[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۱۹
  • دوره جدید

سخنگوی دولت: خراب‌کاری اخیر در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی تلفاتی نداشت، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی دولت با تأیید اقدام خراب کارانه در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران واقع در اطراف کرج در روز بیست و سوم ژوئن اعلام کرد که این اقدام خراب کارانه منجر به آسیب قابل توجه انسانی و تجهیزاتی نشده است.
سخنگوی دولت درباره علت خاموشی‌های اخیر اظهار کرد: بر اساس آمار وزارت نیرو، از ابتدای سال جاری، افزایش قابل ملاحظه دما منجر به افزایش شدید مصرف برق شده است. حدود ۴۰ درصد مصرف برق کشور در تابستان نیز صرف وسایل سرمایشی می‌شود؛ لذا از این بابت فشار بسیار زیادی به شبکه برق وارد می‌شود. در همین مدت مصرف صنایع و کشاورزی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و همین موضوع میزان آسیب پذیری تأسیسات را افزایش داده، چون فشار شدیدی روی تأسیسات صنعت برق وجود دارد.
وی افزود: پدیده نوظهور رمزارزها که بیش از چندهزار مگاوات از برق شبکه را به صورت غیرمجاز مصرف می‌کنند، عامل دیگری است که البته خوشبختانه شناسایی آنها با هماهنگی واحدهای ذی ربط در حال انجام است. تاکنون ۳۷۸۰ مرکز غیرمجاز کشف شده است که بالغ بر ۵۷۰ مگاوات یعنی یک پنجم برق تهران را مصرف می‌کردند.
ربیعی یادآور شد: به دلیل خشک‌سالی کم سابقه ذخیره آب سدها به شدت کاهش یافته و تعدادی از نیروگاه‌های برق آبی نیز از مدار تولید خارج شده‌اند. به علت کم آبی فشار به چاه‌های آب باعث افزایش مصرف برق شده است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه بر اساس اطلاع اوج مصرف برق در این روزها به حدود ۶۶۰۰۰ مگاوات رسیده است، ادامه داد: در حالی که تولید نیروگاه‌های حرارتی و برق‌آبی مجموعاً ۵۲۰۰۰۰ مگاوات است لذا نیاز به کاهش مصرف توسط صنایع و کشاورزی و عموم مردم بسیار اهمیت دارد. با وجود این، دولت یازدهم و دوازدهم ۲۹هزار مگاوات برق به تولید اضافه کرده است.
وی تصریح کرد: اعمال خاموشی‌های خارج از برنامه به دلایلی همچون افزایش شدید مصرف و منفی شدن تراز تولید و مصرف که باعث عملکرد خودکار رله‌های فرکانسی به منظور جلوگیری از بروز خاموشی گسترده می‌شود، مربوط است. با عملکرد این رله‌ها تعدادی از مشترکان بی برق می‌شوند که در جداول خاموشی اعلام شده نبوده اند.
ربیعی گفت: حوادث ناخواسته در شبکه که به دلیل مصرف زیاد برق رخ می‌دهد و تا رسیدن نیروی انسانی در محل حادثه و تعویض یا تعمیر تجهیزات آسیب دیده مدتی زمان می‌برد. خروج نیروگاه‌ها از مدار تولید به دلیل آسیب دیدن قطعات در حین تولید که امری 
طبیعی است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره محور مذاکرات دولت با طالبان در دو سال گذشته تصریح کرد: مذاکرات در این زمینه تصمیمی است که در سطوح عالی گرفته می‌شود و در جهت منافع ملی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی