[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۱۹
  • دوره جدید

راهنمای انتخاب و خرید مسواک مناسب برای کودک، روزنامه شیراز نوین

مسواکی که کودکان باید از آن استفاده کنند، نسبت به مسواک بزرگسالان متفاوت می‌باشد و باید در حین خرید آن به نکات متعددی که ضروری هستند توجه کنید.
به گزارش نمناک، دندان‌های نوزادی نقش یک راهنما را برای دندان‌های دائمی ‌بزرگسالی ایفا می‌کنند، بنابراین حفظ سلامت دندان‌ها از همان دوران نوزادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بیشتر پزشکان به والدین توصیه می‌کنند، قبل از رویش دندان لثه‌های کودک را با یک گاز یا لیف مرطوب پاک کنند و پس از رویش اولین دندان‌های شیری مسواک زدن را آغاز نمایند. برای پاک کردن و از بین بردن پلاک دندانی کودکان، باید از مسواک مناسب استفاده شود اما چه مسواکی برای نوزادان، کودکان و... مناسب است. اگر تمیز کردن دندان‌های کودکتان یکی از دغدغه‌های مهم شماست و نمی‌دانید چه مسواکی برای او بخرید، با مطالعه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک یک مسواک خوب برای کودکتان انتخاب کنید.
اندازه برس مسواک
هنگام خرید مسواک معمولاً  اندازه آن برای بزرگسالان اهمیتی ندارد اما در انتخاب بهترین مسواک برای کودک بسیار مهم است. چرا؟ دهان‌های کوچک نیاز به برس‌های کوچک‌تر دارند. بسیاری از اوقات، تولیدکنندگان مسواک راهنمایی‌هایی را ارائه می‌دهند که نشان‌دهنده محدوده سنی است تا مصرف‌کنندگان بهره لازم را از یک محصول خاص ببرند.
والدین باید اندازه برس را با توجه به اندازه دهان فرزند خود ارزیابی کنند. مسواک مناسب باید به راحتی تمام قسمت جلویی و دو طرف دندان آسیاب کودک را پوشش دهد، اگر یک مسواک تمام سطح دندان را پوشش ندهد، اندازه آن را در نظر بگیرید.
شکل و اندازه دسته مسواک
هنگام خرید مسواک برای کودکان دقت کنید که دسته آن بزرگ نباشد و طوری باشد که به آسانی در دست جای بگیرد. مواد تشکیل دهنده مسواک باید بی‌ضرر باشد و شکل مسواک طوری باشد که کودک را ترغیب به مسواک زدن نماید، یعنی بهتر است مسواکی با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خریداری کنید.
قسمت مویی مسواک
هنگام خرید مسواک به قسمت برس یا مویی مسواک توجه کنید، طول قسمت مویی مسواک باید 3 سانتی‌متر و عرض آن یک سانتی‌متر باشد.
بر اساس کوچکی و یا بزرگی مسواک باید تعداد کلاف‌های مویی و یا نایلونی مسواک در حدود 20 تا 40 کلاف باشد.
بر اساس نرمی ‌و زبری موهای مسواک تعداد رشته‌های نایلونی و یا مویی در هر کلاف در حدود 20 تا 40 رشته است. اگر مسواک نرم باشد تعداد رشته‌های نایلونی و یا مویی در هر کلاف بیشتر است.
شکل قسمت مویی مسواک
مسواک‌هایی قابلیت تمیز کردن پلاک میکروبی و بقایای غذا از بین دندان‌ها را دارند که قسمت مویی آن‌ها به صورت 8 باشد یعنی قسمت جلوی مسواک یک کلاف و بعد به‌تدریج مثل مثلث کلافه‌ای قرار گیرند. نوک موهای مسواک نباید نوک تیز و ساینده باشد.
موهای مسواک چقدر باید نرم باشد؟
برای بچه‌ها باید از مسواک نرم استفاده کرد، خصوصاً تا زمانی که روش‌های مسواک زدن صحیح را یاد بگیرند. انتخاب مسواکی با موهای نرم می‌تواند از لثه و مینای دندان حساس آن‌ها در هنگام آسیب محافظت کند. مسواک زدن با موی نرم به ویژه برای کودکانی که تازه رویش دندان داشته‌اند اهمیت زیادی دارد، زیرا مسواک نرم برای  لثه‌های ضعیف مناسب‌تر است.
مسواک برقی مناسب است یا دستی؟
یک سؤال که معمولاً از ما پرسیده می‌شود این است:آیا مسواک‌های برقی برای دندان‌های کودکان مفید هستند؟ برای کودکان 3 سال به بالا مسواک‌های برقی می‌توانند گزینه مناسبی باشند. اگرچه مسواک‌های دستی و برقی هردو می‌توانند در تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها مناسب عمل کنند اما مسواک‌های برقی می‌توانند راهی جدید برای تشویق بچه‌ها برای مسواک زدن باشند. مسواک‌های برقی مخصوص بچه‌ها رنگ‌های متنوعی دارند تا سرسخت‌ترین کودکان را فریب دهد.
و اما بهترین مسواک برای نوزادان
شروع رعایت بهداشت دهان در دوران نوزادی زود نیست و به والدین چگونگی انجام این کار را بیان می‌کنیم. اگرچه نوزادان تازه متولد شده دندان ندارند اما والدین می‌توانند و باید لثه‌های آن‌ها را پس از هر بار تغذیه پاک کنند. دهان کودک حتی قبل از رویش دندان‌ها باکتری تولید می‌کند. شیر مادر و شیر خشک هر دو حاوی قندهایی هستند که اگر به درستی تمیز نشوند، می‌توانند باکتری‌های داخل دهان کودک را تغذیه کنند.
هنگامی‌که کودک شروع به رویش اولین دندان می‌کند، ممکن است برای استفاده مسواک سنتی آماده نباشد، به همین دلیل مسواک زدن با استفاده از برس انگشتی یا دستمال مرطوب می‌تواند بهتر باشد و پارچه تمیز و مرطوب نیز می‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد. 
ویژگی‌های مسواک خوب برای نوزادان:
*سر کوچکی که به راحتی در دهان کودک قرار بگیرد
*موی نرم
*فاقد مواد BPA
یک گزینه عالی برای نوزادان بدون دندان و یا در شرف رویش اولین دندان‌ها مسواک‌های سیلیکونی است. مسواک‌های سیلیکونی دارای موهای نرم و ضخیم ساخته شده از سیلیکون و همچنین دسته‌های سیلیکونی هستند. این مسواک‌ها لطافت بیشتری دارند، با این حال، این مسواک‌ها در مقایسه با مسواک‌های سنتی نایلونی در از بین بردن پلاک‌ها چندان مؤثر نیستند. 
بهترین مسواک برای کودکان نوپا
رویش دندان کودکان در طول دو سال اول و در مراحل مختلف صورت می‌گیرد. بعضی از کودکان در سن 1 سالگی دهانی پر از دندان دارند، در حالی که برخی دیگر تا زمانی‌که به 2 سالگی نزدیک می‌شوند هنوز منتظر شکاف در دهان خود هستند. صرف نظر از این که کودک نوپا چند دندان دارد، داشتن برنامه برای مسواک زدن بسیار مهم است. بدان معنی است که یک مسواک مناسب برای دهان کوچک پیدا کنید؛ پس هنگام انتخاب بهترین مسواک برای کودکان نوپا  به دنبال یکی از موارد زیر باشید:
*موی نرم مسواک محکم در جای خود قرار گرفته تا از خرد شدن آن هنگام مسواک زدن جلوگیری شود.
*بدن و دسته نرمی ‌داشته باشد.
*دسته بزرگی داشته باشد تا کودک به‌راحتی آن را بگیرد.
در این سن، مهم است که والدین در مسواک زدن کودک نوپا آن‌ها را یاری کنند. 
بهترین مسواک برای کودکان:
کودکان 5 تا 8 سال نیازهای متفاوتی به مسواک نسبت به سن‌های پایین‌تر دارند. والدین این کودکان بزرگ‌تر باید به دنبال مسواک‌هایی دارای موارد زیر باشند:
*دسته‌های باریک برای گرفتن راحت‌تر
*طراحی مناسب برای فک‌های بزرگ‌تر
*رنگ‌های مختلف برای جلب توجه کودک 
کودکان بالای 3 سال می‌توانند از مسواک برقی استفاده کنند. مسواک‌های برقی در بسیاری از موارد به ویژه هنگامی‌که کودکان برای رسیدن به تمام  دندان با مسواک دستی تلاش می‌کنند یا تمایلی به رعایت بهداشت دهان و دندان ندارند بسیار کمک‌کننده است. اگرچه کودکان در این سن مستقل هستند اما والدین باید مسواک زدن آن‌ها را کنترل کنند تا مطمن شوند این کار را به‌خوبی انجام می‌دهند.
کودکان چگونه و چند بار در روز باید مسواک بزنند؟
استفاده از مسواک با رویش دندان‌های خلفی، توسط والدین برای کودک توصیه می‌شود. وظیفه مسواک زدن حداقل تا زمان ورود کودک به مدرسه به عهده والدین می‌باشد. در هنگام مسواک زدن باید کلیه سطوح قابل دسترس دندان‌ها به‌خوبی مسواک زده شوند تا تمام سطوح دندان‌ها از توده لعابی میکروبی پاک شده و باقی‌مانده غذا در بین دندان‌ها نمانده باشد.
روش مسواک زدن در کودک افقی است. مسواک  در این روش به موازات سطح افق روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و به سمت جلو و عقب با حرکت مالشی رانده می‌شود. سپس با حرکت جلو و عقب مسواک باید سطح جونده دندان‌ها را تمیز کرد. زمان کافی جهت مسواک زدن حدود دو سه دقیقه است و معمولاً دو بار مسواک زدن در روز برای کودک توصیه می‌شود که یک نوبت آن حتماً باید به هنگام شب قبل از خواب باشد. پس از بسته شدن فضاهای بین دندانی از 3 تا 4 سالگی به بعد استفاده از نخ دندان نیز توسط والدین توصیه می‌شود.
زمان مناسب تعویض مسواک کودک 
قرار نیست یک مسواک برای همیشه دوام داشته باشد به‌خصوص هنگامی‌که کودکان خردسال از آن‌ها استفاده می‌کنند. به‌طور کلی، مسواک کودک باید هر سه ماه تعویض شود. موارد زیر علائم دیگری است که باید مسواک جدید جایگزین شود:
موی فرسوده یا ساییده
کودکانی که موی مسواک را می‌جوند ممکن است به دفعات بیشتری نیاز به جایگزینی داشته باشند و به‌طور کلی استفاده نادرست در از بین رفتن یا فرسودگی موها بارزترین نشانه زمان جایگزینی مسواک است.
خیلی کوچک
 اگر کودک رویش دندان جدید داشته باشد یا رشد چشمگیری داشته باشد، مسواک فعلی وی ممکن است اندازه مناسبی برای دهان او نباشد و اگر برس آن دیگر سطح دندان آسیاب را پوشش ندهد، وقت تعویض آن است.
بعد از بیماری
اگر کودک بیمار شود همیشه پس از بهبود مسواک وی را تعویض تا از ورود میکروب‌ها به دهان آن‌ها جلوگیری کنید.
رعایت بهداشت دهان و دندان در هر سنی ضروری است
با مسواک زدن منظم و مراجعه به دندانپزشک اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان را به کودک خود بیاموزید، پس باید عادات خوبی در کودکان ایجاد کنید تا از دندان و لثه خود یک عمر محافظت کنند.
نکاتی که باید در مورد خمیردندان کودک بدانید
برای راهنمای خرید خمیر دندان مناسب کودک روی مطلب «برای کودکم چه نوع خمیر دندانی بخرم؟» و برای آگاهی از باید نبایدهای خمیر دندان کودک روی مطلب «خمیر دندان‌هایی که برای کودک توصیه نمی‌شود» کلیک کنید. علاوه بر آنچه در این مطلب گفته شده است به این نکاتی که در ادامه آورده‌ایم توجه کنید. استفاده از خمیردندان سبب تمیز شدن سطوح دندان‌ها در هنگام مسواک زدن می‌شود. خمیردندان‌ها از مواد ساینده برای پاک و تمیزکردن دندان، مواد صابونی، اسانس و مزه‌های مختلف، رنگ، مواد دارویی مختلف مانند فلوراید کلروفیل، هگزاکلروفن، مواد روغنی مانند گلیسیرین و مواد غلیظ‌کننده تشکیل شده‌اند. خمیردندان‌های فلورایددار سبب کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. مصرف این خمیردندان‌ها از دوران کودکی تا 44 درصد از میزان پوسیدگی می‌کاهد. مصرف خمیردندان فلورایددار از 2 تا 3 سالگی توصیه می‌شود. خمیردندان‌های سفیدکننده دارای مواد ساینده و پاک‌کننده صابونی و قوی هستند که برای دندان‌های دارای پوسیدگی‌های متعدد و مینای ضعیف نامناسب می‌باشند. خمیردندان‌های کم‌کننده حساسیت دندان در کم‌کردن حساسیت طوق دندان‌ها مؤثر می‌باشد و باید با نظر دندانپزشک از آن‌ها استفاده نمود.در ابتدا مقدار خمیردندان برای کودک به اندازه یک نخود کوچک کافی است که با افزایش سن کودک می‌توان این مقدار را افزایش داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی