظ برنامه زمان بندی، سرعت اجرا، کیفیت کار و هزینه اجرا در زمره یکی از طرح‌های شاخص عمرانی قرار می‌گیرد. پروژه بزرگراه شهید سلیمانی در یکی از شاهراه‌های ارتباطی اصلی احداث شد و با تلاش مهندسان و تلاش عوامل اجرایی و پیمانکار بدون اختلال در ترافیک بزرگراه شیراز- اصفهان و با انجام مطالعات مهندسی ارزش و بازطراحی تقاطع غیرهمسطح در محل اتصال با شریان اصلی ارتباطی شمال-جنوب کشور در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین طرح اجرا و عملیاتی شد. این مقام مسئول در ادامه با بیان این که پروژه شهید سلیمانی از لحاظ کیفیت و سرعت انجام کار یک رکورد ارزنده در حوزه مهندسی محسوب می‌شود، تصریح کرد: خوشبختانه پروژه بزرگراه شهیدسلیمانی مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته و بخش عمده از شهروندان شهر جدید به منظور دسترسی به شهر مادر از این محور ارتباطی استفاده می کنند.
مدیرعامل شرکت عمران صدرا با تشریح اقدامات دیگری که در حوزه ارتباطی صورت گرفته اظهار داشت: محور دوم بزرگراه ابوعلی سینا است که شهرجدید صدرا را به منطقه دوکوهک در شمال غربی شیراز متصل می‌کند. این پروژه سه و نیم کیلومتر طول دارد و عملیات اجرایی آن در سال 97 آغاز شد که به دلیل وجود معارضین ملکی و تأسیساتی با اندکی تأخیر نسبت به برنامه زمان‌ بندی شده در حال اجراست. امروزه پروژه ابوعلی سینا مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و تلاش داریم تا 22 بهمن سال جاری به بهره‌برداری کامل برسد. مسیر این پروژه در گذشته یک معبر قدیمی با 6 متر عرض بود که پس از بهره‌برداری به 60 متر افزایش خواهد یافت.
 سرمایه‌گذاری 750 میلیاردی در حوزه بزرگراه 
دکتر حاجی پور با بیان این که مسیر دسترسی سوم اتصال صدرا به شیراز از طریق محور جوادیه (تنگ قره پیری) است، اظهار داشت: این طرح در زمره پروژه‌های شاخص و راهبردی قرار می‌گیرد که شرایط رفت و آمد ساکنین شهر جدید به کلان‌شهر را تسهیل کرده و شهروندان شیراز هم از آن بهره‌مند خواهند شد. عملیات اجرای این پروژه در اسفند سال 99 آغاز شد و طی مدت 4 ماهی که از کلنگ زنی آن می‌گذرد 20 درصد پیشرفت داشته است. البته 4 کیلومتر از این پروژه در محدوده شهری شیراز واقع شده است و شورا و شهرداری شیراز همکاری مؤثری برای فعال سازی محدوده‌ای که در قلمرو کلان‌شهر قرار می‌گیرند تا به‌حال نداشته‌اند. امیدواریم با استقرار مدیریت شهری جدید و شورای ششم تعامل و همکاری بیشتری برای پیشبرد این پروژه صورت گیرد. به شهروندان شیراز و صدرا تعهد می‌دهیم که با همکاری مجموعه مدیریتی شیراز و صدرا این پروژه ظرف مدت 2 سال به بهره‌برداری برسد.
این دکترای برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای در ادامه افزود: پروژه چهارم به ساماندهی مسیر فعلی ارتباطی از سمت شهرک گلستان به صدرا تعریف شده است. این مسیر تنها پل ارتباطی به شهر جدید در بیست سال اخیر بوده است. روکش آسفالت و علائم ایمنی این مسیر نیاز به بازسازی و بهسازی داشت که عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد. تا نیمه اول سال جاری عملیات روکش آسفالت و بهسازی این مسیر به پایان خواهد رسید. همچنین در زمینه ترمیم روکش‌های آسفالت سطح شهر هم در سال گذشته اعتباری بالغ بر یکصد میلیارد تومان توسط شرکت عمران صدرا از محل منابع داخلی به این امر اختصاص داده شده است. وی با تشریح پروژه دیگری که در زمینه تقویت مسیرهای دسترسی شهر صدرا آغاز شده اظهار داشت: پروژه بعدی اتصال صدرا به آزادراه شیراز- اصفهان است که در سال گذشته مجوزهای آن از هیئت دولت اخذ شد و در حال برنامه‌ریزی و تشریفات قانونی برای انتخاب پیمانکار هستیم و در تابستان سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران صدرا با بیان این که یکی دیگر از پروژه‌های ارتباطی، دسترسی شهر جدید صدرا به شهرستان بیضا و دشت ملوسجان است که عملیات اجرایی این پروژه نیز آغاز شده، اظهار داشت: ارزش روز مجموع پروژه‌های ارتباطی شهر صدرا در حدود 750 میلیارد تومان است که در چهارسال اخیر توسط شرکت عمران سرمایه‌گذاری شده است. باید در نظر داشت ایجاد مسیرهای دسترسی و احداث پروژه‌های عمرانی به جذب سرمایه‌گذار و  جذابیت شهر برای سرمایه‌گذاری منجر خواهد شد و ارزش افزوده‌ای را برای مردم و دولت به ارمغان می‌آورد.
 گامی بلند برای محیط زیست و سلامت شهروندان
دکتر حاجی پور در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: یکی از چالش‌های همیشگی شهر صدرا به بحران دفع غیربهداشتی فاضلاب باز می‌گردد که در برخی از نقاط شهر جدید باعث نارضایتی مردم شده است. در دهه هفتاد شرکت عمران تصفیه خانه موقتی را برای حل مقطعی این مسئله احداث کرده بود که با توجه به افزایش جمعیت دیگر پاسخگوی نیازهای زیرساختی صدرا نبود. این کارشناس ارشد شهری در ادامه افزود: در سال 95 شرکت آب و فاضلاب شیراز پروژه تصفیه خانه شهر صدرا را با طراحی 4 مدول کلید زد که مدول اول آن جمعیتی بالغ بر 85 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. اما در میانه راه با مشکل تأمین اعتبار و نقدینگی روبه‌رو شد و این پروژه پیشرفت فیزیکی چندانی نداشت. به همین دلیل شرکت عمران با استفاده از بند «ب» تبصره 8 قانون بودجه مبلغ 17 میلیارد تومان به این پروژه کمک بلاعوض کرد و در بهمن ماه سال گذشته مدول اول این تصفیه‌خانه به بهره‌برداری رسید و تا حدودی از حجم مشکلات کم کرد. وی در ادامه گفت: پس از بهره‌برداری از مدول اول تصفیه خانه شرق، توافق‌نامه جدیدی با شرکت آبفای شیراز برای احداث تصفیه خانه غرب صدرا به امضا رسید. عملیات اجرایی این پروژه تا هفته دولت امسال آغاز خواهد شد و جمعیتی بالغ بر 90 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. در نظر داشته باشیم که به دلیل فرم خطی شهر صدرا و شیب و توپوگرافی خاص شهر امکان اتصال فاضلاب محور غرب به تصفیه خانه شرقی وجود ندارد و تا زمان بهره‌برداری از تصفیه خانه دوم شهر صدرا، از ظرفیت یک مدول موقت ۳۰۰۰ متر مکعبی که در سال ۹۸ توسط شرکت عمران صدرا ساخته شد  و جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر را پوشش می‌دهد استفاده خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت عمران صدرا با اشاره به این که در زمینه احداث شبکه فاضلاب شهری نیز با شرکت آبفا همکاری داریم و در شرایط کنونی دو پیمانکار به صورت مستمر در حال احداث این پروژه هستند اظهار داشت: علاوه بر پروژه‌هایی که از آن یاد شد، شرکت عمران صدرا با آبفای شیراز در زمینه احداث مخزن 25 هزار متر مکعبی آب شرب نیز همکاری دارد که از محل انتقال خط دوم سد درودزن تغذیه خواهد شد. اعتبار این پروژه 30 میلیارد تومان است و با احداث این مخزن مشکل کمبود آب شرب صدرا تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد.
 مشارکت با دستگاه‌ها برای رضایتمندی مردم
دکتر حاجی پور در ادامه این گفت‌وگو با بیان این که هر دستگاه و ارگانی که تصمیم داشته باشد در شهر جدید صدرا پروژه عمرانی احداث کند از محل اعتبارات داخلی شرکت عمران با آن‌ها مشارکت 50 درصدی خواهیم داشت، اظهار کرد: اولین پروژه‌ای که عملیات احداث آن با این راهکار آغاز شد مجتمع قضایی و پلیس‌های تخصصی شهر صدرا است که عملیات اجرایی آن در سال گذشته آغاز شد. همچنین در هفته گذشته عملیات کلنگ زنی اداره ثبت اسناد و املاک شهر صدرا نیز آغاز شد. با توسل به این راهکار تلاش داریم تا عملیات احداث زیرساخت‌های مورد نیاز شهر و شهروندان تسریع شود.
این دکترای برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای در ادامه افزود: در کنار پروژه‌هایی که از آن یاد شد، طرح‌های روبنایی مانند احداث مصلی بزرگ شهر صدرا، مجموعه سالن‌های ورزشی، کتابخانه عمومی، استخرهای دوقلو، چهار پارک بزرگ در نقاط مختلف شهر جدید است که تعدادی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و عملیات اجرایی‌شان در دست انجام است.این مقام مسئول با اشاره به اقدامات این شرکت در زمینه افزایش سرانه فضای سبز خاطر نشان کرد: عملیات اجرایی ۱۰۰ هکتار پارک شهری توسط شرکت عمران صدرا به زودی آغاز خواهد شد که از لحاظ مقیاس و کیفیت کار از پروژه‌های شاخص و فاخر در این حوزه بوده و به شهر صدرا جایگاه ویژه‌ای خواهد بخشید. این پارک‌ها در حقیقت یک مجموعه تفریحی و رفاهی بزرگ می‌باشد که بخش‌های متنوعی برای آن تدارک دیده شده است. با بهره‌برداری از تمامی این پروژه‌ها شاهد رونق شگفت انگیزی در زمینه سرمایه‌گذاری و ارزش افزوده شهر صدرا خواهیم بود که آینده روشنی را برای اهالی شهر جدید نوید می‌دهد.
دکتر حاجی پور در مورد مشکل حمل و نقل عمومی هم اشاره کرد که اتوبوس‌های فرسوده نیز همان‌گونه که مستحضر هستید مربوط به حوزه خدمات شهری و وظایف شهرداری صدرا است اما به منظور کمک به شهرداری و رفاه حال شهروندان صدرا در سال گذشته شرکت عمران مبلغ ۱۰ میلیارد کمک بلاعوض به شهرداری صدرا در قالب تهاتر املاک در دستور کار قرار داد که منجر به خرید ۵ دستگاه و اضافه شدن اتوبوس‌های نو  به ناوگان حمل و نقل شهری صدرا شد و تلاش خواهیم کرد با اخذ مجوزهای لازم این کمک در سال جدید ادامه پیدا کند.
 پروژه چپگرد صدرا تعهد بخش خصوصی بود
مدیرعامل شرکت عمران صدرا در بخش دیگری از این گفت‌وگو افزود: احداث پروژه چپگرد صدرا بر عهده سرمایه‌گذار مجتمع تجاری خلیج فارس گذاشته شده بود. متأسفانه با گذشت سال‌ها و بهره‌برداری از این مجتمع تجاری، تعهدات سرمایه‌گذار مبنی بر احداث یک تقاطع غیرهمسطح محقق نشد و شهرداری شیراز با تأخیر فراوان پروژه چپگرد صدرا را برای حل بحران ترافیک شهرک‌های شمال‌غرب احداث کرد. اگرچه شهروندان شهر صدرا از این تقاطع بهره‌مند شدند اما تعهدی از سوی شرکت عمران صدرا برای احداث آن داده نشده و سرمایه‌گذار مجتمع تجاری خلیج فارس طبق تعهدات قانونی وظیفه احداث آن را بر عهده داشته است. مدیریت شهری شیراز که از منافع این پروژه در قالب صدور مجوزها بهره‌مند شده باید احداث این پروژه را از سرمایه‌گذار مطالبه می‌کرد که با تأخیر زیادی این امر محقق شد.
حاجی پور در ادامه تصریح کرد: البته شهرداری شیراز تعهد دیگری هم به شهر صدرا مبنی بر احداث تقاطع غیر همسطح در محل پروژه بزرگراه ابوعلی سینا(صدرا-دوکوهک) دارد که صورتجلسه‌های آن موجود است. اما متأسفانه تا به امروز این پروژه را در زمره اولویت‌های خود قرار نداده و امیدواریم در دوره جدید مدیریت شهری این امر محقق گردد. وی پرهیز از نگاه جزیره‌ای را عامل پیشرفت و موفقیت دو شهر صدرا و شیراز در مجاورت یکدیگر ارزیابی کرد و افزود: برنامه‌ریزی برای کلان‌شهر و سکونتگاه‌های پیرامونی باید همراه با تفکر منطقه‌ای و رویکرد یکپارچه باشد. بسیاری از شهروندانی که در شیراز شاغل هستند در شهر جدید صدرا زندگی می‌کنند و بالعکس و باید با مشارکت یکدیگر تصمیمات و سیاست‌های برنامه‌ریزی و حمل و نقلی یکپارچه‌ای را برای رفاه شهروندان تعریف کرد. امیدواریم این مشکلات در دوره جدید مدیریتی شهر شیراز  و صدرا تا حدود زیادی مرتفع شده و شاهد ارتقاءکیفیت تصمیم‌گیری برای توسعه شهری هر دو شهر باشیم.
 فضاهای فرهنگی و ورزشی در مسیر توسعه
مدیرعامل شرکت عمران صدرا با بیان این که ترکیب جمعیتی شهر جدید صدرا جوان است و باید به ایجاد زیرساخت‌های تفریحی هم توجه ویژه‌ای داشت، اظهار کرد: در مجموعه عمران صدرا به توسعه فضاهای ورزشی، زیرساخت‌های فرهنگی و هنری توجه ویژه‌ای داشتیم. در همین زمینه یک سالن آمفی تئاتر 400 نفره و چندین سالن سینما توسط بخش خصوصی در حال احداث است که تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. 
وی افزود: همچنین شرکت عمران صدرا پروژه خانه هنرمندان شامل چندین گالری و سالن‌های آمفی تئاتر و سینما را در دستور کار دارد که عملیات طراحی‌اش به پایان رسیده و پروانه ساختمانی آن اخذ شده است. اجرای این پروژه به دلیل افزایش ناگهانی قیمت‌ها و تورم در حوزه ساخت و ساز به تعویق افتاده است. البته شرکت عمران صدرا برای اجرای پروژه‌ها از فرآیند اولویت‌بندی و رتبه‌بندی اهمیت پروژه‌ها تبعیت می‌کند و ساخت زیرساخت‌های ارتباطی، تصفیه خانه و مدارس و پروژه‌های روبنایی ذکر شده را در شرایط کنونی مهم‌تر ارزیابی کردیم.
 استفاده مترو صدرا از  مسیر ریل‌های راه آهن
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش گفت: مطالعات متروی صدرا در سال گذشته به پایان رسید و در آستانه آغاز عملیات اجرایی قرار داریم. با هماهنگی متخصصان و کارشناسان در صدد هستیم تا به جای احداث زیرساخت جدید برای مترو، از ریل‌های کنونی راه آهن استفاده کنیم. کارگروهی در این زمینه برای بررسی‌های فنی و تخصصی ایجاد شده و در صورتی که به جمع بندی‌های نهایی برسیم هزینه‌های احداث و اجرا را تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.چنانچه این موضوع از لحاظ علمی و فنی قابلیت اجرایی شدن نداشته باشد باید مسیر جدیدی را به طول 10 کیلومتر احداث کنیم که مطالعات و طراحی‌های آن نیز انجام شده است. برآورد ریالی احداث خط جدید در حدود 1300 میلیارد تومان است.
 شهرک‌های جدید در مسیر برنامه‌ریزی و مکان‌یابی 
دکتر حاجی پور در پایان گفت: با تکمیل زیرساخت‌های شهر جدید، مأموریت شرکت عمران صدرا در سال‌های آینده به پایان خواهد رسید و به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های این شرکت، احداث شهرجدید تابناک در شهرستان لامرد به شرکت عمران صدرا واگذار شده که عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است. 
البته در کشور این یک نگاه کلی است که از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های عمران در راستای اجرای پروژه‌های ملی و استانی استفاده شود و منحصر به یک محدوده جغرافیایی نشوند. وی با بیان این که در پیرامون شهر شیراز سه پهنه برای احداث شهرک‌های جدید در محورهای بیضا، کوهمره سرخی و سروستان شناسایی شده است و در حال اخذ استعلامات لازم از دستگاه‌های ذی‌ربط هستیم اظهار داشت: امیدواریم تا پایان شهریورماه روند اداری احداث این شهرک‌ها و اخذ مجوزهای استانی پایان یافته و برای تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی ارجاع شود تا مراحل احداث آن‌ها آغاز گردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی