[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

اندازه‌گیری علائم حیاتی با اولین پوست هوشمند ضد عرق، روزنامه شیراز نوین

یک نوع پوست مصنوعی هوشمند جدید که برخلاف همه پوست‌های مصنوعی دیگر، ضد عرق و مقاوم است و قابلیت تنفس دارد، قادر است اطلاعات حیاتی را از پوست دریافت کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، تاکنون انواع پوست‌های مصنوعی الکترونیکی را از نوع خود ترمیم کننده و نوع کشسان همانند پوست انسان شاهد بوده‌ایم. اما همه این پوست‌های مصنوعی یک مشکل مشترک دارند و آن این است که در نتیجه قرار گرفتن در معرض عرق بدن می‌توانند از کار بیفتند و از بین بروند.
اکنون مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) و محققان در کره جنوبی موفق به ایجاد یک پوست الکترونیکی هوشمند جدید شده‌اند که ضد عرق است.
«جیهوان کیم» استادیار مهندسی مکانیک در MIT گفت: با این پوست قابل انعطاف و قابل تنفس، هیچ‌گونه تجمع عرق، خوانش اطلاعات غلط یا جدا شدن از روی پوست وجود نخواهد داشت. ما می‌توانیم با آن، حسگرهای پوشیدنی جدیدی تهیه کنیم که می‌توانند نظارت طولانی مدت را بر علائم حیاتی بدن انجام دهند.
این پوست هوشمند جدید مجهز به مجاری عرق مصنوعی است که به منافذ پوست انسان شباهت دارد و لایه‌های فوق نازک در مواد آن تعبیه شده است. این کار به این پوست هوشمند اجازه تعریق می‌دهد تا عرق بدن به راحتی از آن عبور کند و مانع از تجمع عرق زیر آن شود و از آسیب رساندن و خراب شدن این پوست مصنوعی جلوگیری شود.
محققان اکنون بر این باورند که از ابداع جدید آن‌ها می‌توان در پوست‌های هوشمند با ماندگاری بالا استفاده کرد، پوست‌هایی که می‌توانند علائم حیاتی را به صورت روزانه بررسی کنند و یا پیشرفت سرطان پوست و سایر شرایط را ردیابی کنند.
«کیم» دریافت که یک پوست مصنوعی کارآمد باید بتواند عرق بدن را از خود عبور دهد. وی دریافت که برای اینکه این پوست الکترونیکی واقعاً پوشیدنی و قابل استفاده باشد، باید این ویژگی را داشته باشد.
وی گفت: عرق می‌تواند بین پوست الکترونیکی و پوست بدن جمع شود که می‌تواند موجب آسیب به پوست مصنوعی و عملکرد نامناسب حسگرها شود. بنابراین ما سعی‌کردیم این دو مشکل را به طور همزمان حل کنیم و اجازه دهیم عرق از طریق پوست الکترونیکی عبور کند.
سپس «کیم» و تیمش به الهام از پوست واقعی انسان روی آوردند. آن‌ها بررسی کردند که منافذ عرق انسان چگونه است و چگونه رفتار می‌کند و از آن، الگوی مشابهی برای پوست الکترونیکی خود برداشتند.
اکنون تنها کاری که باید انجام شود بهبود مقاومت این پوست الکترونیکی است، چرا که در حال حاضر بسیار نرم است که آن را بسیار شکننده می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی