[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

دلتا آمد؛ واکسینه‌ها در امان نیستند، روزنامه شیراز نوین

پیک پنجم از همه‌گیری ویروس کرونا در ایران که قبل از اتمام پیک چهارم و از جنوب کشور آغاز شد، با ورود سویه‌های جدید این ویروس کشنده همراه بود و در میان این گونه‌ها، نوع هندی یا همان «دلتا»، بیشتر افراد را مبتلا و راهی بیمارستان کرد؛ چرایی این موضوع، یکی از پرسش‌های متداول محسوب می‌شود که متخصصان مختلف به آن پاسخ‌ داده‌اند.
اخیراً گمانه‌زنی‌های علمی و تخصصی درباره واریانت یا سویه‌های جهش یافته ویروس کووید ۱۹، به یکی از مباحث اصلی درباره پاندمی این بیماری بدل شده است و همانگونه که متخصصان هشدار داده بودند، واریانت دلتا دارای خصوصیت‌هایی‌ است که آن را از گونه اصلی ویروس کرونا بسیار خطرناک‌تر کرده است.
یک عضو هیئت علمی گروه ژنتیک جهاد دانشگاهی استان فارس در گفت و گو با ایسنا، درباره ویژگی‌های واریانت دلتای ویروس کرونا گفت: واریانت بسیار مسری ویروس کرونا یا واریانت دلتا هم‌اکنون در جهان گسترش یافته است؛ به طوری که بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، این گونه از ویروس کرونا که چندی پیش در هند شناسایی شد، اکنون حدود ۲۵ درصد از موارد جدید عفونت کووید ۱۹ را شامل می‌شود و به سرعت در حال تبدیل شدن به گونه غالب و در حال چرخش در کشورهای مختلف از جمله کشور عزیزمان است. دکتر حسین جاوید با اشاره به اینکه تمام ویروس‌ها، از جمله ویروس SARS-Cov-۲ یا عامل عفونت کووید ۱۹، با گذشت زمان دچار تغییرات و تکامل می‌شوند، خاطرنشان کرد: یک ویروس پس از ورود به بدن و سلول‌های میزبان تکثیر شده و نسخه‌هایی از خود تولید و هر از گاهی برای تطبیق با میزبان و شرایط جدید و برای بقای خود، اندکی تغییر می‌کند. این متخصص میکروبیولوژی افزود: این تغییرات که در ماده ژنتیکی ویروس رخ می‌دهد را در اصطلاح علمی جهش یا موتاسیون می‌نامند. این جهش‌ها که در ویروس‌ها کاملاً طبیعی است، منجر به ایجاد گونه یا واریانت جدید ویروس می‌شوند. احتمال ایجاد این جهش‌ها با چرخش ویروس در جمعیت و ایجاد عفونت رابطه مستقیم دارد؛ یعنی هرچه ویروس بین افراد جمعیت هدف بیشتر جابه‌جا شود، به مفهوم امکان تکثیر بیشتر ویروس و امکان ایجاد موتاسیون بیشتر و در نهایت ایجاد واریانت‌های بیشتر است.
این میکروبیولوژیست یادآور شد: گونه‌های جدید ویروس بسته به جایگاه موتاسیون ایجادشده در آنها دچار تغییرات مختلفی از جمله تغییر قدرت سرایت و یا شدت بیماری ایجاد شده توسط آنها می‌شود. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که ممکن است همه این تغییرات افزایشی نباشند و برخی اوقات جهش‌های اشتباه باعث تضعیف ویروس‌ها شوند. اما درمورد واریانت دلتا، متأسفانه جهش‌های ایجادشده باعث افزایش قدرت سرایت و انتشار ویروس شده‌اند؛ به طوری که این واریانت که به B.۱.۶۱۷.۲ معروف است، به عنوان پرسرایت‌ترین ویروس این خانواده شناسایی شده است. اخیراً در هند نوع جهش یافته‌ای از واریانت دلتا به نام دلتا پلاس نیز کشف شده است و اگرچه هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید نشده، اما در ۱۱ کشور دیگر نیز گزارش‌هایی از وجود واریانت دلتا پلاس وجود دارد.
دکتر جاوید افزود: ممکن است در رابطه با واریانت دلتا سؤالاتی در ذهن افراد ایجاد شود؛ مثلاً آیا واریانت دلتا باعث ایجاد علائم بیشتر و شدیدتر می‌شود؟ متأسفانه پاسخ به این سؤال مثبت است. تحقیقات نشان داده که میزان بستری شدن افراد مبتلا به واریانت دلتا حدوداً دو برابر افراد آلوده به گونه‌های دیگر است. بر اساس مطالعات دیگر، علائم بیماری ناشی از واریانت دلتا شامل سردرد، آبریزش بینی و تب است؛ یعنی همان علائمی که در سرماخوردگی معمولی مشاهده می‌شود؛ اما شدیدتر. علائم معمول دیگر در عفونت کووید ۱۹ شامل تنگی نفس، سرفه و مشکلات ریوی است که در افراد مبتلا به واریانت دلتا نیز مشاهده می‌شود.
او اضافه کرد: سؤال بعدی این است که آیا واکسن‌ها علیه واریانت دلتا مؤثرند؟ دانشمندان معتقدند که اکثر واکسن‌های در حال استفاده در سطح جهان می‌توانند تا حدی ایمنی مناسب در مقابل واریانت دلتا ایجاد کنند و حداقل افرادی که واکسیناسیون را به صورت کامل انجام داده‌اند، از شانس بستری شدن پایین‌تری در بیمارستان (که هدف اصلی واکسیناسیون است) برخوردارند.
جاوید، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی استان فارس گفت: به طور کلی اطلاعات موجود درمورد واریانت دلتا برای ما روشن کرده است که اولاً واریانت دلتا به شدت مسری تر از واریانت‌های دیگر است. دوماً افراد واکسینه شده اگرچه شانس ابتلای کمتری دارند، اما هنوز در معرض خطر بوده و باید اقدامات محافظتی شخصی را جدی بگیرند. سوماً امکان شیوع گسترده این واریانت به‌شدت بالاست.   

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی