[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

پایبندی دولت به تعهدات عمرانی ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی استان فارس از سرمایه گذاری کلان دولت در عرصه زیرساخت‌های عمرانی فارس خبر داد. دکتر حسن نوروزی ظهر پنجشنبه 17 تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه از توجه ویژه قوه مجریه به گسترش زیرساخت‌های درمانی، احداث شاهراه‌ها و بزرگ‌راه‌های ارتباطی، تقویت خطوط ریلی، پروژه‌های آب‌رسانی و تصفیه خانه و بسیاری دیگر از پروژه‌های شاخص در پهنه استان فارس خبر داد و افزود: در فرایند تخصیص و جذب اعتبارات، عملکرد مطلوبی نسبت به سالیان گذشته داشته ایم. وی با بیان اینکه در سه ماهه نخست سال جاری هزار و ۸۰۳میلیارد تومان از اعتبار ملی تخصیص به استان تخصیص داده شده و علاوه بر این ۴۵۴میلیارد تومان نیز در قالب منابع هدفمند یارانه‌ها در زمینه پروژه‌های عمرانی دریافت کرده‌ایم، اظهار داشت: برای سال ۹۹ میزان اعتبار مصوب در پروژه‌های ملی و استانی ۲هزار و ۷۵۴میلیارد تومان بود که این عدد به سه‌هزار و ۶۶۳میلیارد تومان رسید و در فاصله ۱۵ روز مانده به پایان سال مالی ۹۹ میزان ۹۱ درصد این عدد جذب شده که تا پایان تیرماه به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش به وصول چهارهزار و ۲۵۰میلیارد تومانی درآمدهای استان اشاره کرد و بیان داشت: این نخستین سال مالی است که وصول منابع به شکل ۱۰۰ درصد محقق شده است. همچنین در سال گذشته دوهزار و ۷۵۴میلیارد تومان اعتبار مصوب در پروژه‌های ملی و استانی داشتیم و جمعاً در پایان سال ۳هزار و ۶۶۳میلیارد تومان تخصیص اعتبار عمرانی برای استان فارس بوده که ۹۱ درصد از اعتبارات جذب شده است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی استان فارس از تصویب سند آمایش ملی فارس پس از گذشت بیش از چهار دهه خبر داد و افزود: در ۱۱ اسفند ۹۹ سند ملی آمایش ملی کشور در شورای عالی مصوب شد و که در این سند جایگاه و ظرفیت‌های استان فارس به خوبی لحاظ شده است.
سند آمایش در حقیقت یک برنامه بلندمدت و راهبردی است که در آن قلمرو مستعد توسعه، الگوی مطلوب جمعیتی، فعالیت و زیرساخت‌ها استان درج می‌شود. اگرچه چشم انداز این سند در سال ۱۴۲۴ رسم شده، اما دارای برنامه‌های کوتاه مدت 5 ساله نیز است. 
دکتر نوروزی در ادامه با بیان اینکه اولین استفاده از سند ملی آمایش سرزمینی در برنامه هفتم توسعه خواهد بود، تصریح کرد: در قالب این سند ظرفیت‌های استان فارس به‌ عنوان قطب گردشگری سلامت، استعدادهای علمی و دانشگاهی، حمل و نقل و به ویژه ظرفیت‌های شیراز به ‌عنوان هاب فرودگاهی کشور، معادن خاک‌‌های نسوز و سنگ‌های تزئینی، تولید محصولات استراتژیک کشاورزی که با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر امکان بهره برداری از آنها مهیا باشد، در سند ملی آمایش فارس لحاظ شده است. این دکترای حوزه برنامه ریزی و اقتصاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استان که از درصد پیشرفت بالایی برخوردار هستند، گفت: راه آهن اقلید- یزد با تخصیص ۲۵۰میلیارد تومانی، ۲۳ کیلومتر از محور تنگ ابوالحیات که ۶۷میلیارد تومان طی سه ماه اخیر به آن تزریق شده، آزادراه شیراز- اصفهان که امسال ۲۵۰میلیارد تومان اعتبار به آن تزریق شده، آب‌رسانی به شهرهای فسا و استهبان با تخصیص ۱۱۵میلیارد تومان طی سه ماه اخیر، آب‌رسانی به شهرهای شیراز، خرامه، مرودشت و بیضا با ۲۱۵میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته، سد نرگسی کازرون و سد هایقر و سد کوار از دیگر پروژه‌هایی است که امسال اعتبارات قابل توجهی به آنها تخصیص یافته است.
وی با ارائه امار و ارقام خبر از پیشرفت پروژه‌های عمرانی در استان داد و خاطرنشان کرد: محورهای فسا- داراب با ۵۵میلیارد تومان اعتبار تخصیصی، فسا- استهبان- قطرویه با ۲۷میلیارد تومان و محور جهرم- لار- بندرعباس با ۵۵میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته از پروژه‌های در دست اجرا در این استان در حوزه راه است. همچنین در سال جاری ۱۲۰میلیارد تومان به بیمارستان جهرم، ۱۲۰میلیارد تومان به بیمارستان فسا و ۲۶میلیارد تومان به بیمارستان نی‌ریز تخصیص یافته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی استان فارس از سرمایه گذاری ویژه دولت در طرح‌های سلامت‌محور و آب و فاضلاب خبر داد و افزود: در زمینه حمل و نقل جاده‌ ای با ۳۵ طرح با اعتبار ۹۶۵میلیارد تومان، در حوزه حمل و نقل ریلی با اعتبار ۴ طرح با ۳۰۸میلیارد تومان، حمل و نقل هوایی ۲ طرح با اعتبار ۵۱میلیارد تومان، آب‌رسانی و تأمین آب شرب شهری ۸ طرح با اعتبار ۲۸۶میلیارد تومان، ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی ۱۴ طرح با ۱۷۵میلیارد تومان، فاضلاب ۷ طرح با اعتبار ۱۰۷میلیارد تومان، احداث بیمارستان ۱۵ طرح با اعتبار ۱۰۵میلیارد تومان و سایر حوزه‌ها با ۷۰ طرح و اعتبار ۵۶۹میلیارد تومان اختصاص داده شده است.
دکتر نوروزی از تلاش برای فعالیت و پاسخ‌گویی دستگاه‌های اجرایی استان خبر داد و اظهار داشت: ۲۵ جلسه شورای برنامه‌ ریزی در ۱۹ ماه گذشته در استان فارس برگزار شده است که نسبت به مدت گذشته رشد قابل ملاحظه ای را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه ۹هزار و ۴۱۵میلیارد تومان اعتبار مصوب برای استان فارس در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شده است که پارسال بالغ بر ۲۴۱ درصد رشد اعتبار مصوب داشتیم، بیان کرد: بر اساس فهرست بهای کشور، هزینه اجرای پروژه‌های عمرانی ۷۰ درصد افزایش یافته است. این مقام مسئول اعتبارات طرح‌های عمرانی ملی و ملی در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد و افزود: مبلغ ۴۵۴میلیارد تومان در قالب نقدی و اسناد خزانه از محل هدفمندی یارانه‌ها، قانون بودجه ۱۴۰۰، صندوق توسعه ملی و ماده ۱۷ مدیریت بحران بابت طرح‌های مهم استان ابلاغ شده است. 
همچنین در زمینه گسترش طرح‌های ارتباطی، راه آهن اقلید- یزد تا پایان دولت دوازدهم افتتاح می‌شود و تنگ ابوالحیات با تخصیص اعتبار ۶۷میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰، تا پایان شهریورماه و آزادراه بزرگ شیراز- اصفهان به طول ۲۲۴ کیلومتر در طول ماه‌های آینده به بهره ‌برداری خواهد رسید. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی استان فارس تصریح کرد: پارسال طبق تعهد در زمینه وصول درآمد‌های استان، ۴هزار و ۵۰میلیارد تومان باید به خزانه کشور واریز می‌کردیم که ۴هزار و ۲۵۰میلیارد تومان وصول شده است که افزایش ۱۰۵ درصدی را نشان می‌دهد. در این زمینه ۱۶ دستگاه در استان وصول درآمد می‌کنند که ۹۰ درصد درآمد‌ها توسط امور مالیاتی و ۱۰ درصد دیگر را بقیه دستگاه‌ها تأمین می‌کنند.
نوروزی با ارائه مثالی در این زمینه افزود: نیروی انتظامی یکی از دستگاه‌هایی است که در درآمدزایی در قبال ارائه خدماتی که ارائه می‌کند، سهمی در درآمدزایی دولت خواهد داشت. اما این سهم به دلیل پیامدهای ناشی از ویروس کرونا کاهش داشته و نیروی انتظامی استان فارس تاکنون تنها ۶۵ درصد از تعهدات خود را اجرایی کرده است. به موازات این دستگاه‌هایی نظیر میراث فرهنگی که به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا تعطیل شدند، به مراتب سهم کمتری داشته اند.وی درباره مقصد درآمدهای وصولی گفت: پس از افزایش ۱۰۵ درصدی درآمد‌های وصولی استان، دولت نیز نسبت به پرداخت پاداش به استان فارس به مبلغ ١٧٠میلیارد تومان اقدام کرد که این اعتبار در زمره اعتبارات هزینه‌ای استان قرار گرفت و مجموع اعتبارات هزینه‌ای فارس از ٧۵٠میلیارد تومان به ٩٢٠میلیارد تومان افزایش یافت. طی ۵ سال گذشته تنها سالی که استان فارس توانست بالای ۱۰۰ درصد منابع را محقق کند، سال ۹۹ بود.این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ۳۷ طرح جهش تولید در حال اجراست و از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردارند، بیان کرد: در سال ۹۸، سه‌هزار پروژه در دست ساخت داشتیم که پارسال به ۲هزار و ۳۰۰ پروژه رسید و ۷۰۰ پروژه هم اکنون نیمه تمام مانده است. همچنین در سال ۹۸، ۲۳ طرح اقتصاد مقاومتی با پیشرفت فیزیکی ۹۱ درصد، سال ۹۹، ۱۷ طرح با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد و امسال ۱۶ طرح اقتصاد مقاومتی در دست اجرا داریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی