[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: از ۱۲ مرداد به بعد، انتقادهای عجیب عده‌ای تعطیل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با بیان اینکه امیدواریم از ۱۲ مرداد یک هماهنگی کامل بین هر سه قوه به وجود بیاید، گفت: البته با این اتفاق بعضی‌ها از شغلشان می‌افتند و بیکار می‌شوند و انتقادهای عجیب و غیرمنصفانه شان تعطیل می‌شود؛ اما به هر حال همه از یک جناح و تفکر می‌شوند و هماهنگی بهتری به وجود می‌آید.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت با اظهار تأسف به خاطر مشکلاتی که برای مردم در این چند روز در استفاده از برق ایجاد شده است، اظهار کرد: همواره در جامعه بین واقعیت‌هایی که روزانه می‌بینیم، با آنچه مطلوب ماست، فاصله وجود دارد. البته ما همیشه باید تلاش کنیم که این فاصله را اگر امکان پذیر است کم کنیم؛ اما به هر حال باید علت‌های اصلی فاصله بین مطلوب و موجود را هم مورد بررسی قرار دهیم. روحانی با بیان اینکه در مسائلی مثل کمبود برق و امثال اینها باید لمس کنیم که ریشه مشکلات چیست، عنوان کرد: در کشور باید سرمایه گذاری صورت گیرد. مسائل مهمی مثل تولید، کشاورزی و صنعت نیاز به سرمایه گذاری دارد و سرمایه گذاری یکی از اصول اساسی است و بدون آن و با دست خالی نمی‌توان کاری انجام داد؛ چراکه در آن موقع می‌شود شعار بی محتوا. برای بامحتوا شدن شعار ما نیازمندی‌هایی داریم که یکی از آنها سرمایه گذاری است. چرا نمی‌توانیم به اندازه کافی سرمایه بیاوریم و در بازار ایران مستقر کنیم؟ رئیس جمهور اضافه کرد: باید برای مردم توضیح داده شود که نیازمندی‌های ما برای سرمایه گذاری چقدر است. ما الان ۲۰۰، ۳۰۰میلیارد دلار طرح آماده برای سرمایه گذاری داریم. در بخش‌های برق، آب، فاضلاب، سدسازی، پتروشیمی، گاز، فولاد و... طرح‌های فراوانی وجود دارد که این طرح‌ها هم رویشان مطالعه و کار شده و هم حتی جانمایی شده است. مثل طرح آب شرق برای شیرین کردن آب دریا و بردن آن به فلات قاره که همه پیش بینی‌های آن شده و معلوم است و در این زمینه‌ها ما هرچه بیشتر سرمایه گذاری کنیم حاصل بیشتری می‌بریم. وی با طرح این پرسش که مشکل سرمایه گذاری در چیست، خاطرنشان کرد: در این زمینه در داخل برخی مشکلات وجود دارد که اگر همه با هم هماهنگ باشند می‌توان آنها را حل و فصل کرد. یعنی اگر دستگاه قانون گذار، قوه قضائیه و دولت همه با هم باشند، آن مشکلات از بین می‌رود. البته امیدواریم از ۱۲ مرداد به آن ور دیگر یک هماهنگی کاملی بین سه قوه به وجود بیاید. حالا در این میان بعضی‌ها از شغلشان می‌افتند و بیکار می‌شوند و انتقادهای عجیب و غریب و غیرمنصفانه آنها تعطیل می‌شود؛ اما به هر حال همه از یک جناح و تفکر می‌شوند و یک هماهنگی به وجود می‌آید که ان شاء الله امیدواریم از این نظر وضع بهتر شود.
وی افزود: برخی مشکلات درباره سرمایه گذاری مربوط به داخل می‌شود و اگر همه قوا هم نظر باشند، قابل حل است. ولی وقتی هم نظر نیستند خب باقی می‌ماند. مثلاً یک بحث بود به نام FATF، دولت تصمیم گرفت و لوایحی آماده کرد که به مجلس برد و مجلس هم همکاری کرد و تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و آنجا هم با ما همکاری کرد و تصویب شد اما در یک جای دیگر که ما فکر نمی‌کردیم گیر افتاد و FATF به دست نیامد. حالا نتیجه این چه می‌شود؟ این می‌شود که روابط ما با بانک‌های دنیا تا این مسئله حل نشده دچار مشکل می‌شود. البته ممکن است نظرات مختلف باشد و یکی هم بگوید اگر FATF نداشته باشیم بهتر است. من کاری به نظرات مختلف ندارم ولی این یک واقعیت است. رئیس جمهور با اشاره به اینکه بیش از ۱۹۰ کشور دنیا در چهارچوب FATF عمل می‌کنند، خاطرنشان کرد: تنها ما و کره شمالی از آن بیرون هستیم. ما در دولت یازدهم به آن برگشتیم و وقتی در داخل کشور دچار مشکل شد در لیست سیاه قرار گرفتیم. خب این ریسک کشور را بالا می‌برد و با این اتفاق چه کسی می‌خواهد در کشور سرمایه گذاری کند؟ سرمایه گذاری نهایتاً یا با بانک داخلی است یا با بانک خارجی وگرنه کسی چنین پول‌هایی ندارد که بخواهد سرمایه گذاری کلان کند یا بانک داخلی یا بانک خارجی یا صندوق توسعه ملی باید بیاید این کار را انجام دهد. چون کسی که می‌خواهد کار بزرگی کند، پول داخل جیبش نیست.
وی ادامه داد: به طور مثال فردا طرح عظیمی در کرمان افتتاح می‌شود، کوره بلند کرمان برای اولین بار بعد از انقلاب است که قرار است افتتاح شود و ما فردا در این طرح ۴۰هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح می‌کنیم. فقط یک مورد آن بیش از ۲۴هزار میلیارد تومان یعنی یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار اعتبار می‌خواست. این چگونه حاصل شده است؟ با برجام حاصل شده وگرنه ما این را نداشتیم. ده‌ها طرح در سال ۹۹ افتتاح شد که همه اش مال برجام بود. چرا؟ چون وقتی نفت می‌فروشید ۳۸ درصد پول نفت داخل صندوق توسعه می‌آید و آن پول به سرمایه گذار داده می‌شود. وقتی صندوق شما پول ندارد، سرمایه گذاری هم صورت نمی‌گیرد؛ الان طرح‌هایی هست که صندوق تصویب کرده و آماده است اما چون پولش نیست، مانده است.
رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: حالا که ما در جنگ اقتصادی پیروز شده ایم، باید تحریم را هم برداریم و FATF را هم نهایی کنیم. اینها دیگر دست خودمان است. وقتی ما اینها را اجرا و عمل نمی‌کنیم، پول و بانک خارجی در اختیار ما نیست و صندوق توسعه خالی است و نمی‌توانیم پول نقد را بیاوریم و نتیجه این می‌شود که سرمایه گذاری صورت نمی‌گیرد و وقتی سرمایه گذاری صورت نگیرد نمی‌توانیم طرح‌های بزرگ را اجرایی کنیم. مثلاً آقای اردکانیان گزارشی داد که ۱۶هزار مگاوات برق در دست اجراست و ۱۵هزار مگاوات دیگر پول می‌خواهد و معطل فاینانس است. در همین طرح‌های آب و برق دولت دوازدهم ۴.۵میلیارد دلار آماده سرمایه گذاری بود که تحریم ترامپ آمد و اینها قطع شد و ما ۴.۵میلیارد عقب افتادیم.
وی همچنین تصریح کرد: من اینها را می‌گویم که مردم مطلع باشند. چون هر حادثه ای که رخ می‌دهد، مرغی که در عروسی و عزا سر بریده می‌شود دولت است و همه می‌گویند دولت خوب مدیریت نکرد و کارآمدی کم بود و هیچ کسی توضیح نمی‌دهد که ریشه آن کجاست. مثلاً FATF دست خودمان است و می‌توانیم همین فردا آن را حل کنیم و روابطمان با بانک‌ها حل و فصل شود یا ما در جنگ اقتصادی پیروز شدیم و فقط تحریم باقی مانده که آن هم دست خودمان است و می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم که آن را تمام کنیم یا می‌توانیم تصمیم بگیریم که ماه‌ها ادامه پیدا کند که این بحث دیگری است.
روحانی با تأکید بر اینکه نباید مسائل اساسی را فراموش کنیم و به فرعیات بچسبیم، اظهار کرد: من نمی‌خواهم بگویم مشکل برق فقط مال FATF و جنگ اقتصادی است و ما هیچ مسئولیتی نداریم؛ اما در موضوع برق دولت یازدهم و دوازدهم کمی بیشتر از اندازه معمول دولت‌های پیشین کار انجام داده اند. در سال‌های قبل هر سال ۱۷۷۵ مگاوات برق تولید و به ظرفیت اضافه می‌شده ولی الان ۲۵۰۰ مگاوات است. یعنی به طور معمول در این هشت سال با وجود تحریم و کرونا بیش از معمول دولت‌های پیش سرمایه گذاری شده است.
رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم در ادامه اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه ۲۴هزار مگاوات پیش‌بینی شده که ۱۹هزار و ۷۳۲ مگاوات آن برای دولت‌های یازدهم و دوازدهم است. گاهی وقت‌ها انسان حرف‌های عجیب و غریبی می‌شنود. من از نمایندگان مجلس و قوه قضائیه تقاضا می‌کنم، سخنی که بیان می‌کنیم، دقیق باشد. یک دفعه شخصی می‌گوید هیچ‌ چیزی افتتاح نشده است. در این دو، سه ماه دو نیروگاه برق را در شیروان و هریس که یکی بخار و دیگری گازی بود، خود من افتتاح کردم. بنابراین ما مرتب در حال افتتاح هستیم. مردم که شاهد هستند و مشاهده می‌کنند، هر روز نیروگاه‌های متعدد تجدیدپذیر و غیرتجدیدپذیر افتتاح می‌شود. در قسمت‌های دیگر هم همین طور است و کارهای دیگری که در سراسر کشور انجام می‌گیرد، بر همین مبناست
وی افزود: ما در این ۱۱ سال و ۷-۸ ماهی که گذشت، هیچ مشکلی به خصوص برای برق نداشتیم. حالا در این یکی دو ماه اخیر این مشکلات پیش روی ما قرار گرفت که دلایل مختلفی دارد. البته بعضی از کشورهای دیگر هم در همین ایام دچار مشکلاتی شبیه مشکلات ما شدند. به عنوان مثال چین الان در برق دچار مشکلات شده که در ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و آمریکا هم در بسیاری از ایالت‌هایش در زمینه برق دچار مشکلات شده که بی‌سابقه بوده است. ممکن است کشورهای دیگر هم در مقطعی به دلایلی مشکل پیدا کنند که من کاری به آن ندارم. روحانی در پایان اظهار کرد: باید همه دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. هفته‌های پایانی دولت است و ما دلمان می‌خواهد در شرایطی دولت را تحویل دهیم که مشکلات کشور یا نباشند یا کم باشد تا دولت سیزدهم بهتر بتواند به وظایف خود عمل کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی