[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

ایستادگی فرهنگ علیه آسیب‌های اجتماعی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - گروه فرهنگ وهنر
سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، طی آیینی ضمن رونمایی از کتاب «جامعه نگار» از جانبازان مبارزه با مواد مخدر تجلیل کرد.
معاون فرهنگی شهردار شیراز در این نشست که با حضور جمعی از مقامات و متولیان، همچنین فرهنگوران فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از مصرف مواد برگزار شد، گفت: برای حفظ امنیت جغرافیایی، اجتماعی و روانی کشور تمامی ‌حوزه‌ها و دستگاه‌ها دست در دست یکدیگر تلاش می‌کنند؛ سازمان فرهنگی شهرداری نیز فرهنگ و هنر را به عنوان دو ابزار کمکی برای جهاد با این آسیب اجتماعی به کار گرفته است و در این راستا به سهم خود، از تخصص هنرمندان و فرهنگوران ملی و محلی بهره می‌برد تا همگام با دیگر مبارزان، در این مسیر گام بردارد. دکتر جعفری در جمع جانبازان مبارزه با مواد مخدر و فعالان مبارزه با این آسیب اجتماعی، با بیان این مطلب که طبق آمار جهانی سالانه درصد بالایی از کشفیات تریاک جهان در ایران اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: این کشفیات با تلاش و جانفشانی‌های نیروهای مبارز انتظامی ‌رخ می‌دهد و اگر این جهاد و جانفشانی نیروهای خدوم و ایثارگر و دغدغه‌مند نبود، امروز کشور و جامعه‌ای رو به نابودی داشتیم. وی با اشاره به ارزش قلم اهالی فرهنگ و هنر و نقش آفرینی مؤثر آن در زمینه آموزش‌های اجتماعی، افزود: کتاب جامعه نگار که مجموعه نمایشنامه‌هایی در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ویژه مواد مخدر و اعتیاد است، در واقع محصول تراوش قلم هنرمندانه نویسندگان کشورمان در حوزه  مسایل اجتماعی است که انتظار داریم با به اجرا در آمدن این نمایشنامه‌ها نیز گامی ‌دیگر در مسیر فرهنگ‌سازی رقم بخورد. رئیس سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری شیراز، خاطرنشان کرد:آرامش امروز سرزمینمان  را مرهون خون پاک شهیدان و جانبازانی هستیم که با گذشتن از ارزشمندترین دارایی‌شان، ناموس وطن را حفظ کردند و امروز، فرهنگوران که با قلم خود در عرصه فرهنگ و فرهنگ‌سازی جهاد می‌کنند، ادامه دهنده راه آن‌ها هستند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز در این آیین،  فعالیت‌های مجموعه شهرداری را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه در مناطق پرآسیب و پرخطر قابل تقدیر دانست و گفت: 4 هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در عرصه مبارزه با مواد مخدر در کشور داریم که با گذشتن از جانشان، صادقانه‌ترین و دلسوزانه‌ترین اقدام بشردوستانه را در مبارزه با این بلای خانمان‌سوز و نابودگر انجام داده‌اند. سلیمان کرمی ‌افزود:  شهدای عرصه مبارزه تنها شهدای امنیت نیستند بلکه شهدای مسیر سلامت مردم ایران و رفع آسیب برای جامعه بشری هستند. با وجود تلاش‌های بی‌دریغ نیروی انتظامی، در حال حاضر شرایط مبارزه با توزیع و عرضه مواد مخدر از طریق مرزها و خاک ایران نیاز به امکانات جدید و نوآورانه و در کنار آن ورود جدی‌تر فرهنگ و هنر به حوزه رفع آسیب‌های این حوزه دارد.
معاون اجتماعی پلیس استان فارس نیز در این نشست گفت: در سال گذشته ۵۳ تن و در سال جاری از ابتدا تا الآن ۱۸ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که این نشان از حساسیت موضوع و ضرورت هشیاری، آمادگی و توان مداوم متولیان دارد. سرهنگ محمدی با تأکید بر اینکه در حوزه پیشگیری باید به سمت اقدامات علمی‌ و اجتماعی و آموزش فرهنگی برویم تا به نتایج مثبت برسیم، گفت: برای مبارزه با مواد مخدر نیازمند همکاری جمعی و به کارگیری تمامی‌ ظرفیت‌های واقعی و مجازی هستیم و آمادگی کامل برای اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی با مجموعه شهرداری داریم.
همچنین عضو شورای شهر شیراز در جمع متولیان مبارزه با مواد مخدر و جانبازان این عرصه، اعتیاد را محصول ورود مدرنیته به زندگی دانست که همبستگی اجتماعی و رفتارهای فردی و جمعی ما را هدف قرار داده است. سعید نظری با بیان این مطلب که سبک زندگی دنیای مدرنیته با حداقل ارتباطات خانوادگی و دوستی‌های جمعی، موجب شده است انسان هر روز تنهاتر و به سمت مصرف مواد مخدر کشیده شود، گفت:  لازم است در برنامه‌ریزی‌های شهری و اجتماعی‌مان نگاهی نو به این آسیب اجتماعی بیندازیم و با رویکرد فرهنگی، برای تغییر سبک زندگی شهری تلاش کنیم، چراکه وقتی با ساخت پل‌ها و خیابان‌های متعدد، زندگی را از آهستگی قدم زدن در کوچه‌ها به سمت سرعت در خیابان‌ها می‌بریم، قطعاً زمینه را برای ترویج آسیب‌های اجتماعی فراهم کرده‌ایم. وی با اشاره به چاپ کتاب جامعه نگار گفت: کتاب‌هایی از این دست باید محل رجوع مدیران، شهروندان و متولیان فرهنگ و امنیت باشد.
در بخش دیگری از این نشست صمیمی، نماینده نمایشنامه‌نویسان شیرازی نیز اظهار داشت: جشنواره جامعه نگار به عنوان یک رویداد فرهنگی- اجتماعی انگیزه‌ای بود برای هنرمندان که علی‌رغم شرایط سخت کرونا، باز هم کار کنند و دلسوزانه به دنبال رفع دغدغه‌های اجتماعی باشند. همچنین نماینده هنرمندان عرصه تئاتر نیز بر نقش تئاتر خیابانی در کاهش این آسیب تأکید کرد و گفت: تئاتر با مردم ارتباط صمیمی ‌برقرار می‌کند و آن‌ها را به مشارکت فرا می‌خواند.
 بر اساس این گزارش، جشنواره نمایشنامه نویسی جامعه نگار پیش‌تر توسط حوزه اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس برگزار شده بود که آثار برگزیده آن در قالب یک کتاب به چاپ رسیده و امروز طی آیینی با حضور برخی مدیران و متولیان حوزه اجتماعی و جمعی از جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر، همچنین نویسندگان و هنرمندان رونمایی و از برگزیدگان تقدیر شد. همچنین در این آیین که به مناسبت گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر و روز قلم برگزار شد، از جانبازان این عرصه و قلم به دستان فعال در این زمینه نیز تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی