[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

سینما برای تسخیر اندیشه، روزنامه شیراز نوین

در فیلم‌های سینمایی ممکن است اتفاقات زیادی بیافتد که در ذهن شما سؤالاتی را ایجاد کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همیشه در فیلم‌های سینمایی اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است منجر به ایجاد سؤالاتی در ذهن شما شود. برخی از افراد تمایل دارند که این سؤالات بی‌پاسخ را به عنوان نقص پیرنگ یا همان نقص در طرح داستان تصور کنند. اگرچه گاهی با کمی دقت می‌توان توضیحی برای این ناسازگاری در فیلم‌ها پیدا کرد، اما در مواردی نظریه نقص در طرح داستان نیز درست است. با در نظر گرفتن این موضوع، همیشه بعد از تماشای برخی فیلم‌ها سؤالاتی ذهن مخاطبان را درگیر کرده که نتوانسته‌اند برای آن جوابی پیدا کنند. در اینجا چند مورد از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
باز لایتر در «داستان اسباب بازی»: اگر باز لایتر باور دارد که یک رنجر فضایی است، چرا وقتی انسانی در اطرافش باشد دیگر حرکت نمی‌کند؟ این سؤالی است که ممکن است ذهن خیلی از دوست داران این انیمیشن را درگیر کرده باشد اما قطعاً در دوره کودکی متوجه آن نشده‌اید و با دیدن دوباره آن در بزرگ‌سالی این موضوع توجه شما را جلب می‌کند. در طول این فیلم اسباب بازی «باز لایتر» معتقد است که یک رنجر فضایی واقعی است و هیچ شباهتی به دیگر اسباب بازی‌ها ندارد. با این حال او هم مثل دیگر اسباب بازی‌ها وقتی در اطرافش انسان ببیند بی‌حرکت باقی می‌ماند؛ بنابراین اگر او واقعاً فکر می‌کند که اسباب بازی نیست، چرا تصمیم می‌گیرد مانند یک وسیله بازی رفتار کند؟
جک اسپارو در فیلم «دزدان دریایی کارائیب»: در فیلم‌های دوم و سوم دزدان دریایی کارائیب، سؤالات زیادی در ذهن مخاطبان مطرح شد که بی پاسخ ماندند. در حالی که نمی‌توان برخی از آن‌ها را به نقص در طرح فیلم مرتبط دانست، ممکن است سؤالاتی هم باشند که کاملاً به نقص پیرنگ درفیلم مربوط باشد. مثل فیلم «صندوقچه مَرد مُرده» و این سؤال که جک اسپارو برای «کاتلر بکت» چه نشانه‌ای گذاشت.بکت، نماینده شرکت بازرگانی هند شرقی است و از دزدان دریایی نفرت زیادی دارد. در دومین فیلم دزدان دریایی، او در صحبتش با ویل ترنر فاش می‌کند که در گذشته همراه جک اسپارو بوده و می‌گوید هر دوی آن‌ها نشانه‌ای از خود را بر روی یکدیگر گذاشتند. علامت جک اسپارو «P» است که در بازوی او حک شده است، اما وقتی ترنر از بکت می‌پرسد چه علامتی روی او گذاشته شده، او موضوع صحبت را تغییر می‌دهد. این موضوع در فیلم سوم به نام «پایان دنیا» هم حل نمی‌شود و انگار فیلم‌ساز‌ها پاسخ دادن به این سؤال را فراموش کرده‌اند.
نئو در فیلم «انقلاب‌های ماتریکس»: یکی از اتفاقات مهم در پایان فیلم «بارگذاری مجدد ماتریکس» این بود که شخصیت نئو با بازی کیانو ریوز در کما فرو می‌رود. در ادامه متوجه می‌شویم که او به  نحوی بدون اینکه به چیزی نیاز پیدا کند، به ماتریکس متصل شده است. به این ترتیب قهرمانان دیگر داستان تلاش می‌کنند که او را از این فضا نجات دهند. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند و نئو را به دنیای واقعی باز می‌گردانند تا بتواند همه را نجات دهد. با این حال سؤال این است، از آنجا که نئو به روش سنتی و معمول با ماتریکس ارتباط برقرار نکرده، چگونه آن‌ها توانستند او را بازگردانند؟
موجودات فضایی در «نشانه‌ها»: در فیلم سینمایی «نشانه‌ها»، موجودات فضایی و بیگانه را می‌توان با آب از بین برد. این مشکل تنها به فیلم سینمایی «نشانه‌ها» ختم نمی‌شود و تاکنون آثار زیادی در این ژانر بوده‌اند که راه‌های ساده‌ای را برای شکست دادن مهاجمان فضایی در نظر گرفته‌اند. موجودات فضایی مهاجم در این فیلم به کارگردانی ام. نایت شیامالان، نسبت به آب حساسیت و ضعف دارند و آب برای آن‌ها مثل یک اسید عمل می‌کند. این سؤال ایجاد می‌شود که چرا آن‌ها تصمیم می‌گیرند به سیاره‌ای  حمله کنند که در آن پر از ماده‌ای است که به آن حساسیت دارند.
بتمن و نقاشی آتشین: در فیلم‌های سینمایی بتمن با این وجود که یک بمب ساعتی به زودی شهر گاتهام را نابود می‌کند، شاهد هستیم که بتمن زمان زیادی را صرف می‌کند تا یک نماد آتشین را در یکی از پل‌های مهم شهر ایجاد کند. درست است که این نماد باعث ایجاد وحشت در دشمنان بتمن خواهد شد، اما ساخت آن زمان زیادی را نیاز خواهد داشت. جدا از این، چطور می‌شود کسی او را در هنگام انجام این کار ندیده باشد و بتمن همچنان ناشناس باقی بماند؟
فیلم «تلقین»: «تلقین» از بهترین فیلم‌های نولان است و یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۰ تلقی می‌شود. شخصیت‌های این فیلم عالی و جذاب هستند و داستانی دارد که ذهن مخاطب را درگیر و با خود همراه می‌کند. تمام داستان فیلم از این قرار است که شخصیت کاب با بازی دی کاپریو، نمی‌تواند برای دیدن فرزندانش از اروپا به ایالات متحده برود. فردی مدعی می‌شود که می‌تواند در ازای انجام یک مأموریت خطرناک مشکل او را بر طرف کند، اما این سؤال در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود درست است او نمی‌تواند پیش فرزندانش در آمریکا برود، اما هیچ مشکلی برای رفتن فرزندان او به اروپا وجود ندارد. کاب به سادگی می‌توانست با هماهنگی پدر همسرش (مایکل کین) فرزندانش را در اروپا ملاقات کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی