[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

سفر معاون آژانس به ایران در چهارچوب فعالیت‌های پادمانی است، روزنامه شیراز نوین

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین، گفت: ماسیمو آپارو، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته جاری به ایران سفر می‌کند.
به گزارش ایرنا، غریب آبادی دیروز شنبه با بیان اینکه آپارو همچنین یکی از بازرسان مصوب برای ایران نیز محسوب می‌شود، گفت که بازدید وی در راستای فعالیت‌های روتین پادمانی و در چهارچوب موافقت‌نامه جامع پادمان است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین افزود: اگرچه با آژانس در تماس مداوم هستیم، اما هیچ برنامه گفت و گویی برای وی در تهران پیش بینی نشده است.
سوم تیرماه توافق تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایان رسید؛ توافقی که ابتدا در اسفندماه پارسال به مدت سه ماه امضا و پس از اتمام آن برای یک ماه دیگر تمدید شد؛ به آن امید که در این مدت تحریم‌ها برداشته شود. جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی که طرف غربی بر ادامه تحریم و تنگنا پافشاری می‌کند، از تمدید آن برای سومین بار خودداری کرده است. «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه چهارم تیرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران به درخواست این سازمان درمورد تمدید پیمان موقت نظارت اتمی، پاسخ نداده است.
در واکنش به بیانیه دبیرکل این سازمان، غریب آبادی همان روز با تأکید بر اینکه «جمهوری اسلامی الزامی برای تمدید تفاهم با آژانس ندارد»، اظهار کرد: آژانس هیچ‌گونه وظیفه‌ای برای ارائه گزارش (به شورای حکام این نهاد بین‌المللی) درمورد تفاهم منقضی شده مشترک و ثبت داده‌ها نداشته و ندارد.
کاهش همکاری ایران و آژانس به مصوبه آذرماه پارسال مجلس شورای اسلامی برمی‌گردد که نمایندگان مجلس، کلیات و جزئیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را به تصویب رساندند که پس از تأیید شورای نگهبان به قانون تبدیل و از سوی دولت لازم الاجرا شد. تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد، ذخیره سالانه حداقل ۱۲۰ کیلوگرم از این نوع اورانیوم در داخل کشور، افزایش سانتریفیوژ‌های نسل جدید و محدودسازی نظارت بازرسان آژانس تنها چند مورد از بندهای آن 
به شمار می‌رفت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی