[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

تأسیسات جدیدی که سالانه ۱ میلیون تن کربن از هوا می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

کشور اسکاتلند اقدام به طراحی تأسیسات جدیدی کرده است که با جذب سالانه یک میلیون تن کربن، معادل با فعالیت ۴۰ میلیون درخت، کربن را از هوا استخراج خواهد کرد.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، فناوری‌های جذب کربن پتانسیل زیادی برای کمک به مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارند و نام‌های بزرگی مانند «بیل گیتس» و «ایلان ماسک» با سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های جدید، تعهد خود را به توسعه این فناوری نشان می‌دهند.
اکنون به نظر می‌رسد جهان برای دستیابی به موفقیتی چشمگیر در فناوری‌های جذب کربن متحد شده است و در همین راستا به زودی تأسیسات جدیدی در کشور اسکاتلند افتتاح می‌شود که هر سال حداکثر یک میلیون تن کربن را از هوا خارج می‌کند.
این تأسیسات مستقیم جذب هوا(DAC) توسط شرکت انتقال انرژی «استورگا ژئوتکنولوژیز»(Storegga Geotechnologies) در انگلیس و با همکاری شرکت کانادایی توسعه دهنده فناوری جذب کربن موسوم به «کربن اینجینیرینگ»(Carbon Engineering) ساخته خواهد شد.
این تأسیسات که بزرگ‌ترین مرکز استخراج کربن از هوا در جهان خواهد بود، میزان کربن معادل آن فعالیت کربن‌زدایی ۴۰ میلیون درخت را در طول یک سال از هوا استخراج می‌کند. سپس تمام کربن جذب شده در محل‌های ذخیره‌سازی زیر دریا انبار می‌شود.
این مرکز دارای فن‌های بزرگی است که هوا را به درون یک مخزن پر از مایع که کربن دی اکسید را محبوس می‌کند، می‌کشانند. با این کار، کربن گرفته شده تصفیه شده و به قرص‌های کلسیم کربنات تبدیل می‌شود.
این قرص‌ها سپس گرم می‌شوند و از ناخالصی‌ها پاک می‌شوند و پس از آن به یک محل ذخیره‌سازی زیر دریا فرستاده می‌شوند.
این مرکز جدید برای کاهش اثرات نامطلوب تغییرات اقلیمی ‌و آب و هوایی به انبوه دیگر نوآوری‌های فناوری‌های جذب کربن می‌پیوندد که هدف نهایی آن کاهش مقدار CO۲ در جو زمین است.
همان‌طور که اتحادیه دانشمندان نگران(UCS) در وب‌سایت خود اشاره کرده است؛ برای رسیدن به انتشار خالص صفر، ما باید کارهایی بیش از کاهش انتشار کربن انجام دهیم و باید کربن دی اکسید را به طور فعال از جو حذف کنیم یا اثرات آن را جبران کنیم.
در این راستا سیستم جدید دیگری موسوم به «Carbfix» که با حمایت «بیل گیتس» ساخته شده است، کربن را از جو استخراج کرده و به سنگ تبدیل می‌کند. در عین حال یکی از دانشمندان دانشگاه «UCLA» از صدف‌های دریایی الهام گرفته و کربن را از اقیانوس استخراج می‌کند که کربن بیشتری را از از آب نسبت به هوا جذب می‌کند.
در حالی که این مرکز در اسکاتلند عمدتاً با هدف حذف کربن دی اکسید از جو انجام می‌شود، هر دو شرکت می‌گویند که می‌خواهند در نهایت کربن دی اکسید جمع‌آوری شده خود را بفروشند. این دو شرکت در حال حاضر به دنبال مکانی برای تأسیسات جدید خود در کشور اسکاتلند هستند.
گفتنی است که انرژی تجدیدپذیر بیش از ۹۷ درصد از تقاضای انرژی در کشور اسکاتلند را در سال ۲۰۲۰ پاسخگو بوده است.
این دو شرکت در بیانیه خود گفته‌اند که هدف‌شان این است که این تأسیسات تا سال ۲۰۲۶ عملیاتی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی