[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

غذاهای محلی بندرعباس هم خوشمزه، هم مقوی، روزنامه شیراز نوین

از شیرینی‌های‌ سنتی و پرطرفدار هرمزگان مالوکی است. برای تهیه این شیرینی از تخم‌مرغ، ماست و آرد استفاده می‌کنند و سپس خمیر را درست می‌کنند و بعد از آماده کردن خمیر آن را به شکل دایره‌های‌ کوچک در روغن داغ سرخ می‌کنند و در پودر قند قرار می‌دهند.
لگیمات
لگیمات یا لقیمات یک نوع شیرینی عربی است که در واقع متعلق به کشور کویت است. البته در شهرهای جنوبی کشورمان از جمله هرمزگان نیز درست می‌شود، این شیرینی سنتی از مخلوط آرد سفید، آرد برنج، خمیر فوری، بیکینگ پودر و تخم‌مرغ تهیه می‌شود و بعد از سرخ کردن در روغن داغ آن را در شهد عسل یا شیره خرما یا رطب می‌غلتانند. اسم این شیرینی از جمع واژه  لقمه گرفته شده که به معنی لقمه لقمه است.
رنگینک
یک دسر بسیار خوشمزه که در استان‌های‌ خوزستان و فارس نیز در بین مردم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اما هر شهری دارای روش خاصی در طبخ رنگینک دارد که به تبع آن طعم و مزه هم فرق می‌کند. رنگینک در قشم از خاک قند، روغن، آرد و خرما درست می‌شود.
کلوچه تنوری
کلوچه محلی و سنتی هرمزگان نیز از طرفداران بسیار زیادی در بین مردم این منطقه و همچنین توریست‌ها برخوردار است و این کلوچه خوشمزه از مخلوط شکر، آرد، روغن، هل و گلاب تهیه می‌شود. برای درست کردن این کلوچه خوش طعم، اول آرد را در داخل روغن بسیار داغ ریخته و بعد آهسته آهسته ترکیب آب، گلاب و شکر را اضافه می‌کنند و در انتها از خمیر به صورت قالب‌های‌ مورد دلخواه در آورده و در تابه می‌پزند.
جریش
جریش همان حلیم بلغور گندم است که بسیار مقوی و انرژی‌زا است و بیشتر در ماه رمضان و برای افطاری تدارک دیده می‌شود. حلیم به علت دارا بودن بلغور گندم، لبریز از انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، فیبر و آنتی‌اکسیدان است. البته این غذای لذیذ و خوشمزه خارج از مرزها نیز طرفداران بی‌شماری دارد.
قلیه ماهی و میگو
قلیه ماهی و میگو در استان هرمزگان طرفداران زیادی دارد و طعم بی‌نظیر آن زبانزد خاص و عام است، البته ناگفته نماند نوع پخت آن در همه جا متفاوت است. در قشم برای پخت این غذا از ادویه مخصوص و فلفل زیاد استفاده می‌کنند تا غذا طعم خوشمزه و بی‌نظیری داشته باشد.
ادامه دارد...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی