[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

افزایش قیمت برنج وارداتی به ۷۸ درصد رسید، روزنامه شیراز نوین

روندی که افزایش قیمت برنج وارداتی در ماه گذشته طی کرده، گرچه نشان از گرانی حداقل ۷۸ درصدی این کالای مصرفی مردم دارد، اما از سرعت رشد قیمت آن نسبت به قبل کاسته شده است.
به گزارش ایسنا، برنج وارداتی از جمله اقلامی است که بیش از یک سال پیش از لیست دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج شد و با ارز نیمایی وارد می‌شود و افزایش قیمت قابل توجهی را پشت سر گذاشته است؛ به طوری که از حدود ۸۰۰۰ تومان در هر کیلو به بیش از ۳۰هزار تومان هم رسید.
این در حالی است که بررسی قیمت برنج در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از قیمت کالاهای خوراکی در خردادماه نشان می‌دهد که افزایش ۷۸.۵ درصدی قیمت نسبت به سال گذشته ثبت شده است؛ به طوری که قیمت هر کیلو از این کالا در خرداد پارسال به طور متوسط ۱۳هزار و ۸۰۰ تومان بوده که به ۲۴هزار و ۶۰۰  تومان در اردیبهشت‌ امسال و ۲۴هزار و ۷۰۰ تومان در خرداد افزایش یافته است.
این در شرایطی است که افزایش قیمت برنج وارداتی در اردیبهشت در مقایسه با اردیبهشت‌ماه پارسال ۱۰۶ درصد گزارش شده بود و بیانگر کاهش تورم نقطه به نقطه این کالاست.
اما در رابطه با برنج ایرانی، متوسط قیمت هر کیلو در خردادماه سال گذشته حدود ۲۵هزار و ۹۰۰ تومان و در اردیبهشت‌ سال جاری ۳۶هزار و ۱۰۰ تومان و خردادماه ۳۶هزار و ۸۰۰ تومان بوده که نشان می‌دهد این کالا در مقایسه با خرداد پارسال ۴۲.۳ درصد افزایش 
قیمت دارد.
بر اساس این گزارش در خرداد، قیمت برنج ایرانی در بازار حتی با ۴۴هزار و ۵۰۰ و برنج خارجی تا بیش از ۳۰هزار تومان نیز گزارش شده است.
اما بررسی آخرین وضعیت واردات برنج در آمار گمرک ایران از این حکایت دارد که در سال گذشته ۹۳۶هزار و ۸۰۹ تن برنج به ارزش ۸۶۸میلیون و ۵۳۳هزار دلار واردات انجام شده است.
در آخرین گزارش سال جاری در فروردین امسال نیز میزان واردات برنج ۹۹هزار تن به ارزش یک‌میلیون دلار بوده و حدود ۴۰هزار تن برنج در بنادر دپو 
شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی