[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

با قاچاقچیان کلان کالا و ارز برخورد جدی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، یکی راهکارهای حمایت از تولید داخل و تقویت اقتصاد کشور را مقابله جدی با قاچاق کالا و ارز دانست و گفت: کمیسیون مقابله با قاچاق کالا و ارز استان بحث برخورد جدی با فعالان عرصه قاچاق کالا و ارز به ویژه قاچاقچیان کلان را در دستور کار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، سید احمد احمدی‌زاده گفت: با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب بر حمایت از تولید داخل و به ویژه در نام‌گذاری امسال که به پشتیبانی و مانع زدایی از تولید داخل نیز اشاره مستقیم داشتند، برخورد با قاچاق کالا به عنوان یکی از موانع جدی پیش روی رونق تولید باید بیش از پیش در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.
وی یکی از اقدامات انجام شده در جهت مقابله با کالای قاچاق را راه اندازی سامانه جامع انبارها و ملزم کردن انبارداران به ثبت مشخصات انبار و کالای موجود در آن در این سامانه دانست و ادامه داد: استان فارس هم‌اینک با ثبت ۱۶۵هزار واحد انبار در سامانه جامع انبارها رتبه نخست کشور را در اختیار دارد.
او ادامه داد: چنانچه مشخصات انبارها در سامانه مذکور ثبت نشود، کالاهای موجود در آن مشمول احتکار یا کالای قاچاق خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: بنا به اعلام نیروی انتظامی، ظرف ۲ ماه نخست امسال ۹۴۷میلیارد ریال کالا در این استان به ظن قاچاق بودن کشف شده که این میزان کشفیات در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۲ درصد رشد داشته است.
احمدی‌زاده افزود: همچنین در بحث تعداد پرونده‌های مرتبط با قاچاق کالا نیز سال گذشته پنج‌هزار و ۶۰۰ پرونده در استان تشکیل گردید که نسبت به سال ۹۸ کاهش هفت درصدی داشته است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس افزود: طی سال ۹۹ افزون بر ۱۱۰هزار تن کالای قاچاق به ارزش ۲۸میلیارد ریال و ظرف سه ماه نخست امسال نیز ۳۰ تن کالا به ارزش حدود چهارمیلیارد ریال در استان امحا شد. احمدی‌زاده ضمن تأکید بر لزوم توجه خریداران کالاهای مشمول رجیستری مانند ساعت هوشمند، بارکد اسکنر، مبدل تلفن ثابت به سیار، تلفن همراه و تبلت گفت: خریداران این کالاها باید ضمن استعلام اصالت این کالاها از طریق شماره #۷۷۷۷* یا از طریق سامانه همتا به آدرس hamta.ntsw.ir نسبت به فعال سازی به موقع آن اقدام کنند تا کالای آنها غیر قابل استفاده نشود.
وی بیان کرد: رجیستری این کالاها کمک بسیاری به جلوگیری از قاچاق کالا به ویژه تلفن همراه کرد؛ به نحوی که امروز ۹۵ درصد تلفن همراه از طریق مبادی قانونی وارد کشور می‌شود و شهروندان با خیال آسوده نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، با اشاره به لزوم جمع آوری پوشاک خارجی برند قاچاق از فروشگاه‌های شهر، گفت: این اقدام با هدف مقابله با قاچاق پوشاک خارجی و حمایت از تولید داخل انجام می‌شود و فروشندگان این کالاها تا پایان تیرماه جاری فرصت دارند که نسبت به جمع آوری کالاهای قاچاق و تابلو و تبلیغات مرتبط با آن اقدام کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، در خصوص اقدامات انجام شده در جهت مقابله با قاچاق دام نیز گفت: در استان فارس حدود هفت‌میلیون دام سبک و ۴۰۰هزار دام سنگین وجود دارد که به منظور ضابطه مند کردن جابه‌جایی و جلوگیری از قاچاق آنها، دام‌ها باید در زمان جابه‌جایی پلاک گذاری شده باشند.
احمدی‌زاده افزود: تاکنون سه‌میلیون دام سبک و سنگین در استان پلاک گذاری شده و چنانچه دامی بدون پلاک گذاری از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا شود، مشمول قاچاق کالا خواهد بود.
او اظهار داشت: طی سال ۹۹ در استان نیروی انتظامی ۱۴هزار و ۲۳۵ رأس دام به ارزش اولیه ۴۵۳میلیارد ریال را به ظن قاچاق بودن کشف کرد و برای ۲۷۶ متهم ۲۳۶ پرونده تشکیل شد.
وی بیان کرد: طی سه ماه امسال نیز در استان چهارهزار و ۵۸۶ رأس دام به ارزش اولیه ۱۶۴میلیارد ریال توسط نیروی انتظامی کشف و در همین ارتباط ۱۳۶ پرونده نیز برای ۱۷۲ متهم تشکیل گردید.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: به دارندگان دام سبک و سنگین توصیه می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به پلاک‌کوبی دام‌های خود اقدام کنند تا در زمان جابه‌جایی با مشکل مواجه نشوند و دام آنها نیز کالای قاچاق قلمداد نشود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی