[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

شیراز و روی خوش فوتبال!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین 
از آخرین باری که هواداران تیم‌های شیرازی، یک شادی عمیق و ادامه‌دار را تجربه کرده‌اند، چقدر می‌گذرد؟ برق 13 و فجر 8 سال است از سطح اول فوتبال کشور خارج شده‌اند و موفقیت‌های فوتبال شیراز در یک دهه اخیر، به صعود چند تیم به لیگ یک خلاصه شده و دوامی‌ نداشته است. اما حالا فوتبال شیراز به یک شادی عمومی ‌نزدیک شده؛ نزدیک‌تر از هر زمان دیگری!
یکشنبه شب در ورزشگاه پارس، جو عجیبی حکمفرما بود. با وجود محدودیت‌های موجود و محرومیت تماشاگران از حضور در ورزشگاه، اما برخی هواداران متعصب قشقایی نتوانستند تیمشان را در حساس‌ترین روزهای تاریخش تنها بگذارند. حتی برخوردهای جدی نیروی انتظامی ‌هم نتوانست جلوی این شور را بگیرد و دقایق پایانی دیدار این تیم با بادران را می‌توان در بین ماندگارترین دقایق تاریخ‌شان قرار داد.
حواشی مسابقه حساس قشقایی و بادران که سرنوشت چند تیم به امتیازاتش گره خورده بود، از یکی دو روز قبل از بازی آغاز شد. تغییر داور مسابقه، محرومیت بهترین گلزن قشقایی که هر دو در فاصله 24 ساعت مانده به آغاز بازی اتفاق افتاد، به حساسیت‌های مسابقه افزود و دقایقی قبل از آغاز این دیدار هم درگیری لفظی بین عوامل دو تیم که نزدیک بود به برخورد فیزیکی هم منجر شود. 
در کنار زمین چمن، همه مشغول آماده کردن چیزی برای شروع مسابقه هستند. گزارشگر شبکه فارس هم مشغول نوشتن اسامی ‌بازیکنان است و به عوامل کادر فنی بادران می‌گوید، از تصویر آهسته خبری نیست، چون یک دوربین بیشتر نداریم! 
برای اولین بار در طول فصل، دستگاه فتوکپی در ورزشگاه پارس قرار داده شده و فهرست نفرات دو تیم با کیفیت پایینی کپی برداری شده و در اختیار خبرنگاران قرار می‌گیرد. بچه‌های هیئت فوتبال هم که از هفته گذشته سیستم صوتی را وارد ورزشگاه کرده‌اند، مشغول خواندن اسامی ‌بازیکنان دو تیم هستند؛ تغییراتی مثبت اما ناکافی.
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، حساسیت‌ها نسبت به حضور افراد غیرمسئول در ورزشگاه افزایش یافته و نیروی انتظامی ‌در این زمینه شدت عمل به خرج می‌دهد. 
این بار یکی از درجه‌داران، خود شخصاً وارد عمل شده و با داد و فریاد، افراد اضافه را از جایگاه بیرون می‌کند. هر چند کار سختی دارد و رفته رفته تا پایان بازی کنترل از دست همه خارج می‌شود.
بالاخره ساعت هشت‌ونیم شب، تیم‌ها وارد زمین شده و یکدست سفیدپوشان قشقایی در مقابل یکدست نارنجی پوشان بادران، بازی را آغاز می‌کنند. نخستین حمله را هم کاپیتان قشقایی طرح ریزی می‌کند. هادی خادم در دقیقه 2 وارد محوطه جریمه شده و مدافعان بادران توپش را به کرنر می‌فرستند.
ناظر و مسئولان برگزاری مسابقه، همگی پشت به زمین مسابقه در حال بررسی اوضاع هستند. نیروی انتظامی ‌مجدداً وارد عمل شده و تمامی ‌افراد خارج از جایگاه ویژه را هم از استادیوم خارج می‌کند، هر چند این خروج موقتی است. 
قشقایی در همان دقایق ابتدایی صاحب چند کرنر می‌شود و این میل آن‌ها به پیروزی امیدوار کننده است. از طرفی، بادران که هفته گذشته نتوانسته چوکا را شکست دهد، فشار زیادی را روی خود حس می‌کند و به هیچ عنوان نمی‌تواند فوتبال تهاجمی ‌و برتری را نسبت به قشقایی ارائه دهد. این در حالی است که بادران از چند بازیکن لیگ برتری و چند بازیکن نامدار لیگ یکی سود می‌برد، درست برعکس قشقایی که خالی است از ستاره و بازیکن اسمی.
در دقیقه 17 داریوش هرمزی به عملکرد کمک داور اعتراض می‌کند. داور چهارم او را به آرامش دعوت می‌کند اما سرمربی قشقایی با کم محلی از او عبور کرده و اعتراضش را شدت می‌دهد. این حرکت هرمزی به داور چهارم برمی‌خورد. او داور وسط را فرا می‌خواند و اتفاق را گزارش می‌دهد و در ادامه، اعتراض از روی سکوها به داور چهارم! اعتراض بعدی هم اعتراض رئیس هیئت فوتبال شیراز به نیروی انتظامی ‌است! حسینی از این قضیه شاکی است که ظاهراً یکی از نوجوانان حاضر در استادیوم توسط مأمور نیروی انتظامی ‌مورد ضرب و شتم قرار گرفته!
در دقیقه 28 کولینگ برک اعلام شده و بازیکنان یکی دو دقیقه کنار زمین آب می‌نوشند. بلافاصله پس از بازگشت به زمین، مرتضی سنجانکی مهاجم ریزنقش قشقایی در موقعیت عالی گلزنی قرار می‌گیرد. او با سماجت از دروازه‌بان عبور می‌کند اما مدافع از راه رسیده و توپ را به بیرون می‌فرستد. او با خود فکر می‌کند که موقعیتی طلایی را از قشقایی گرفته اما نمی‌داند این همان کرنر طلایی این فصل قشقایی است و از طرف دیگر، باعث دور شدن بادران از منطقه صعود خواهد شد!
در حالی که نیمکت نشینان بادران به شدت به داور معترض هستند، علی آزادمنش پشت ضربه کرنر قرار گرفته و یکی دیگر از ارسال‌های بی‌نقص خود را انجام می‌دهد. کاپیتان رضا مرادی به هوا پریده و با ضربه سر توپ را به گوشه دروازه می‌فرستد. قشقایی به گل اول بازی دست پیدا می‌کند، این طرف زمین همه مشغول پایکوبی هستند و آن طرف، بادرانی‌ها به اعتراضات‌شان شدت داده‌اند.
نخستین تعویض قشقایی در دقیقه 38 انجام می‌شود. هادی خادم تنها یادگار حماسه پرسپولیس که ظاهراً دچار مصدومیت شده از بازی خارج و محمد خادمی ‌به جای او وارد زمین می‌شود. اولین موقعیت نسبی بادران، شوت مرتضی خراسانی مهاجم بلندقامت این تیم است که از کنار دروازه قشقایی به بیرون می‌رود. حالا یک درگیری لفظی هم بین سکونشینان قشقایی و یکی از عوامل نیمکت نشینان بادران رخ می‌دهد. 
در دقیقه 45 مرتضی سنجانکی یک فرصت طلایی را از دست داده و توپ را به بالای دروازه می‌فرستد. 5 دقیقه وقت تلف شده برای این نیمه در نظر گرفته شده که در سومین دقیقه، یک ضربه آزاد در منطقه‌ای مناسب نصیب بادران می‌شود. ضربه خود بازیکن بادران به تور کنار دروازه برخورد می‌کند اما سکونشینان این تیم به هوای گل، شادی می‌کنند. اتفاقی که با خنده و تمسخر سکونشینان میزبان همراه می‌شود.
با سوت پایان نیمه اول و اعلام برتری قشقایی، نیمکت نشینان بادران به سمت کادر داوری هجوم برده و به تصمیمات او اعتراض می‌کنند، اعتراضاتی که البته شدید نیست ولی هدف، ایجاد بار روانی روی قاضیان مسابقه است.
در بین دونیمه، دوباره نیروی انتظامی ‌با درخواست ناظر مسابقه وارد عمل شده و دست به تخلیه مجدد جایگاه می‌زند. کار لحظه به لحظه برای اداره کنندگان مسابقه سخت‌تر شده و معلوم نیست تا پایان دیدار چه اتفاقی رخ خواهد داد. صدای اعتراض سکونشینان قشقایی هم بلند شده و به تنش‌ها دامن می‌زند.
در شروع نیمه دوم، باز هم مرتضی سنجانکی است که به شدت خط دفاعی بادران را آزار می‌دهد. او این بار با دروازه‌بان تک به تک شده و برخورد نسبتاً شدیدی بین دو بازیکن رخ می‌دهد، اما داور اعتقادی به خطا ندارد. در ادامه یک موقعیت خوب دیگر نصیب قشقایی شده اما بادران تن به کرنر می‌دهد. 
امیدرضا روانخواه سرمربی نام آشنای بادران، در دهمین دقیقه از نیمه دوم دو بازیکن مطرح خود را وارد بازی می‌کند. 
ورود ایمان غلامی ‌و علی پورمحمد بر بار تهاجمی ‌بادران می‌افزاید، اما آن‌ها دارای برنامه و کار تاکتیکی مشخصی نیستند که از حضور این دو بازیکن بهره کافی را ببرند. در دقیقه 62 موقعیت خوبی نصیب ایمان غلامی‌ شد اما او توپ را گم کرد و نتوانست دروازه قشقایی را باز کند.
در دقیقه 67 روح‌الله صفویان پور بهترین موقعیت تمام بازی را برای قشقایی از دست داد. او با دروازه‌بان بادران تک به تک شده بود اما توپ را به تیر عمودی کوبید.
تنش روی سکوها بالا گرفته و حالا سرهنگ نیروی انتظامی ‌شخصاً وارد عمل می‌شود. سر و صدا روی سکوها به قدری زیاد است که صدای مسئولان تیم قشقایی را هم درآورده. بادران در دقایق 71 و 81 دو فرصت عالی گلزنی را از دست می‌دهد و پس از همین صحنه، درگیری شدیدی بین نیمکت نشینان قشقایی و تیم داوری ایجاد شده که منجر به اخراج یکی از مربیان می‌شود.
حالا سر و کله یکی از لیدرهای تیم فجرشهیدسپاسی هم پیدا می‌شود که سکونشینان حامی ‌قشقایی را به تشویق تیم‌شان فرا می‌خواند. این حرکت با اعتراض سرپرست قشقایی مواجه می‌شود اما دیگر گوش کسی بدهکار نیست. تا پایان مسابقه، بیشترین سر و صدای ممکن از روی سکوها به گوش می‌رسد و مسئولان برگزاری هم می‌دانند که دیگر نمی‌توانند این وضعیت را کنترل کنند.
فشار بادران لحظه به لحظه بیشتر می‌شود. در دقیقه 90 و پس از اعلام هفت دقیقه وقت تلف شده برای نیمه دوم، مدیرعامل باشگاه قشقایی از روی سکوها به سرعت خود را به داخل زمین رسانده و مشغول اعتراض به داور چهارم و ناظر مسابقه می‌شود. درگیری لفظی نجف‌پور با ناظر مسابقه، کم مانده به درگیری فیزیکی هم منجر شود. جو لحظه به لحظه سنگین‌تر می‌شود. بادرانی‌ها به اوت‌های بلند و ارسال از جناحین متوسل شده‌اند اما بهترین موقعیت ممکن را هم با دستپاچگی از دست می‌دهند. دیگر چیزی به جشن قشقایی‌ها نمانده است. سوت پایان مسابقه و هجوم سکونشینان قشقایی به داخل زمین. آن‌ها از نتیجه چوکا که گل مساوی را در جم دریافت کرده مطلع هستند و می‌دانند تیم‌شان با این نتایج، دیگر فاصله‌ای با بقا ندارد و جشن را برپا می‌کنند.
اما در مسابقه همزمان، فجر که در دقایق ابتدایی هر دو نیمه موفق به گلزنی شده بود و هوادار صدرنشین را در زمینش، زمین‌گیر کرده بود، با اتفاقی عجیب مواجه شده بود. قطعی برق ورزشگاه، از دقیقه 70 بازی را متوقف کرده بود. اما پس از دقایق زیادی توقف، بازی از سر گرفته شد. هوادار موفق شد یکی از گل‌ها را پاسخ دهد اما در نهایت فجرشهیدسپاسی پیروز میدان بزرگ تهران شد.
فجر با این پیروزی موفق شد به صدر جدول رقابت‌ها صعود کند، آن هم در فاصله تنها دو هفته به پایان. قشقایی هم در این صدرنشینی به همشهری‌اش کمک کرد و حالا هر دو تیم شیرازی در آستانه برپایی جشن هستند. فجر به دو پیروزی دیگر مقابل شاهین بوشهر و گل ریحان البرز احتیاج دارد و قشقایی هم با کسب دو نتیجه تساوی در دو مسابقه آینده، بقای خود در مسابقات را قطعی خواهد کرد. 
باید دید این روی خوشی که فوتبال به شیرازی‌ها نشان داد، تا پایان رقابت‌ها ادامه خواهد داشت یا باز هم ناکامی ‌و سرخوردگی نصیب هواداران فوتبال این شهر خواهد شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی