[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

پشمی که برای فرش‌بافان نان ندارد، روزنامه شیراز نوین

عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دست‌باف ایران از اشتغال ۱۰ درصد جمعیت در صنعت فرش خبر داد و با تأکید بر لزوم توجه دولت به این صنعت، تصریح کرد: ما مخالف صادرات پشم دباغی هم که پشم نامرغوبی است، هستیم؛ چراکه به اسم صادرات پشم دباغی، پشم مرغوب صادر می‌شود.
مرتضی حاجی آقامیری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اشتغال فرش دست‌باف عموماً اشتغال اقشار آسیب پذیر و افراد روستایی است و اگر در اثر کاهش صادرات و بی توجهی دولت، این اشتغال از دست برود، این افراد به جامعه مصرف کننده شهری اضافه می‌شوند، گفت: این در حالی است که اشتغال در بخش فرش اشتغال ارزان قیمتی است که هزینه آن را بخش خصوصی پرداخت می‌کند.
اگر شاغلان حوزه فرش به شهرها مهاجرت کنند، به جای ۲۰میلیون تومانی که بخش خصوصی برای ایجاد هر شغل پرداخت می‌کند، دولت باید نزدیک به ۳۰۰میلیون تومان برای ایجاد اشتغال برای افرادی که تخصصی جز فرش ندارند، هزینه کند؛ اما اهمیت اشتغال در ذهن مسئولان شکل نگرفته است. تلاش ما همیشه حفظ رقم صادرات بوده و حالا که صادرات افت داشته مسئولان فکر می‌کنند دیگر ارزش اهمیت دادن ندارد؛ اما آسیب وارده به جامعه از این نگاه خیلی بیشتر از کاهش ارزآوری صادرات فرش دست‌باف است. 
میری با اشاره به اشتغال دومیلیون نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در صنعت فرش دست‌باف اظهار کرد: اگر خانواده چهار نفری برای هرکدام در نظر بگیریم، حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور از صنعت فرش دست‌باف ارتزاق می‌کنند که معیشت آنها باید برای مسئولان مهم باشد. فارغ از اینکه فرش دست‌باف مهم‌ترین هنر ملی و نماد فرهنگی ایران است. 
وی در پاسخ به سؤالی درباره قاچاق پشم از ایران، با بیان اینکه پشم گوسفند ایرانی یکی از مواد اولیه و امتیازات فرش ایرانی نسبت به سایر کشورهاست، تصریح کرد: این کالا در کشورهای دیگر خریدار دارد و پول خوبی بابت آن می‌دهند. اما اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دست‌باف به عنوان یک تشکل ملی و تخصصی مخالف صادرات پشم به عنوان مواد اولیه مرغوب فرش ایرانی است؛ چراکه امتیاز فرش ایران نباید در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد. 
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دست‌باف افزود: ما مخالف صادرات پشم دباغی هم که پشم نامرغوبی است، هستیم؛ چرا که به اسم صادرات پشم دباغی، پشم مرغوب صادر می‌شود. البته صادرات پشم دباغی فقط در یک مقطع ممنوع و بعد مجدداً آزاد شد. اما در حال حاضر صادرات پشم مرغوب ممنوع است، اما احتمالاً به طور غیررسمی یا به اسم پشم دباغی انجام می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی