[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

کــپی بــرابــر اصـــــل، روزنامه شیراز نوین

گاهی اوقات یک صداپیشه چنان شخصیت خود را به درون کاراکتر تزریق می‌کند که منجر به خلق شخصیت‌های شگفت انگیز می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صداپیشگان، توانایی بازی در هر نقشی است. فرقی نمی‌کند که بازیگر کوتاه قد یا لاغر باشد و یا حتی جنسیتی متفاوت از کاراکتر داشته باشد. وقتی صدای بازیگر با کاراکتر انیمیشن مطابقت پیدا کرد، تفاوت‌های جسمی اهمیتی ندارد. با این اوصاف، گاهی اوقات یک صداپیشه چنان شخصیت خود را به درون کاراکتر تزریق می‌کند که منجر به خلق شخصیت‌های شگفت انگیز می‌شود. مانند این ده صداپیشه دیزنی که به طرز چشمگیری شبیه به همتایان انیمیشنی خود هستند.
*رابین ویلیامز - غول چراغ جادو: رابین ویلیامز، کمدین و بازیگر یکی از اولین ستارگان بزرگی است که صداپیشگی یکی از شخصیت‌های دیزنی را بر عهده داشت. او شخصیت بی‌پروا و نحوه تند صحبت کردن خود را در صداپیشگی غول بزرگ علاءالدین (۱۹۹۲) به کار برد. ظاهر پیش فرض غول به وضوح بر اساس نگاه خود ویلیامز بود.
*کاترین بومونت - آلیس: کاترین بومونت حداقل دو شخصیت کلاسیک دیزنی را صداپیشگی کرده است. وندی دارلینگ از پیتر پن (۱۹۵۳) و آلیس از آلیس در سرزمین عجایب (۱۹۵۱). در آن زمان، به طور مکرر از عکس العمل‌های زنده بازیگران به عنوان مرجع استفاده می‌شد تا انیماتور‌ها طراحی‌های خود را براساس آن تنظیم کنند. بومونت یک مرجع زنده واقعی را برای شخصیت‌ها ارائه می‌داد.در نتیجه، انیماتور‌ها چندین مورد از ویژگی‌های چهره بومونت را به شخصیت آلیس دادند. اگرچه این بازیگر مو مشکی هنگام بازی در نقش آلیس، کلاه گیس بلوند بر سر داشت.
*جرمی آیرونز - اسکار: اسکار، شخصیت اصلی شرور شیرشاه، قطعاً بدون استعداد‌های صوتی جرمی آیرونز، تا این حد تأثیر گذار نبود. او به روشنی از شخصیت خود برای شکل گیری کاراکتر و لحن چاپلوسانه و تهدیدآمیز او، استفاده کرد. در حالی که چهره اسکار برای اثر اغراق آمیز است، اما به راحتی می‌توان فهمید که ویژگی‌های صورت آیرونز بر عموی خیانتکار سیمبا تأثیر گذاشته است.
*آنجلا لنسبری - خانم پاتس: آنجلا لنسبری پیش از این در فیلم لایو اکشن دیزنی با عنوان تخت خواب سحرآمیز (۱۹۷۱) بازی کرده بود. او در نقش یک جادوگر خوش قلب که مسئولیت چندین کودک را بر عهده داشت بازی کرد. رفتار مادرانه وی در دیو و دلبر در سال ۱۹۹۱ هم حفظ شد، هنگامی که وی در دیو و دلبر، قوری را خانم پاتس صدا کرد.
*دنی دویتو - فیلوکتتس: صداپیشه مربی هرکول، فیلوکتتس (معروف به «فیل»)، که توسط دنی دویتو صداپیشگی می‌شود. ظاهراً انیماتور‌ها می‌خواستند بیشتر از صدا، دویتو را با شخصیت درگیر کنند، زیرا ویژگی‌های فیل از نزدیک کاملاً مشابه دویتو است.
*ایلین وودز - سیندرلا: بیشتر موفقیت‌های سیندرلا (۱۹۵۰) به دلیل صداپیشگی بازیگر ایلین وودز بود. با صدای آرام او، مخاطبان به راحتی عاشق زن جوان رنج دیده‌ای شدند که با وجود تمام تلاش‌های نامادری شیطانیش، موفق شد مهربان و دوست داشتنی بماند.با این حال، وودز، همچنین به انیماتور‌ها این امکان را می‌داد که با الهام از ظاهر او کارکنند. وودز با ظاهر کلاسیک هالیوود، قسمتی از سیندرلا به نظر می‌رسد. جالب است که وودز برای کتاب صوتی دیزنی، سفید برفی را نیز صدا پیشگی کرد، اما مشخص است که بیشتر به کدام شاهزاده خانم افسانه‌ای شباهت دارد
*النور آدلی - خانم تریمین: زنی که شخصیت نامادری سیندرلا، بانو تریمین را صداپیشگی می‌کرد، به نظر می‌رسید که مرجع عملکرد زنده برای انیماتور‌ها را فراهم می‌کند. حالات چهره برانگیخته آدلی، او را به شخصیت شرور کلاسیک دیزنی نزدیک می‌کرد. آدلی مرجع حرکت‌های زنده را برای یکی دیگر از شخصیت‌های شرور و معروف بدنام دیزنی، ملفیسنت، برای زیبای خفته (۱۹۵۹) فراهم کند.
*جری اورباک - لومیر: بازیگر متولد نیویورک، جری اورباک صداپیشگی شمعدان مهربان، لومیر را در دیو و دلبر انجام داد. او همچنین چندین بار این نقش را برای دیو ودلبر تکرار کرد: کریسمس طلسم شده (۱۹۹۷)، دنیای جادویی بل (۱۹۹۸) و خانه موش‌ها (۲۰۰۱-۲۰۰۲). پس از مرگ اورباک در سال ۲۰۰۴، جف بنت صداپیشگی بازی ویدیویی Kingdom Hearts II را بر عهده گرفت. با این حال، با نگاه به ابرو‌های اوبراک مشخص می‌شود که نگاه‌های لومیر از کجا شکل گرفته است!
*اد وین- کلاهدوز دیوانه: مدت‌ها قبل از اینکه جانی دپ برای این نقش انتخاب شود، اد وین بازیگر و کمدین صداپیشگی کلاهدوز دیوانه را در آلیس در سرزمین عجایب، برعهده داشت. حالت مو‌های وین که از لبه‌های کلاهش بیرون زده و مدل ابرو‌های او، وین را اساساً به این شخصیت نزدیک می‌کرد.
*آدریانا کاسلوتی - سفید برفی: آدریانا کاسلوتی هنگام صداپیشگی سفید برفی برای اولین فیلم بلند انیمیشن والت دیزنی پیکچرز، یکی از متمایزترین صدا‌ها را برای پرنسس دیزنی رقم زد. همچنین این بازیگر با مو‌های تیره و فرم صورت، شباهت زیادی به شاهزاده خانم اصلی دیزنی داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی