[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۱۹
  • دوره جدید

پیشتاز در شاهراه انسان‌محوری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
شهردار منطقه پنج شیراز گفت: اقدامات چشمگیری در حوزه گسترش سرانه فضاهای فرهنگی و ورزشی در این منطقه صورت گرفته که نقش ارزنده ای در محرومیت زدایی و ایجاد ارزش افزوده خواهد داشت.دکتر فرود بذرافشان صبح دیروز شنبه 12 تیرماه در بازدید اصحاب رسانه از پروژه‌های شاخص شهرداری منطقه 5 شیراز، با اشاره به اینکه این طرح‌ها مبتنی بر مبانی انسان محوری هستند، اظهار داشت: این محور یکی از مناطق کمتر برخوردار در شهر شیراز به حساب می‌آمد و اینک با اجرای پروژه‌های فرامنطقه ای در حوزه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی که مورد استقبال گسترده اقشار مختلف جامعه قرار گرفته، دیگر نمی‌توان از منطقه پنج به عنوان یک منطقه محروم با سرانه تفریحی ناچیز نام برد.
 بوستان‌هایی برای ارتقای فرهنگ عمومی
وی با تشریح مشخصات پروژه بوستان مطالعه خاطرنشان کرد: ایجاد فضای مناسب جهت مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و ایجاد مکان مناسب عمومی با رویکرد توسعه فضای سبز و محیط مناسب جهت پیاده روی و پر کردن اوقات فراغت، از جمله اهدافی بود که در تعریف این پروژه نقش داشت. این مقام عالی شهرداری شیراز در ادامه اظهار داشت: تخصصی شدن بوستان‌های منطقه 5 یکی از رویکردهای اصلی در احداث فضای بوستان‌هاست که در این پروژه نیز فضای ویژه ای برای مطالعه پیش بینی شده است. این ویژگی بوستان مطالعه را از بسیاری پارک‌های شیراز متمایز می‌کند. شهردار منطقه پنج با اشاره به مشخصات اجرایی این پروژه که در بلوار گفتار قرار دارد، اظهار داشت: مساحت این پروژه ۹هزار مترمربع است که فرایند اجرایی و تکمیل آن یک سال به طول انجامید و بیش از 71میلیارد ریال جهت ساخت آن هزینه شده است.
دکتر بذرافشان با اشاره به ویژگی‌های طراحی این پروژه گفت: در این پروژه فضایی بالغ بر ۲۰۰ مترمربع برای کتابخانه و مخزن کتاب پیش بینی شده است. همچنین این پارک دارای ظرفیت‌هایی نظیر سالن شطرنج، آمفی تئاتر روباز، ست بدنسازی و وسایل بازی کودکان و فضای مناسب جهت سالمندان است تا بهره وری مطلوب تری از این فضا صورت گیرد. این مقام مسئول از توسعه بوستان مطالعه در آینده خبر داد و افرود: یکی از فاکتورهای مدنظر در منطقه 5 تخصصی شدن و موضوعی بودن فضای پارک‌هاست که بوستان مطالعه اولین پارک موضوعی است که در این منطقه ساخته شده است. همچنین با بهره برداری از این پروژه‌ها در سطح مناطق یازده‌‎گانه شهرداری منطقه پنج از نظر سرانه فرهنگی ورزشی بالاترین میزان را نسبت به سایر مناطق خواهد داشت.
 آوردگاهی برای تخلیه آدرنالین جوانان
شهردار منطقه 5 شیراز در ادامه با بیان اینکه تمامی پروژه‌های شاخص در این محور با مطالعات و نیازسنجی از شهروندان تعریف می‌شوند، اظهار داشت: پیست موتورسواری بوستان مادر با تمامی استانداردهای موردنیاز این ورزش پرجنب و جوش طراحی و اجرا می‌شود که می‌تواند نقش تأثیرگذاری در پاسخ گویی به نیازهای جامعه و به ویژه قشر جوان داشته باشد.
دکتر بذرافشان با تشریح مشخصات این پروژه خاطرنشان کرد: مساحت این پیست ۲ هکتار است و این مجموعه شامل ساختمان اداری، اتاق داوران، تعمیرگاه، جایگاه تماشاچیان با ظرفیت ۲هزار نفر و سایر امکانات موردنیاز است. با توجه به ظرفیت‌هایی که برای این پیست تعبیه شده، می‌توان در سطح ملی میزبان مسابقات موتورسواری بود. وی در بازدید از روند اجرای پیست موتورسواری پارک ورزش‌های تخصصی مادر واقع در بلوار احمد بن موسی(ع)، افزود: یکی از ویژگی‌های این پیست تخصصی موتورسواری این است که مکان مناسب و استانداردی برای تخلیه انرژی جوانی فراهم کرده و پاسخ گوی نیازهای قشر جوان برای انجام حرکت‌های نمایشی و ورزشی موتورسواری است؛ مکانی که با توجه به اهمیت ایجاد محیطی امن برای انجام نمایش‌های موتورسواری از سوی شورای ترافیک استان برای بهره برداری سریع تر آن در حال پیگیری است. این دکترای عالی شهرساز با بیان اینکه این پیست به صورت استاندارد طراحی و اجرا می‌شود، تصریح کرد: اعتبار موردنیاز برای ساخت و احداث این پیست موتورسواری بیش از 45میلیارد ریال است و پیش بینی می‌شود طی یک ماه آینده این پروژه ورزشی افتتاح گردد.
 تعریف پروژه‌ها بر اساس نیاز شهروندان
شهردار منطقه 5 با تأکید بر این مطلب که پروژه‌های احداثی در این منطقه موضوعی و منطبق بر نیازهای شهروندان هستند، گفت: کلنگ زنی پروژه پارک و فرهنگ سرای عرفان در تیرماه سال گذشته با اعتباری بیش از 59میلیارد ریال در مدت یک سال انجام شد و مصالح مورد استفاده از کیفیت مطلوبی برخوردارند. مدت زمان اجرای این پروژه نیز در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. 
دکتر بذرافشان با اشاره به فرهنگ سرای مجهزی که دز پارک عرفان احداث شده، اظهار داشت: این فرهنگ سرا در ساختمانی دوطبقه با 1200 متر زیربنا شامل کلاس‌های آموزشی، کتابخانه، سالن مطالعه، اتاق ورزش و اتاق مشاوره احداث شده است و بعد از افتتاح رسمی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. با احداث این مجموعه تعداد فرهنگ سراهای منطقه پنج به ۵ مجموعه افزایش می‌یابد. وی در ادامه افزود: فعالیت‌ها و پروژه‌هایی که در سطح این منطقه اجرا شده است، همگی با تأکید بر ارتقای کیفیت زندگی شهروندی هستند و صرفاً رویکرد سخت افزاری ندارند. در مسیر طراحی هر یک از این طرح‌ها تلاش داشیم تا طیف متنوعی از فعالیت‌ها را مدنظر قرار دهیم. همچنین پروژه‌های فرهنگی و ورزشی به دلیل ویژگی فرا منطقه ای می‌تواند خدمات مجموعه شهرداری شیراز را پوشش دهد.
 منطقه 5 میزبان پروژه‌های شاخص
بوستان دو هکتاری ورزش و تفریحات سالم در بلوار ابوذر غفاری از دیگر پروژه‌های موردبازدید بود که شهردار منطقه پنج به تشریح مشخصات این طرح‌ها پرداخت و گفت: این بوستان در اسفندماه سال گذشته کلنگ زنی شد و شامل چند مجموعه ورزشی همچون زمین والیبال، فوتبال، ورزش‌های همگانی و بدنسازی، مسیر دوچرخه سواری و زمین پینگ پنگ و شمار دیگری از ورزش‌هاست. همچنین در این پروژه ۶هزار مترمربع فضای کف سازی و ۹هزار مترمربع فضای سبز پیش بینی شده است. شهردار منطقه 5 شیراز در ادامه افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته درصدد هستیم تا فاز اول این بوستان که مساحتی بالغ بر یک هکتار دارد را طی یک ماه آینده به اتمام و بهره برداری برسانیم. به گفته بذرافشان، قرارداد اولیه پیمانکار برای اجرای این پروژه بیش از 22میلیارد ریال است که این پروژه به لحاظ اعتبار ریالی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مناطق است.
 یادمانی برای شهردار فقید شیراز
مجموعه ورزشی زنده یاد مهران اعتمادی که با هدف زنده نگه داشتن یاد و خاطره یکی از شهرداران شیراز نام گذاری شده، از دیگر پروژه‌هایی بود که در این روز مورد بازدید قرار گرفت. این مجموعه ورزشی در مجاورت مجموعه پارک مطالعه با ۱۴۰۰ مترمربع مساحت شامل یک سالن توپی و یک سالن غیرتوپی و فضای رختکن و سکوی تماشاگران با رعایت استانداردهای ورزشی و کیفیت کاری بالا با اعتبار بیش از 72میلیارد ریال احداث شده است. شهردار منطقه 5 شیراز در این زمینه گفت: توزیع عادلانه ‌مکان‌های ورزشی و رفاهی در سطح منطقه و افزایش سرانه فضاهای ورزشی و ‌ساخت مکان‌های مناسب جهت اوقات فراغت شهروندان از جمله اهداف مهم اجرای این 
پروژه است.
 آغاز عملیات برای جمع‌آوری مشاغل مزاحم
بوستان محله ای ریحان با مساحت 5هزار مترمربع در بلوار قائم و اعتبار بیش از 28میلیارد ریال با هدف توسعه مکان‌های ورزشی و افزایش سرانه فضاهای ورزشی نیز از جمله پروژه‌های دیگری بود که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت. شهردار منطقه پنج شیراز با اشاره به فعالیت ضایعات فروشان در این منطقه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دستور پلمب این واحدها از سوی سازمان میادین اعلام می‌شود، اقدام به پلمب این واحدها در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به شناسایی ۵۰ واحد در سطح این منطقه، اقدامات لازم برای جمع آوری و پلمب در دستور کار است.
 اجرایی‌سازی شعار انسان‌محوری
پیاده راه سلامت بلوار احمد بن موسی(ع) به طول دو کیلومتر و عرض ۱۶ متر از دیگر پروژه‌های در دست اجرا در راستای شعار انسان محوری است که در سطح منطقه پنج اجرا می‌شود. بذرافشان در این رابطه افزود: در این پروژه مسیر پیاده و دوچرخه سواری طراحی شده و در فواصل مختلف طراحی آب نما، فضای سبز و فضای بازی کودک و مواردی از این دست پیش بینی شده است. شهردار منطقه پنج در ادامه بیان کرد: بهسازی فضای شهری و توسعه مسیر پیاده روی در جهت ایجاد مسیرهای مناسب ورزش و پیاده روی شهروندان سطح منطقه از جمله اهداف اصلی اجرای این پروژه است. مسیر دوچرخه سواری این پیاده راه با یک پل هوایی به پارک مادر متصل می‌شود. گفتی است فاز اول این پروژه ۱۴۰۰ مترمربع است که طی یک ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.
 60 پروژه و 90میلیارد اعتبار عمرانی
این مقام عالی شهرساز در پایان با جمع بندی فعالیت‌های انجام شده در سطح منطقه 5 شیراز گفت: بودجه عمرانی این منطقه بالغ بر ۹۰میلیارد تومان است و این اعتبار برای طراحی و اجرای ۱۰ پروژه شاخص شهری و 50 پروژه کوچک مقیاس در نظر گرفته شده است که در روزهای آتی شاهد بهره برداری از تعداد زیادی از آنها خواهیم بود. بدین ترتیب جمع پروژه‌های کوچک و بزرگ شهرداری منطقه 5 شیراز به 60 مورد می‌رسد. دکتر بذرافشان با اشاره به نقش اقدامات زیرساختی در ارتقای کیفیت زندگی شهروندان ساکن در منطقه و ایجاد ارزش افزوده املاک افزود: در مدت یک سال گذشته با اقدامات انجام گرفته و کلنگ زنی و بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف شاهد استقبال و ورود بخش خصوصی در این منطقه برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز هستیم. وی میزان تحقق درآمد پیش بینی شده منطقه 5 را بیشتر از مبلغ مصوب اعلام و تأکید کرد: جزو اولین مناطقی هستیم که درآمد کسب شده بیشتر از میزان پیش بینی شده است و به طور میانگین بیش از ۱۵۰ درصد تحقق درآمد داشته ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی