[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

رئیس هیئت ژیمناستیک استان فارس : آفت اصلی بی برنامگی است، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین 
رئیس هیئت ژیمناستیک استان فارس اعتقاد دارد که برای پیشبرد این رشته در همه ابعاد، چهار سال کافی نیست.
سعیدرضا کیخا کاپیتان شیرازی تیم ملی و رئیس هیئت ژیمناستیک استان فارس گفت: ما باید بتوانیم در ابعاد قهرمانی، عمومی، داوری، مربی‌گری و سایر شاخه‌ها و رده‌های سنی، بخش‌های آقایان و بانوان کارهای بزرگی انجام دهیم ولی در یک دوره چهارساله آن هم در رشته‌ای مثل ژیمناستیک، تنها می‌توانیم یک بسترسازی و پایه‌ریزی مناسب داشته باشیم.
وی افزود: پس از این پایه‌ریزی‌ها، در دوره‌های بعدی باید این روند ادامه پیدا کند تا به نتایج بزرگ دست پیدا کنیم. باید ابتدا آیین‌نامه‌ها و برنامه‌هایی که داریم را جا بیاندازیم، سیاست و خط مشی خود را گسترش دهیم، اهداف بلند مدتی که داریم را تبیین و تشریح کنیم و با همکاری خانواده بزرگ ژیمناستیک، به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم که تا کنون اتفاق نیفتاده.
کیخا ادامه داد: درست است که امکانات ژیمناستیک ما قدیمی ‌است و کمبودهای زیادی در این زمینه داریم، اما سطح فنی و کارهایی که انجام داده‌ایم، از سطح امکاناتمان هم کمتر بوده است. من بارها مثال زده‌ام که کشوری مثل ارمنستان، سالن کمپ تیم ملی‌شان حتی از سالن‌های ما هم کم امکانات‌تر است اما توانسته‌اند چند سهمیه المپیک کسب کنند و قهرمان جهان و المپیک دارند. به خاطر اینکه برنامه‌ریزی داشته‌اند و روی این برنامه‌ها پیش رفته و کار کرده‌اند. در مقابل، کشوری مثل آذربایجان را هم می‌بینیم که خیلی امکانات دارد و سالنش چندین هزار متر است، با امکانات فراوانی که اگر چندین ماه در آن زندگی کنید خسته نمی‌شوید ولی بازدهی مناسبی نداشته‌اند. با وجود اینکه از کشورهای دیگر هم ورزشکار می‌آورند، اما نمی‌توانند آن‌طور که باید و شاید در بُعد قهرمانی استفاده کنند و حتی نتوانسته‌اند از این امکانات در جهت رشد نونهالان و نوجوانانشان بهره ببرند.
متولی ژیمناستیک استان گفت: با توجه به این صحبت‌ها، می‌توانیم نتیجه بگیریم که باید از همین حداقل امکانات، بهترین استفاده را ببریم و با یک برنامه‌ریزی خوب و مناسب، شروع کنیم به پایه‌سازی و بچه‌ها را پرورش دهیم.
قهرمان ژیمناستیک جهان در خصوص اهداف بعدی‌اش در ورزش حرفه‌ای گفت: نمره‌ای که در مسابقات اخیر کسب کردم، علاوه بر اینکه منجر به کسب مدال طلا شد، این را هم نشان داد که می‌توانم امیدوار باشم که در رقابت‌های مهم مختلف مثل بازی‌های آسیایی و جهانی آینده هم مدال بیاورم، اما متأسفانه در لیست نفرات حاضر در المپیک توکیو، اسم بنده قرار نداشت. البته همچنان فدراسیون ژیمناستیک پیگیر است که اگر بشود راهی پیدا کنند و این اتفاق بزرگ برای ژیمناستیک کشور رخ دهد.
کیخا افزود: هشت مسابقه برای کسب سهمیه المپیک برگزار شد که من در 5 یا 6 مسابقه شرکت کردم. ابتدا که رقابت‌ها را شروع کردیم نزدیک به 300 ورزشکار در مسابقات حضور داشتند و کم کم که پیش رفتیم، به دلیل آن رقابت و الک شدن، تعدادمان کمتر شد و در نهایت بنده در جایگاه سوم قرار گرفتم. در نهایت قرار بر این شد که در رقابت‌های جهانی قطر با ژیمناست ژاپنی رقابت کنم. باید او را پشت سر می‌گذاشتم که با کسب مقام اول، امتیازم با او برابر شد. وقتی امتیازات برابر می‌شود، طبق قانون، میانگین نمراتی که ورزشکاران در دو سال گذشته کسب کرده‌اند را ملاک قرار می‌دهند و متأسفانه در آن میانگین بنده با اختلافی ناچیز، پشت سر ژیمناست ژاپنی قرار گرفتم و سهمیه را از دست دادم.
این ستاره ژیمناستیک کشور ادامه داد: در این مدت بدشانسی‌هایی هم آوردم، از جمله مسابقات جهانی آذربایجان که نیمه تمام ماند و یک مقام سومی ‌به من تحمیل شد. هر چند کسب مدال برنز هم با ارزش است اما می‌توانستم رتبه بالاتری کسب کنم و دیگر بدشانسی من هم این بود که در اردیبهشت امسال، مسابقات قهرمانی آسیا بود که خیلی می‌توانست به من کمک کند اما کنسل شد. در تمام قاره‌ها این رقابت برگزار شد اما در آسیا برگزار نشد که اگر برگزار می‌شد، حتی اگر من در این مسابقه حضور هم پیدا نمی‌کردم، سهمیه‌ام برای حضور در المپیک قطعی می‌شد.
سعیدرضا کیخا که در جام جهانی قطر عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و توانست به مدال طلای این رقابت‌ها برسد در شرایطی که در رنکینگ انتخابی المپیک به ژیمناست ژاپنی رسیده بود اما در نهایت حضور در المپیک توکیو را از دست داد و سهمیه المپیک به ژیمناست ژاپنی داده شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی