[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

غفلت از کودک شایع‌ترین نوع کودک آزاری است، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی شایع‌ترین کودک آزاری در جامعه را غفلت و مسامحه برشمرد.
به گزارش سیناپرس، مرضیه عبداللهی مصباح اظهار کرد: کودک آزاری انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین آن غفلت و مسامحه محسوب می‌شود و در این موارد مراقبین و والدین کودک نسبت به مراقبت از کودک به خوبی انجام وظیفه نمی‌کنند.
وی افزود: والدین این کودکان تا حدی نسبت به مراقبت از کودک بی‌تفاوت هستند که گاهی شاهد مرگ برخی از این کودکان هستیم.
عبداللهی ادامه داد: در این مورد کودک آزاری نیازهای اولیه کودک برآورده نمی‌شود، به عنوان مثال عدم توجه به امور درمان و نیازهای پزشکی کودک، عدم تهیه لباس‌های مناسب فصل کودک، عدم ثبت نام کودکان در مدرسه از جمله موارد کودک آزاری محسوب می‌شود.
این روانشناس تربیتی افزود: برخی والدین تا حدی نسبت به نگهداری کودک غفلت می‌کنند، تاجایی که با اخبار مرگ کودک بر اثر خوردن دارو به علت سهل‌انگاری والدین مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه بر اساس ماده پیمان‌نامه حقوق کودک، افراد زیر 18 سال کودک محسوب می‌شوند، تأکید کرد: اگر کودک از بدو تولد تا زیر 18 سالگی به هر نحوی مورد آزار و اذیت قرار بگیرد، کودک آزاری رخ داده است که کودک آزاری انواع مختلفی دارد.
این روانشناس افزود: کودک آزاری جسمی، جنسی، عاطفی، غفلت و مسامحه از انواع مختلف کودک آزاری هستند که به شایع‌ترین آن‌ها اشاره شد.
عبداللهی مصباح به کودک آزاری جسمانی اشاره کرد و گفت: در صورتی که فرد بزرگ‌سالی که از کودک نگهداری می‌کند از قدرت فیزیکی خود علیه کودک استفاده کند، در این مورد کودک آزاری جسمی ‌رخ داده که در برخی فرهنگ‌ها به غلط تنبیه کودک را برای آینده وی مفید می‌دانند در حالی که این نوع رفتار بسیار مخرب است.
وی اضافه کرد: در برخی موارد والدین به علت فقر، اعتیاد و سایر مشکلات زندگی با کودک بد رفتار کرده و در نهایت آن‌ها را با کتک زدن تنبیه می‌کنند که این نوع رفتار عزت نفس کودک را تهدید می‌کند.
این روانشناس تربیتی به کودک آزاری جنسی اشاره کرد و ادامه داد: کودک آزاری جنسی به طور معمول توسط افراد مورد اعتماد والدین و مراقبین کودک اتفاق می‌افتد و افراد کودک آزار جنسی از آشنایان کودک هستند.
وی با بیان اینکه در کودک آزاری جنسی، کودک فریب می‌خورد و مورد اغفال قرار می‌گیرد، تصریح کرد: کودک در این نوع آزار به شکل‌های مختلف درگیر تماس جنسی با فرد بزرگ‌سال می‌شود که این نوع کودک آزاری تا سال‌های سال در ذهن کودک باقی می‌ماند و آثار مخرب روانی به همراه دارد.
عبداللهی با بیان اینکه آزار جنسی به کودکان علاوه بر اثرات منفی در روحیه کودک، ممکن است گاهی منجر به مرگ کودک شود، خاطرنشان کرد: در ماه‌های گذشته شاهد تجاوز یک پدر به دختر 18 ماهه بودیم که بسیار متأثر کننده بود و این آزار به گونه‌ای بود که منجر به فوت کودک شد.
این روانشناس تربیتی در پایان گفت: در صورتی که کودک آزاری کودک به صورت عمد و یا غیر عمد باشد، نیاز به پیگیری دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی