[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

قاچاق علوفه به کشورهای همسایه، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: دولت باید هرچه سریع تر با توجه به موضوع خشک‌سالی، واردات یونجه و علوفه را در دستور کار خود قرار دهد؛ همچنین جلوی قاچاق علوفه را به کشورهای عراق و افغانستان را بگیرد. زیرا کشورهای همسایه نیز درگیر خشک‌سالی هستند و اوضاع نهاده‌های آنها هم بسیار خراب است و همین امر باعث قاچاق علوفه از کشور شده است.
مجتبی عالی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود دامداران دام‌های مولد و آبستن را به کشتارگاه‌ها می‌فرستند و آیا این موضوع صحت دارد یا خیر، گفت: دخل و خرج دامدار همخوانی ندارد. یعنی هزینه‌ای که دامدار برای تأمین علوفه می‌کند، با قیمتی که محصولاتش را می‌فروشد در تعادل نیست؛ در نتیجه روز به روز دامداران ضعیف تر می‌شوند. از طرفی چون نهاده‌های دامی به دلیل خشک‌سالی کم شده و دامدار نمی‌تواند دام‌هایش را سیر کند، مجبور است دام‌های خود را راهی کشتارگاه کند.
وی با بیان اینکه متأسفانه دولت هم هنوز هیچ راهکار کوتاه مدتی برای حل این مشکل پیدا نکرده است، افزود: پیگیری‌های بسیاری در این زمینه شده است و به وزارتخانه‌های مربوطه نامه هم زده‌ایم، ولی هنوز به هیچ جوابی نرسیده‌ایم.
مدیرعامل اتحادیه دامداران اضافه کرد: دولت باید هرچه سریع‌تر با توجه به موضوع خشک‌سالی، واردات یونجه و علوفه را در دستور کار خود قرار دهد. همچنین جلوی قاچاق علوفه را به کشورهای عراق و افغانستان را بگیرد؛ زیرا کشورهای همسایه نیز درگیر خشک‌سالی هستند و اوضاع نهاده‌های آنها هم بسیار خراب است و همین امر باعث قاچاق علوفه شده است.
به گفته وی بایستی برای اراضی موجود در کشور به منظور کاشت علوفه برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم امسال را پشت سر بگذاریم.
عالی تصریح کرد: اگر شرایط به همین روال پیش برود، صنعت دامپروری کشور نابود می‌شود. در حال حاضر ۵۰ درصد مشکلات در این عرصه سوء مدیریت و دلال بازی است که باعث ایجاد هرج و مرج در تأمین علوفه شده است. دولت باید کسانی که علوفه دپو کرده‌اند را شناسایی کند و علوفه‌های دپو شده را به دامداران بازگرداند.
وی افزود: برای مثال دیده می‌شود یک دامداری هزار تن علوفه نیاز دارد، ولی ۱۰هزار تن علوفه دپو کرده است تا در پاییز و زمستان با قیمت‌های بالاتر بفروشد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران در ادامه گفت: بازار آینده گوشت قرمز در صورت تداوم این شرایط کاملاً مشخص و قیمت‌ها افزایشی خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی